Avalik loeng

"Treeni teadlikult" loeng: "Miks on lihased pinges ja kuidas sellest vabaneda?"

Tule kuula miks lihased pinges ja kuidas sellest tundest vabaneda.

Loodus- ja terviseteaduste instituut

24.09.2019 kell 18.00 - 20.00

TREENI TEADLIKULT sügis 2021

Tule ja registreeri end "Treeni teadlikult" sügis 2021 loengutesse. Loengud toimuvad teisipäeviti VEEBILOENGUTENA algusega kell 18:00. Ühe loengu kestus ca 1,5 h. Ühe loengu osavõtutasu on 10 €.

Täiendav info:
Telefon: (+372) 6391 751
E-post: katrin.soidra-zujev@tlu.ee

Selleks, et sündmusele registreerida töötleb Tallinna Ülikool
(vastutav töötleja: katrin.soidra-zujev@tlu.ee) järgmisi isikuandmeid:

TREENI TEADLIKULT sügis 2021

Lisa kalendrisse

iCal calendar

Teisipäeva, 24. septembri õhtul räägib füsioterapeut Taavi Metsma harrastussportlastele teemal kuidas toimida lihaspinge puhul, kas katkestada treening ning mis aitab leevendada ja mis mitte. Loeng algusega kell 18.00 toimub Tallinna Ülikooli Räägu 49 õppehoones.

Lihaspinged on levinud kaebus, mis kimbutab inimesi, kus tööga kaasnevat stressi on palju või kus pikaajaliselt tuleb hoida staatilisi asendeid. Kuigi tegu ei ole otseselt millegi ohtlikuga, on kaebused tihti kroonilised ja häirivad enesetunnet olulisel määral, selgitab füsioterapeut Metsma. Kuidas siis aidata ennast, kui võitled lihaspingetega?

Loengus mõtestab füsioterapeut lahti lihaspingete olemuse ja õpetab seda eristama ületoonusest, spastilisusest, spasmist, krambist, kontraktsioonist, jäikusest jms. Näitab tagamaid lihaspingetele, mis võivad olla küll populaarsed aga hiljem osutunud ebaõigeks ja iganenud. Metsma analüüsib olukordi, kus lihaspinge tunne võib olla hea ja loomuliku kuluga nii, et sekkuda/ravida polegi vaja. Samas uurib võimalikke riskitegureid lihaspingetele nii ebasobivast treeningu ülesehitusest ergonoomikani. Vaatleb millised sekkumised aitavad lihaspingeid leevendada ja millised mitte (sh massaaž, venitused, jõuharjutused, vibratsioon, kinesioteip jpm). Spetsialist vastab küsimusele, et miks mingi sekkumine töötab või ei tööta. Lisaks jagab lihaspingete leevendamiseks praktilisi soovitusi kontoritöötajatest sportlasteni, nii ägedate kui krooniliste kaebuste korral, mida kuulajad saavad rakendada oma igapäevases töös või treeningutes.

Lektor Taavi Metsma on lõpetanud nii Tartu Tervishoiu Kõrgkooli füsioteraapia eriala, kui ka Tartu Ülikooli terviseteaduste magistriõppe. Lisaks omandanud rehabilitatsiooni spetsialistide ja abivahendi tehniku kutse. Peamiselt spetsialiseerub Metsma skeletilihassüsteemi füsioteraapiale (akuutsed ja ülekoormusvigastused, postoperatiivne taastumine ning püsima jäänud valu). Hetkel töötab ta Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis ergonoomika ja IPT personaaltreenerite koolituses õppejõuna, Põhja-Eesti Regionaalhaiglas ortopeedia osakonna füsioterapeudina ja erafirmades Fysioviis ja Sportomedica koolitaja/füsioterapeudina. Oma töös hindab kõrgelt kaasaegset tõenduspõhist lähenemist, mistõttu armastab lugeda palju erialast kirjandust, täiendada end koolitusel ning aeg-ajalt kogunenud teadmiseid ka koolitajana edasi anda.

"Treeni teadlikult" loengud toimuvad teisipäeva õhtuti Tallinna Ülikooli Räägu 49 õppehoones. Järgmiste loengute teemad on: lihastreening, taastumine, treeningu mõju südamele ja ajule, tervisekontroll, hormoonid, mikrobioom, spordialadest rattasõit ja jooga jpm.

Kõik loengud algavad mugaval ajal pärast töö- või koolipäeva lõppu, kell 18.00 õhtul (loengu kestus ca 1,5 tundi).

Osavõtutasu on 6 € (maksmine kohapeal ning sularahas).

Igale soovitud loengule on vajalik eelnev registreerimine: www.tlu.ee/treeniteadlikult

Loengusari TREENI TEADLIKULT sügis 2019 on peale seda veel 11 loengud. Need on:
01.10  Üleminekuperiood ja ettevalmistus uueks ratta hooajaks - Eesti Maastikuratturite koondise peatreener Karmen Reinpõld
08.10    Hormoonid organismis ja nende roll saavutusvõimes - meditsiiniteaduste doktor Margus Annuk
15.10    Kaela - ja õlavöötme valulikkus – põhjused, ennetamine ja ravi - füsioterapeut Katre Lust-Mardna
22.10    Mikrobioom, toitumine ja liikumine - bio- ja toiduainete tehnoloog Kaarel Adamberg
29.10    Praktilisi soovitusi laborianalüüside tõlgendamisel arstilt - laboriarst dr Anneli Raave-Sepp
05.11    Venitus soojendusel, treeningus ja taastumisel - füsioterapeut Jörgen Puis
12.11    Terve keha ja vaimse tasakaalu saavutamine jooga abil - joogaõpetaja Kristiina Piiparinen
19.11    Südame ja spordi vastastikune mõju - kardioloog ja spordiarst dr Meelis Vainu
26.11    Haigused, taastumine ja sportimine - spordiarst Agnes Mägi
03.12    Lihastreeningu enamlevinud vead ja õige viis - treener ja toitumisterapeut Egle Eller-Nabi
10.12    Treeningu mõju kesknärvisüsteemile ja ajule - TLÜ professor Kristjan Port

*Igale soovitud loengule on vajalik eelnev registreerimine:  www.tlu.ee/treeniteadlikult

Loengusarja korraldavad Tallinna Ülikooli Loodus- ja terviseteaduste instituut ja Tallinn Liigub.

Inimestele teavitust aitab teha Delfi.
logoTallinn Liigub logo

Aasta%20Tervisetegu_2019.jpeg