Kultuur

Lühifilm “Viivis” võistleb Sony Future Filmmaker Awardsil

Elina Reinold Viivises
Tudengifilm "Viivis"

Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudis (BFM) režissööriks õppiva Elis Rumma lühifilm “Viivis”, on nomineeritud Sony Future Filmmaker auhinnale. SFF Awards on Creo ja Sony poolt korraldatav võistlusprogramm, kus auhinnatakse lühifilme kuues kategoorias. "Viivis" kandideerib mängufilmide kategoorias. 

Lühifilm "Viivis" (ingl k. "What's up with Numbats?", 12:37 min, 2023) jutustab loo kahest raamatukoguhoidjast Evest (Elina Reinold) ja Leidast (Luule Komissarov), kes lahendavad tööl olles ka ristsõnu ja lähevad omavahel vaidlema sipelgakarude üle. Et vaidlus lahendada, otsitakse abi raamatust, mida aga pole kohal. Nüüd tuleb leida, kelle käes on raamat? Film on leidlik ja koomiliste elementidega kompaktne lühifilm, mis edastab nutikalt erinevaid karaktereid ja tegevuspaiku. 

BFMi poolt kuuluvad filmi tiimi režissöör Elis Rumma, stsenarist Paula Üleoja, operaator Joosep Ivask, kunstnik Kätleen Noormägi, montaažirežissöör Karl-Olaf Olmann, helirežissöör Karel Lagle ja produtsent Margareth Villers. Noorte juhendajateks on produtsent Anneli Ahven, režissöör Peeter Simm, operaator Mait Mäekivi, montaažimeister Madli Lääne-Metsalu ja helirežisöör Tiina Andreas. Tudengitest on kooli juba lõpetanud kunstnik Kätleen Noormägi, teised tudengid on lõpetamas sel suvel. 

Filmi režissöör Elis Rumma ütleb, et on filmi edust pahviks löödud ega saa veel hästi aru, mis toimub. "See tundub uskumatu!" rõõmustab ta, et tudengifilm võib teiste seas silma paista. "Oleme nüüd mõnel festivalil käinud ja iga kord on olnud siiralt rõõmus ja ka natuke piinlik tunne kui keegi pärast kinoseanssi su üles leiab ja julgeb öelda, et neile film meeldis. Piinlik vist seetõttu, et ei osanud kunagi sellest unistadagi - nii ka Sony Future Filmmaker Awards võistlusele pääsemisega," räägib Rumma, kes kiidab ka oma meeskonda. Produtsent Margareth Villers lisab, et keegi meeskonnast ei osanud niisugusest edust unistadagi ja see kogemus on hindamatu väärtusega. "Mul on tohutult hea meel, et Eesti filmi märgatakse ülemaailmselt ning kindlasti tekitab see hea hüppelaua ja annab indu juurde tervele meeskonnale, kus kõik on oma koolitee lõpusirgel ja alles tegemas esimesi samme päris filmitööstuses. Ja muidugi on tegemist ka hea näitega, et unistada tasub alati suurelt, ükskõik kui võimatuna miski parasjagu näib," räägib Villers. 

SFF Awardsil kandideeris 8400 filmi 158 riigist, millest vaid 30 valiti välja lõplikku nimistusse. Lühifilm “Viivis” võistleb narratiivfilmide kategoorias ning on ühtlasi ka ainuke Balti riikidest võistlusel osalev linateos. Lisaks Eestile pääses 30 hulka lühifilme Austraaliast, Brasiiliast, Kanadast, Tšehhist, Egiptusest, Saksamaalt, Ghanast, Hong Kongist, Indiast, Malaisiast, Mehhikost, Nigeeriast, Lõuna-Aafrikast, Taist, Inglismaalt, Uruguaist ja Ameerikast. 

Žüriisse kuuluvad auhinnatud Briti teatri, televisiooni ja filmi režissöör Justin Chadwick, Sony Pictures Classics kaasasutajad ja presidendid Michael Barker ja Tom Bernard, auhinnatud Briti filmioperaator Rob Hardy, režissöör Unjoo Moon, režissöör-operaator Robert Primes ja operaator Kate Reid

Üritus toimub 28. -31. mail USAs, Los Angeleses. BFM meeskonnast sõidavad sinna filmi operaator Joosep Ivask ja produtsent Margareth Villers. Nad võtavad osa nii auhinnatseremooniast kui ka neli päeva vältavast töötubade programmist. 

Eesti publikul võimalik “Viivist”  näha juba 29. aprillil ning 2. mail kinos Sõprus, kus linastub filmikunsti 14. kursuse komöödiafilmide kassett “Nii jääbki v?”