Lotmani juubeliaasta sündmuse lõpetas pöördumine Ukraina sõja lõpetamiseks

Tartu Ülikoolis toimunud kongressi „Juri Lotmani semiosfäär“ lõpetaval aktusel lugesid teaduskongressi liikmed ette pöördumise Ukraina sõja lõpetamiseks kolmes keeles: eesti, vene ja inglise. Vahendame eestikeelse pöördumise täismahus:

Maal Juri Lotmanist

Meie, rahvusvahelise teaduskongressi „Juri Lotmani semiosfäär“ osalised, 37 erinevast riigist, sealhulgas Venemaalt ja Ukrainast, nõuame viivitamatult Ukraina-vastase sõjalise tegevuse peatamist.

Maailmakuulus teadlane Juri Lotman sündis Venemaal täpselt 100 aastat tagasi ning töötas suurema osa elust Tartu Ülikoolis professorina. Ta oli teise maailmasõja veteran ja nägi oma silmadega selle sõja õudusi.

Lotman mõtiskles palju ajaloo ennustamatuse üle: ajaloo kulg näib ettemääratuna vaid tagasivaatavalt, kuid tegelikult on selles „pöördelisi hetki“, mil sündmuste käigu otsustavad inimeste vaba valik ja koosmeelsed teod. Täna on üks neist hetkedest, mil meie solidaarsusest, kõigi rahvaste tahtest, sõltuvad paljud ajaloolised saatused: iseseisva demokraatliku arengutee valinud Ukraina saatus; Venemaa saatus, mille rahvas väärib paremat kui agressorriigi häbiväärne maine; kogu maailma saatus, mis peaks kiiresti kustutama sõjatulekahju ja takistama selle levikut teistesse riikidesse.

Meie, humanitaarteadlased, kutsume üles tegema kõik, et see veresaun peatada. Meil endil lasub vastutus selle ees, millise tuleviku me valime.