Teade

Marek Tamme kaastoimetamisel ilmus koguteos ajalooteaduse uutest suundadest

Tänavu oktoobri alguses avaldas Londoni kirjastus Bloomsbury Marek Tamme kaastoimetamisel esindusliku ülevaateteose “Debating New Approaches to History” (“Arutelud uute lähenemiste üle ajaloos”).

Debating New Approaches to History, book cover, August Künnapu painting

Mahuka raamatu (372 lk) teine toimetaja on tuntud Briti ajaloolane, Cambridge’i ülikooli kultuuriajaloo emeriitprofessor Peter Burke.

Koguteos sisaldab tosinat peatükki, mis kaardistavad olulisemaid suundi tänapäeva ajalooteaduses. Teiste seas leiab raamatust ülevaated näiteks globaalsest ajaloost, postkolonialistlikust ajaloost, keskkonnaajaloost, mäluajaloost, tundeajaloost, digiajaloost, neuroajaloost ja posthumanistlikust ajaloost. Igale peatükile järgneb kommentaar, mille on kirjutanud teine valdkonna spetsialist, ja sellele omakorda peatükiautori lühike vastus. Selline lahendus peaks andma raamatule mitmehäälse iseloomu ja näitama erinevate lähenemisnurkade paljusust.

Raamatu kaasautoriteks on oma valdkonna rahvusvahelised korüfeed, kokku 24 teadlast, kes esindavad kümmet riiki ja mitut põlvkonda. Teiste seas kirjutavad koguteoses Lorraine Daston, Ewa Domanska, Ute Frevert, Ivan Gaskell, Dominick LaCapra, Jürgen Osterhammel, Jean-Claude Schmitt ja Daniel Lord Smail. Raamatu juhatab sisse Marek Tamme pikem sissejuhatus ja selle lõpetab Peter Burke’i järelsõna.

Raamat on mõeldud eeskätt kõrgkooliõpikuna ajalootudengitele üle maailma, ent see sobib lugemiseks kindlasti igaühele, kellel huvi ajalooteaduse uuemate arengute vastu.

Raamatu kaanel on kujutatud August Künnapu maali “"Tulemuslik köievedu 2" (2012).