Teadus

Selgus 2018. aasta rakenduslike teadustööde konkursi võitja

Tallinna Ülikooli rakenduslike teadus- ja arendustööde konkursi võidutööks valiti sel aastal haridusteaduste instituudi direktori Kristi Vinter-Nemvaltsi projekt „Haridustehnoloogilise kontseptsiooni loomine idufirmale Hoopy“.

Lapsed

Kristi Vinter-Nemvalts osales koostöös Elisa ja idufirmaga Hoopy OÜ mobiiliäpi hoopy loomises, olles rakenduse välja töötamise juures nõustajaks. Kodumaine mobiilirakendus hoopy loob lapse telefonis tema vaimset heaolu ja intellektuaalset arengut toetava keskkonna. Lapsevanemale on loodud eraldi rakendus, mis annab talle kontrolli lapse nutimaailmas veedetud aja üle. Lapsevanem näeb enda telefonist lapse enim kasutatud äppe ja nende kasutusaega ning saab soovi korral nende kasutustingimusi muuta. Lisaks on lapsevanemal võimalik kindlaks määrata uneaeg, mil laps peab puhkama, mitte telefoni kasutama.

Rakenduse eesmärk ei ole ainult aidata lapsevanemal lapse ekraaniaega kontrollida, vaid aitab tasakaalustada meelelahutuseks kuluvat aega arendavate tegevustega. Laps saab läbi rakenduse pidevalt  soovitusi kasulikest äppidest, mis on haridusekspertide poolt heaks kiidetud. Kristi Vinter-Nemvaltsi sõnul ei peaks nutiseadme kasutamist kartma, kuid see peaks olema eesmärgistatud ja teadlik.

Mobiilirakenduse kohta leiab rohkem teavet hoopy kodulehelt.

Konkursi otsustuskomisjoni kuulusid Tallinna Ülikoolist teadusprorektor Katrin Niglas, arendsuprojektide konsultant Silja Lassur ja ettevõtluse lektor Kristo Krumm, Tallinna Ettevõtlusameti esindajaks oli välisprojektide juhtivspetsialist Jaanus Vahesalu ning ettevõtjatena panustasid komisjonitöösse SpeakSmart müügi- ja tegevjuht Helina Loor ja SA Hea Hoog juhatuse liige Anu Hall.

Projekti „Haridustehnoloogilise kontseptsiooni loomine idufirmale Hoopy“ eelisena teiste võistlustööde ees rõhutas komisjon seda, et projekti autor on leidlikult ära kasutanud Tallinna Ülikooli peamise tugevuse – hariduskompetentsi, mis on müüdud ettevõttele. Komisjon tõi projekti tugevusena välja ka kolme asutuse omavahelise eduka koostöö: projektiga on seotud idufirma Hoopy OÜ, ettevõte Elisa ja Tallinna Ülikooli. Projekti teema on uuenduslik ja kaasaegne: Eestis puuduvad praegu lastele mõeldud rakendused, mis lisaks mängudele loovad võimalusi ka lapse õpioskuste arendamiseks.

Lisaks otsustas komisjon ergutusrahaga premeerida kahte Tallinna Ülikooli Haapasalu kolledži töötajate ja üliõpilaste loodud projekti. Tunnustati Priit Eelmäe, Arvo Pärensoni, Raivo Heina, Gina Metssalu ja Heiko Kulli projekti „Moodulmaja lahendused ratastoolikasutajatele“ ning Gerth Kuuse projekti „Teraapiavahend Upik“. Mõlema toote tugevusena toodi välja hästi läbi mõeldud disainiloogika ning praktiline vajadus selliste toodete järele.

Rakenduslike teadus- ja arendustööde konkurssi viiakse läbi alates 2008. aastast koostöös Tallinna Ettevõtlusametiga. Võitja autasustamine toimub Tallinna Ettevõtlusameti korraldataval iga-aastasel Tallinna Ettevõtluspäeva pidulikul galal.

Õnnitleme võitjaid eduka tulemuse puhul!