Kontrabass, mis on orkestri suurim ja madalaima helikõrgusega keelpill, oli algselt mõeldud orkestris kindla aluspõhja loojaks. 

Minul on hea ja soe tunne, et Osta.ee on saanud oma tegevusega aidata kokku viia nii olulise ostu jaoks inimesed. Jõudu ja jaksu orkestrile!

Toomas R. Raist 

Sümfooniaorkestris on kontrabass möödapääsmatu, kesmiselt on neid orkestris kaheksa. Tänapäeval on kontrabassil enamasti neli kvarthäälestuses keelt, kuid see pole alati nõnda olnud. 17. sajandil kasutati Austrias ja Saksamaal viiekeelelisi basspille ning 18. sajandi algul peeti normaalseks kolme keelt.

Kontrabass valmistatakse erinevatest puiduliikidest: kõlakasti tagumine osa vahtrast, kõlalaud kuusest ja sõrmlaud eebenipuidust. Nagu mitmeid teisigi keelpille, võib kontrabassi mängida kas poognaga või näppides (pizzicato). Kontrabassi poognakäsitus erineb maade lõikes. Enamik Euroopa kontrabassimängijaid kasutab Bottesini ehk "prantsuse" poognat, Kesk-  ja Ida-Euroopas eelistatakse Franz Simandli konstrueeritud "saksa" poognat.

kontrabass
Huvitavaid fakte:
  • Alles 19. sajandil hakkasid heliloojad kirjutama täpseid kontrabassipartiisid. Enne seda mängiti kontrabassil tšellopartiid, harilikult oktav madalamalt.
  • Kontrabasse on alati valmistatud mitmes suuruses. 17. sajandil kanti protsessioonidel pooles suuruses basspille, mis riputati rihmaga õlale. Teine äärmus on hiigelbassid, mis olid üle 4 meetri kõrged.
  • Üks suuremaid Inglismaal ehitatud kontrabasse oli nii suur, et lakke tuli teha auk, kust pillikael läbi pisteti, ning häälestada sai seda ainult ülakorruse toast.