Avalik loeng

KNT III seminar - Rando Tuvikene "Funktsionaalsed biomolekulid merest ja maismaalt"

Tule võta osa TLÜ käitumis- ja neuroteaduste tippkeskuse kolmandast seminarist!

Loodus- ja terviseteaduste instituut

04.12.2018 kell 13.00 - 15.00

Registreerige end TLÜ käitumis- ja neuroteaduste tipp-keskuse kolmandale seminarile, kus Rando Tuvikene räägib oma projektidest ja teadustöödest 4. detsembril 2018 kell 13-15 ruumis A-447. Ettekande pealkiri on „Funktsionaalsed biomolekulid merest ja maismaalt“. Lisainfo TLÜ veebilehelt.

Selleks, et sündmusele registreerida töötleb Tallinna Ülikooli (vastutav töötleja) järgmisi isikuandmeid:

Funktsionaalsed biomolekulid merest ja maismaalt

Lisa kalendrisse

iCal calendar

bänner

4. detsembril kell 13-15, ruumis A-447 on võimalik kuulata KNT III seminari teemal „Funktsionaalsed biomolekulid merest ja maismaalt“. Tallinna Ülikooli käitumis- ja neuroteaduste tippkeskuse kolmandal seminaril räägib keemia dotsent ja vanemteadur Rando Tuvikene oma projektidest ja teadustöödest lähemalt. Seminari on oodatud kuulama kõik huvilised.

Seminari kirjeldus:

Esineb palju selliseid biomolekule, mida mereorganismid filigraanse kergusega sünteesida suudavad, maismaataimed ja -loomad aga üldse mitte. Ning vastupidi, merelise eluviisiga kohastunud organismid üldiselt ei produtseeri aineid, mis üksnes kuival maal paremini toime tulla aitavad. Organismi sattunud „võõra“ ehitusega molekul võib toimida ettearvamatult. Merelist päritolu makromolekulide hulgas leidub aga rida selliseid, mida inimene enese hüvanguks suhteliselt hästi ära oskab kasutada. Siia kuuluvad mitmesugused paksendajad, aga ka tugevatoimelised antikoagulandid, vähirakke hävitavad, viiruse- ja põletikuvastase toimega ained, antibakteriaalsed komponendid ning taimede kasvu reguleerivad ühendid. Kuigi funktsionaalsuse põhjused jäävad sageli ebaselgeks, leiavad seda tüüpi biomolekulid rakendust paljudes valdkondades, sh toiduaine-, kosmeetika- ja farmaatsiatööstustes, meditsiinidiagnostikas ning biokeemias.

Esinejast lähemalt:

Rando Tuvikene on Loodus- ja terviseteaduste instituudi keemia vanemteadur ja keemia dotsent, kelle põhiline teadustöö valdkond on bioanalüütiline keemia. Kaitses 2009. aastal doktorikraadi TLÜ-s. Aastatel 2010–2012 oli järeldoktorantuuris Tokyo Mereteaduse ja –tehnoloogia Ülikoolis. Tipp-taseme publikatsioone on Google Scholar ja Web of Science (WoS) andmetel 15,  Rando Tuvikese töid on tsiteeritud kokku 244 korda (Google Scholar alusel on tema h-indeks 10, WoS alusel on h-indeks 8). Valdkonnad, kus Rando Tuvikene on kõige enam pälvinud tähelepanu tsiteeringute mõttes, on rakenduskeemia ja polümeeride teadus (materjaliteaduse haru).  Rando Tuvikene on LTI-s üks kõige edukam teadus- ja rakendusprojektide hankija.