Janne Jakobson: "Mina olengi Tallinna Ülikool"

Tallinna Ülikool tähistab märtsis oma 18. sünnipäeva ja palusime ülikooli loomise juures olnud inimestel meenutada ülikooli algusperioodi ja jagada toonaseid lugusid. Oma mõtteid jagab endine üliõpilasesindaja ja tänane Tallinna Ülikooli sümfooniaorkestri esindaja Janne Jakobson.

Foto: Janne Jakobson

Kui mõtled 2005. aastale – millised olid Sinu arvates toona Tallinna Ülikooli peamised rõõmud ja mured?

Aasta esimestel kuudel oli kõige suurem mure kindlasti see, kas Tallinna Ülikool tuleb või mitte. 18. märtsil 2005 asendus see mure hoopis rõõmuga ja jätkus töö selle nimel, et Tallinna Ülikool oleks ka sisuliselt see mida oodati. Üliõpilastena hakkas üsna pea pärast seda meie argipäevi täitma mure Tallinna üliõpilaselamute kehva seisukorra üle, mis 2006. aasta sügisel päädis valitsuse otsusega eraldada renoveerimiseks 160 miljonit krooni. Ka seda otsust oli oodatud pea sama kaua kui Tallinna Ülikooli loomise otsust.

Kes olid sel ajal ülikooli võtmeisikud ja milles seisnes nende panus?

Üliõpilastena oli meie jaoks üheks olulisimaks võtmeisikuks Tallinna Ülikooli projektijuht Leif Kalev, kelle väikeses kabinetis igal pinnal kõrgusid virnad üliõpilastöödega, mida tuli eest ära tõsta, et tekitada veidi istumisruumi tähtsate küsimuste arutamiseks. Muidugi ka Tallinna Ülikooli moodustamisega seotud kõrgkoolide rektorid eesotsas Mati Heidmetsa ja Tõnu Viigiga.

Milline oli toona ootus – milliseks asutuseks pidi ülikool kasvama?Fotol intervjuu adnmine Riigikogu ees - Läänemets, Veldre, Jakobson

Üliõpilastena käivitas meid mõte parimast ülikoolist – Tallinna Ülikoolist.  Samast ajast on ka pärit loosung "Mina olengi Tallinna Ülikool" ja usk, et iga ülikooli liige kasutab seda uhkusega.

Kui võrdled toonaseid ootuseid tänase reaalsusega, siis kuidas need kooskõlas on?

Usun, et Tallinna Ülikool on tänaseks kasvanud toonastele ootustele vastavaks asutuseks. Oli ju Tallinna Ülikooli moodustamise üks eesmärkidest ka kõrgharidusmaastiku korrastamine, tollel ajal tegutses Eestis erinevaid üli- ja kõrgkoole väga palju, vist isegi 60 ringis.

Täna esindan ülikooli läbi Tallinna Ülikooli sümfooniaorkestri, kes on tunnustatud ja hinnatud koostööpartner Euroopa ülikoolide sümfooniaorkestrite seas. Kuigi nii ülikooli kui ka orkestrina oleme Euroopa mõistes noored ja väikesed, suudame rahvusvahelistele partneritele muljet avaldada just oma innovaatilisuse ja võimega suuri projekte väga hästi ellu viia. Seetõttu on meid kaasatud mitmetesse rahvusvahelistesse projektidesse sh Loov Euroopa ja Erasmus+ rahastus, mis kümnendat hooaega tegutseva orkestri kohta on kindlasti tunnustamist väärt näitaja.

Milline on olnud Sinu arvates Tallinna Ülikooli kujunemisloos kõige märgilisem sündmus? Miks just see?

Minu üliõpilasaastate algus langes mõnes mõttes väga õnnelikule ajale, sest märgilisi sündmusi jagus. Kindlasti ülikooliseaduse muutmise teise ja kolmanda lugemine, kus üliõpilastena ise kohal olime. Just teisele lugemisele eelnes palju ärevust ning rohkearvulise üliõpilaste esindusega sellel hetkel Riigikogu rõdul viibides näitasime, et ka üliõpilaste jaoks on oluline, et moodustatakse Tallinna Ülikool. Eriliselt on meelde jäänud veel 18. märts 2005 varahommik, mil Terra maja ees "Tallinna Pedagoogikaülikooli" nimetahvel asendati "Tallinna Ülikooli" nimetahvliga ja 24. veebruar 2006 mil esmakordselt sai Tallinna Ülikooli teklid peas Pika Hermani torni juures lipuheiskamisel käidud.

Kui Sina oleksid täna Tallinna Ülikooli juhitüüri käsutaja, siis kuhu poole ülikooli kurssi suunaksid? Miks nii?

Usaldan seda juhti, kes ülikoolile on valitud ja tema meeskonda ning nende poolt valitud suunda.

Tule Tallinna Ülikooli sünnipäevale