Õpingud

Mida põnevat ELUs toimub?

prototüübi joonis

Kuus tudengit tervisejuhi, rakendusinformaatika ning käsitöötehnoloogiate ja disaini erialalt on pead kokku pannud ja välja töötanud unikaalse lahenduse, mis aitaks lastel kooliteel turvalisemalt liigelda. Maanteeameti 2016. aasta uuringust selgus, et helkuri mittekandmise põhjuseks tuuakse asjaolu, et helkur  kipub kergelt kinnitusest lahti minema ja kaduma või lihtsalt unustatakse seda kanda või ei tehta seda laiskusest. Loodava nutika koolikoti peamiseks turvafunktsiooniks on hämarusele reageeriv isesüttiv valguslahendus, mis on integreeritud koti ehitusse ning lapse turvalisus ei sõltu helkuri puudumisest või selle kaotamisest. Samuti on valguslahendus kulumiskindlam kui kotile kinnitatud helkurdetailid. Teisteks põhifunktsioonideks on alarmnupu aktiveerimisel automaatne sõnumi saatmine lapsevanema telefonile ning geotara funktsioon, mis võimaldab lapsevanemal nutiseadmest jälgida, kas laps on lahkunud eelseadistatud tavapärasest piirkonnast.

Meeskond võttis eesmärgiks välja töötada toimiv prototüüp, mille saaksid soovi korral kasutusele võtta spetsialiseerunud kotitootjad. Tegu on universaalse lahendusega, mida on võimalik kõigil kotibrändidel integreerida juba olemasolevatesse toodetesse. Prototüübi disain järgib kaasaegset joont, mis loob koos innovaatilise turvasüsteemiga ühtse kontseptuaalse terviku, kuid lahendus ise ei sea mingeid piiranguid koti välimusele ega suurusele.

Koti lõppversioonile on loomulikult võimalus lisada teisigi turvafunktsioone – näiteks kasutada lõikekindlat kangast, vargakindlaid või koodigaga suletavaid lukke, RFID-kaitsega taskut pangakaardi  ja ID-kaardi hoidmiseks ja muud taolist.

Projekti kaitsmine toimub mai lõpus, hetkel teeb meeskond viimaseid täiendusi. Loodame, et idee ei jää suurtel tegijatel märkamata ning et tulevikus võib nutikat seljakotti juba ka tänavatel näha.

Projekti meeskonda kuuluvad: Tarmo Reinväli (põhijuhendaja),  Markus Marrandi, Martin Mets, Andero Paalvelt, Laura Saks, Gloria Viira.  Mentorid: Raivo Hein, Arvo  Pärenson.