Seminar

ÜTI TEHA teadusseminar: Vananemine

Seminaril käsitletakse kuidas vananemine on muutunud ja muutumas ning kuidas kujundada keskkonda, mis toetaks tervislikumat vananemist.

Ühiskonnateaduste instituut

12.03.2025 kell 16.00 - 18.00

Lisa kalendrisse

iCal calendar

Professor Ingmar Skoog esitleb uurimistulemusi, mis näitavad, et tänapäeva 70-aastased on tervemad kui varasemates põlvkondades. Professor Michel Poulain tutvustab siniseid tsoon – piirkondi, kus inimesed elavad erakordselt pika ja tervisliku elu, ning kuidas nende piirkondade eeskujul võiks kujundada keskkondi, mis toetaks tervislikumat vananemist.

70 on uus 50 – Ingmar Skoog

Psühhiaatria ja neurokeemia osakond, Neuroteaduste ja füsioloogia instituut, Sahlgrenska Akadeemia, Göteborgi Ülikool, Rootsi; Västra Götalandi regioon, Sahlgrenska Ülikooli Haigla, Psühhiaatria, Kognitsiooni ja Vanaduspsühhiaatria kliinik, Göteborg, Rootsi

Göteborgi H70 sünnikohortuuringud algasid 1971. aastal ja kestavad siiani. Uuringutes osalevad aastatel 1901–02, 1906–07, 1911–12, 1922, 1923–24, 1930, 1944 ja 1952–54 sündinud esinduslikud sünnikohordid, keda jälgitakse 70. eluaastast kuni surmani. Uuringud hõlmavad psühhiaatrilisi, somaatilisi, audioloogilisi, oftalmoloogilisi, psühholoogilisi, sotsiaalseid, geneetilisi, toitumuslikke, funktsionaalseid ja psühhomeetrilisi hinnanguid, samuti isiksuseuuringuid, vere, plasma, seerumi ja aju-seljaaju vedeliku kogumist ning MRI-uuringuid.

Tulemused näitavad, et uuringuperioodi jooksul on kognitiivsed ja füüsilised võimed ning kuulmine märkimisväärselt paranenud, dementsuse esinemissagedus ja haigestumus on vähenenud, samuti on vähenenud igapäevaeluga toimetuleku (ADL, iADL) raskused, depressioon, psühhootilised häired ja südame-veresoonkonna haigused. Samas on seksuaalne aktiivsus ja alkoholi tarbimine märkimisväärselt suurenenud. Ka isiksuseomadused on muutunud – tänapäeva eakad on vähem neurootilised ja rohkem ekstravertsed. Meie uuringud näitavad, et vananemine on muutumises ning seniseid teadmisi tuleb uute põlvkondadega pidevalt ajakohastada.

Sinised tsoonid – Michel Poulain

Emeriitprofessor, UCLouvain, Belgia;
Vanemteadur, Eesti Demograafia Keskus, Tallinna Ülikool

Professor Michel Poulain pani 2000. aastal aluse siniste tsoonide kontseptsioonile - need on piirkonnad, kus inimesed elavad erakordselt kaua. Ta toob esile seitse peamist tegurit, mis aitavad kaasa pikale elueale ja paremale elukvaliteedile nendes piirkondades. 

Sinistes tsoonides läbiviidud uuringutulemused on sisendiks, kuidas parandada kaasaegsete vananevate ühiskondade heaolu üle kogu maailma. Lisaks käsitleb professor Poulain kogukonnapõhiseid algatusi, mis aitavad kujundada tervislikku ja pikka eluiga soodustavaid elukeskkondi, keskendudes elutingimuste parandamisele kodudes, töökohtades ja avalikes ruumides ning toetavad sotsiaalset sidusust kogukondades.

Toetava keskkonna kujundamise eesmärk on parandada mitte ainult üksikisikute tervist, vaid ka kogu kogukonna heaolu. Siniste tsoonide seitse põhimõtet võiksid toetada rahvatervise strateegiate ja poliitikate kujundamist, et tuua kasu vananevatele ühiskondadele üle maailma.

Seminar toimub inglise keeles.

Registreeri siin

ZOOM

ÜTI teadusseminar