TLÜ blogi

Evelin korraldab iseendale aktuse

Tallinna Ülikooli sündmuste korraldaja Evelin Taburi kevad oli pingelisest pingelisem: üheaegselt olid töölaual Tõnu Viigi inaugureerimine ning tema enda diplomitöö. Nüüd on Tõnu Viik kenasti rektoriametis ning Evelin magister – just praegu korraldab ta ka iseendale lõpuaktust.

aktus

Evelin Tabur lõpetas Tallinna Ülikooli 21 aastat tagasi, aastal 2000 ehk toona väga moodsa rekreatsiooni eriala esimeses lennus. Kindlasti oli ta õnnelik ja uhke - tegu oli ju ikkagi esimese lennuga! Lõpetamise päevast on tal meeles kleit, soeng ja isegi meik ning tähistamine lähedaste seltsis, aktus ise mitte nii eredalt. Õnneks tuleb kohe-kohe uus aktus – Evelin Taburist on just-just saanud rekreatsiooni magister. 

Tegelikult polnud keskkooli lõpetanud tüdrukul õige eriala valimine sugugi lihtne. Millegi sellise õppimise võimalust, mis oleks seotud spordiga, aga mitte päris kehakultuur, Eestis veel polnudki. Nii võttis Evelin keskkooli lõpetamise järel hoopis nn vaheaasta ja läks Saksamaale lapsehoidjaks. Järgmiseks aastaks oli rekreatsioon aga juba Tallinna Pedagoogikaülikooli jõudnud…. „Vaba aja korraldamise mõiste isegi oli toona aga pigem ulmeline, lausa kosmose teemaga võrreldav,“ meenutab omaaegne tudeng. „Inglise keeles oli selle kohta juba hulk raamatuid, aga eesti keeles mitte ridagi.“

Aga tööd ja ka leiba see amet siiski andis. Ülikool läbi, siirdus vastne lõpetaja Pühajärve puhkekeskuse rekreatsioonikorraldajaks. Töö sisuks sai spaaturistide, põhiliselt soomlaste, vaba aja korraldamine – matkad, mängud, võistlused, kinoõhtud, tantsuõhtud, poe- ja turutuurid jne. Sellest, et hotellis just sellist ametikohta vaja on, rääkis Pühajärve PK juhatajale muidugi ülikooli õppejõud Kaarel Zilmer…. „Sain ülikoolis kogutud teadmisega hakkama, sest meil oli hästi palju praktilisi aineid,“ tunnistab Evelin ka aastakümneid hiljem. „Ning ka õppimine ise tundus tore ja sundimatu.“

Aastal 2017 sai üks ring aga taas täis ja Evelin astus rekreatsiooni magistriõppesse. Oli ka taas kohtumise rõõmu: esimese lennu legendaarsetest õppejõududest nagu Meeli Roosalu, Rene Meimer, Karin Baskin, Rein Aljand jt oli Kaarel Zilmer endiselt ametis…. 
Õppimine ei kulgenud seekord siiski tagasilöökideta. Esiteks kaalus tudeng diplomitöö teemana meeleteadlikkust (inglise keels mindfulness), aga jäi siiski vabatahtlikkuse teema juurde – just spordi vabatahtlikuna oli ta aastaid ja aastaid tuntust ja usaldust kogunud. Väike täpsustus: vabatahtlikkuse teema juurde viis Evelini omal ajal just Eesti Suusaliidu peasekretärina töötanud Kaarel Zilmer. 

Paraku kujundas COVID 19 viimase aasta selliseks, mis polnud sobiv ei vabatahtlikuks tegevuseks ega ka selle uurimiseks…. Töö kaitsmine 28. mail läks siiski õnnelikult.

Õnneks kolis töökoht vahepeal õppimiskohale lähemale, 2019. aasta sügisel oli Evelinist saanud Taburist Tallinna Ülikooli sündmuste korraldaja. Ning just praegu korraldab ta muude sündmuste hulgast 16. juunil toimuvat LTI lõpuaktust. „Aktus on sündmusena ühtpidi traditsiooniline ja kulgeb seega valdavalt kindla kava järgi,“ lausub Evelin. „Aga igale lõpetajale peab selles olema ka oma kindel hetk.“  
Sündmuste korraldaja lükkab kindla ´ei´-ga tagasi oletuse, et ta nn oma aktusele mingi erilise lisaväärtuse annab. Küll on tõsi see, et igat sündmust võtab ta kui erilist, kordumatut, mitte kui samalaadsete ettevõtmiste sarja. „Annan alati endast 100%,“ tõdeb vastne magister.
Tehnika, mida ta rakendab, on iseenesest lihtne: kõigepealt suured asjad paika – aeg, koht, esinejad, tehnika. Sealt edasi tuleb liikuda detailide suunas, seda pastapliiatsite ning lillede värvini välja. „Kõige selle ajal ei tohi loomulikult unustada küsimust, kellele ma seda üritust korraldan,“ nendib Evelin. 

aktuse valmistus

Kuidas fookuse hoidmine ning detailide paika sättimine õnnestuvad, on kõigil võimalik näha  kasvõi 16. juunil. 

Palju õnne, Evelin!