Digiblogi

Kristiin Meos: „Me elame infoülekülluses ja infoteadlased omavad väga suurt eelist.“

Kristiin Meos lõpetas Tallinna Ülikoolis infoteaduse erialal bakalaureuseõppe 2014. ja magistriõppe 2016. aastal. Praegu Kultuuriministeeriumis raamatukogude peaspetsialistina töötava Meose sõnul tasub infoteadusi igal juhul õppima minna ka siis, kui ennast raamatukogus töötamas ette ei kujuta.

infoteaduse magister Kristiin Meos

„Infoteadused avasid minu jaoks just need õiged uksed, kust sisse tahtsin astuda ning töötamine raamatukogus andis mulle hindamatu kogemuse kogu eluks“, ütles Kristiin. Ta soovitab kindlasti tutvuda infoteaduse bakalaureuseõppe ning magistriõppe erialadega. "Omandatud teadmised ja oskused tulevad kasuks kõigil elualadel," lisas ta.

"Raamatukogutöötaja on noorsootöötaja, koolitaja, elav otsingumootor, IT-spets, projektijuht, psühholoog, kirjanik ja giid – kõik ühes isikus," ütles Kristiin Meos.

Samas soovitab ta isiklikult kõigil infoteaduse tudengitel siiski raamatukokku tööle minna, kasvõi mingiks perioodiks. Ta lubab, et mitmekesisemat ja põnevamat tööd olemas ei ole. „Küsi ükskõik milliselt raamatukoguhoidjalt, mida ta päevad läbi teeb ja sa kuuled uskumatuid asju. Raamatukoguhoidjal pole õrna aimugi, mis on rutiin. Ta on noorsootöötaja, koolitaja, elav otsingumootor, IT-spets, projektijuht, psühholoog, kirjanik ja giid – kõik ühes isikus. Vahel laenutab raamatuid ka“, muigas Kristiin. Kui ta oleks täna abiturient, valiks ta ikkagi infoteaduste eriala.

Kristiin: „Me elame infoülekülluses ja infoteaduste eriala lõpetanud omavad väga suurt eelist, kuna suudavad infouputusest välja sorteerida väärtusliku ja tõese informatsiooni.“ Kristiin tõdes, et töötades nii raamatukogus kui ka ministeeriumis on väga suureks abiks oskus süsteemselt informatsiooni ning andmeid otsida ja analüüsida, hinnata kriitiliselt allikate usaldusväärsust, viidata korrektselt kasutatud allikatele. Kristiini esimeseks erialaseks tööks oli vahetult peale bakalaureuseõpingute lõpetamist eestikeelse kirjanduse osakonna raamatukoguhoidja Tallinna Keskraamatukogus. Praegu töötab Kristiin Meos Kultuuriministeeriumis raamatukogude peaspetsialistina.

Nagu mainitud, lõpetas Kristiin Meos Tallinna Ülikoolis infoteaduse eriala nii bakalaureusetasemel kui ka magistriõppe astmes. Oma eriala juurde jõudis ta juhuslikult. Keskkoolis käies oli tal plaanis minna õppima inglise filoloogiat aga ema julgustusel tutvus ta ka teiste erialadega ja nii jäi silma infoteadus. Kõige enam sümpatiseeris tema jaoks infoteaduse eriala juures võimalus lõpetajana asuda tööle väga erinevatel elualadel. Talle tundus, et infoteaduste eriala annab väga hea ettevalmistuse töötamiseks raamatukogust ministeeriumini. Tol hetkel ei osanud Kristiin veel aimatagi, et täpselt nii lähebki.

"Kui oleksin täna abiturient, valiksin ikkagi infoteaduste eriala," tõdes vilistlane.

„Kui näeme, siis kallistame, eks?“ Oma õpingute ajast on Kristiinil püsinud sügav austus infojuhtimise lektori Silvi Metsari vastu. Ta elab Kristiini ja tema kursusekaaslastele tänaseni kaasa. Vahetu ja südamlik lektor viis Kristiini kursuse tudengid mitmetesse raamatukogudesse, et nad saaksid võimalikult mitmekesise ja laia ülevaate oma eriala praktilisest poolest. Kristiin meenutab, et Silvi Metsar oli ka karm, aga õiglane ja seda kõige paremas mõttes. Ta ei lasknud Meose arvates kunagi looderdada. Kui iseseisev töö oli tehtud kehvasti, andis õppejõud alati otsekohest tagasisidet, ikka selleks, et tudengid pühenduksid, näeksid vaeva ja areneksid. Ta teadis täpselt, et nad suudavad saavutada rohkem, kui ise vahel uskusid. "Samas ei hoidnud ta tagasi ka kiitusega, kui midagi väga hästi õnnestus," ütles Meos.

Bakalaureuseõppes oli tema seminaritöö teemaks „Testostlus infoteenuse kvaliteedi hindamiseks“ ja selle teema valis ta õppejõudude poolt välja pakutud teemade hulgast. „Ma teadsin kohe, et  tahan sama teemaga edasi minna,“ meenutas Kristiin. Kuna ta polnud sellest metoodikast kuulnud, uuris ta teemat valides pisut testostluse olemust ning see hakkas teda väga huvitama. Magistriõppes oli talle algusest peale selge, et tahab sama teemaga edasi minna, seega sai magistritöö teemaks „Elektroonilise infoteeninduse kvaliteedi hindamine Tallinna Keskraamatukogu näitel“ ja kuna ta töötas sel ajal Tallinna Keskraamatukogu infoteeninduse pearaamatukoguhoidjana, oli teema väga ajakohane ning suure praktilise väärtusega.

*Kristiin Meose foto: Kadri Purje, Kultuuriministeerium

Artikkel on valminud koostöös erialasid lõimiva uuenduse projekti "Detektiivist toimetajani" meeskonnaga.