TEHA toetab projektitaotluste ja ühispublikatsioonide kirjutamist

TEHA toetab ÜTI teadlasi projektitaotluste ja ühispublikatsioonide kirjutamislaagrite korraldamisel ning ühispublikatsioonide open access ja keeletoimetamise kulude katmisel.

Rohkem infot tingimuste ja taotlemise kohta siin.

 

ÜTI töötajatele mõeldud TEHA seminarid ja meistriklassid:

16.02 | Kontrollmuutujad kvantitatiivses andmeanalüüsis: õigete muutujate valimine kallutatuse ja väär­tõlgenduste vältimiseks

 

16.02.2026 kell 11.00–13.00, A-213

TEHA-l on hea meel kutsuda TLÜ teadlasi ja doktorante osalema TLÜ audoktori Michael Gebeli meistriklassis, mis käsitleb kvantitatiivse andmeanalüüsi keskseid metodoloogilisi väljakutseid, pöörates erilist tähelepanu kontrollmuutujate reflekteeritud ja teoreetiliselt põhjendatud valikule.

Uurimispraktikas tuleb kvantitatiivse andmeanalüüsi käigus teha ja põhjendada arvukalt otsuseid. Sageli pööratakse aga vähe tähelepanu nn kontrollmuutujate valikule. Kaasaegsed metodoloogilised teadmised näitavad, et valed otsused selles valdkonnas võivad viia kallutatud hinnanguteni. Lisaks esineb uurimispraktikas sageli väär­tõlgendusi. Selle lühikese töötoa eesmärk on suurendada teadlikkust reflekteeritud ja hästi põhjendatud kontrollmuutujate valiku olulisusest. Esmalt selgitatakse empiirilise sotsiaaluuringu erinevaid eesmärke – kirjeldamist, prognoosimist ja kausaalset järeldamist. Sõltuvalt eesmärgist kehtivad muutujate valikul ja mudeli ülesehitamisel erinevad loogikad. Kausaalse järeldamise eesmärgi puhul juhitakse tähelepanu segava kallutatuse (confounding bias), ülekontrollimise kallutatuse (overcontrol bias) ja endogeense valimi valiku kallutatuse probleemidele, mis võivad tekkida valede kontrollmuutujate kaasamisel või õigete kontrollmuutujate väljajätmisel. Sellele tuginedes tuletatakse näidete abil järeldused mudeli koostamiseks erinevate hüpoteeside testimisel (nt kogumõju, vahendus ehk otsene vs kaudne mõju, modereerimine ja interaktsioon). Antakse praktilisi soovitusi kontrollmuutujate süstemaatiliseks ja teoreetiliselt põhjendatud valikuks. Erinevaid aspekte illustreeritakse ja arutatakse töötoas sotsiaalteadusliku uurimistöö empiiriliste rakendusnäidete abil.

Palun registreeruge meistriklassi hiljemalt 11. veebruariks siin

Michael Gebel on Bambergi Ülikooli empiirilise sotsiaaluuringu meetodite professor, kus ta töötab ka teadusdekaanina ning viib läbi rahvusvaheliselt võrdlevaid elukäigu- ja longitudinaaluuringuid, keskendudes hariduselt tööturule üleminekutele ja nendega seotud teemadele. Ta on juhtinud mitmeid mahukaid teadusprojekte, sealhulgas Euroopa Teadusnõukogu (ERC) stardigranti, ning avaldanud laialdaselt noorte tööturuüleminekute ja kausaalanalüüsi meetodite kohta.

Auprofessor Michael Gebel peab 16. veebruaril kell 14:00 ruumis M-134 avaliku loengu, mis käsitleb võrdleva elukäigu-uuringu laienemist väljapoole läänekeskset fookust. Loengu info siin.

04.03|ÜTI TEHA teadlaste kogemuste vahetamise töötuba:TI kasutamine teadustöös

 

Aeg: 04.03.2026 (4 akadeemilist tundi)

Koht: Tallinna Ülikool, M-227

Osalejad: Kõik ÜTI teadlased on kutsutud ja oodatud osalema

Töötoa eesmärk on toetada teadlikku, kriitilist ja eetiliselt vastutustundlikku TI kasutamist teadustöös, luues ÜTI teadlastele ühise aruteluruumi ja kogemuste vahetamise võimaluse praktiliste kogemuste baasil. Ühtlasi selgitatakse välja ÜTI teadlaste ootused ja vajadused TI teemaliste koolituste ja töötubade osas.

Moderaator: Merike Sisask

Palun märkige oma osalemine hiljemalt 26.02 SIIN

 

TÖÖTOA STRUKTUUR

11:00-12:30

Sissejuhatus

  • Teema olulisus, töötoa eesmärgistamine
  • TLÜ TI „tööriistakast“ https://www.tlu.ee/ti
  • Tutvustusring
    • Millises teadustöö etapis oled TI-d kasutanud?
    • Minu parim / halvim kogemus TI-ga

Kogemuste jagamine teadustöö etappide kaupa (tööriistad, praktilised töövõtted, head praktikad ja ebaõnnestumised)

  • Ideede ja uurimisküsimuste genereerimine
  • Kirjanduse otsing ja ülevaate koostamine
  • Andmed ja analüüs
  • Andmete tõlgendamine
  • Tulemuste visualiseerimine
  • Teksti kirjutamine ja toimetamine

Läbivad teemad

  • Eetikaküsimused (autorsus, plagiaat, konfidentsiaalsus)
  • Kriitiline mõtlemine
  • TI usaldusväärsus
  • Ajafaktor (ajasääst või ajaraisk)
  • Head ja halvad promptid

12:30-13:30 ühine lõuna

13:30-15:00

  • Kogemuste jagamine (jätkub…)
  • Kokkuvõte töötoast ja kuidas edasi?
    (nt spetsiifilised koolitused või töötoad, külalisesinejad TI kasutamise eksperdid, mentorlus, koostöö teiste TLÜ tippkeskustega vms)

 

21.04 - 23.04 | Kvalitatiivsete uurimismeetodite täiustamine: narratiiv- ja diskursusanalüüsi meistriklass

 

21.–23. aprill 2026 kell 10.00–15.00, A-206

TLÜ elutee, heaolu ja avatud ühiskonna uuringute tippkeskus (TEHA) kutsub ÜTI teadlasi osalema kolmepäevases meistriklassis, mida juhendab professor Jukka Törrönen. Meistriklass pakub põhjalikku sissevaadet olulistesse kvalitatiivsetesse lähenemisviisidesse, ühendades kontseptuaalsed ülevaated rikkalike ja praktikakesksete näidetega. Sessioonide jooksul tutvuvad osalejad vinjetimetoodika, narratiivanalüüsi ja diskursusanalüüsiga ning omandavad analüütilisi tööriistu, mida saab vahetult rakendada oma uurimisprojektides. Meistriklass on mõeldud eri karjääristaadiumis teadlastele, kes soovivad tugevdada oma metodoloogilist pädevust ja osaleda sisukates aruteludes kvalitatiivse uurimistöö üle.

Prof Jukka Törrönen on Stockholmi Ülikooli sotsioloogiaprofessor, kes on tuntud oma ulatusliku töö poolest kvalitatiivsete meetoditega, eeskätt sisuanalüüsi, narratiivanalüüsi ja diskursusanalüüsi vallas. Tema uurimistöö edendab nende lähenemiste nii teoreetilist kui ka metodoloogilist arengut.

Palun registreeru meistriklassile hiljemalt 8. aprilliks siin.

Programm:

21. aprill:

10.00–12.00: Vinjettide kasutamine kvalitatiivses uurimistöös

12.00–13.00: Lõunapaus

13.00–15.00: Vinjetiuuringute erinevad näited

22. aprill:

10.00–12.00: Temaatiline narratiivanalüüs ja struktuurne narratiivanalüüs; näited

12.00–13.00: Lõunapaus

13.00–15.00: Narratiivsete identiteetide analüüs ja pooleliolevate narratiivide analüüs; näited

23. aprill:

10.00–12.00: Diskursusanalüüs ja kriitiline diskursusanalüüs I; näited

12.00–13.00: Lõunapaus

13.00–15.00: Kriitiline diskursusanalüüs II; näited