Teated

TÜHI õppejõud on kirjanduse aastapreemiate laureaadid

Eilsel emakeelepäeval anti Tallinnas kirjanike majas üle Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemiad. Laureaatide seas on humanitaarteaduste instituudi õppejõud Luule Epner, Miriam McIlfatrick-Ksenofontov, Daniele Monticelli ja Piret Peiker.

Luule Epner

Ühtekokku anti välja 11 kategoorias 12 auhinda, võitjad valisid välja sihtkapitali poolt nimetatud kirjandusžüriid. 

Eesti kirjanduse dotsent Luule Epner  (pildil) pälvis raamatuga "Mängitud maailmad" kultuurkapitali kirjanduspreemia esseistika kategooriasTegemist on põhjaliku ja mitmekülgse ülevaateteosega, milles käsitletakse nii teatri kui ka näitekirjanduse kontekstis mängu ja ruumi mõisteid ning analüüsitakse teatriavangardistide Madis Kõivu, Mati Undi ja Tiit Ojasoo loomingut ning käekirja.

Ilukirjandusliku tõlke eesti keelest võõrkeelde kategoorias pälvis kirjanduspreemia inglise keele ja ingliskeelsete kirjanduste lektor Miriam McIlfatrick-Ksenofontov, kes tõlkis Doris Kareva luulekogu "Armuaeg" inglise keelde. Miriam McIlfatrick-Ksenofontov on tegelenud Doris Kareva luule tõlkimise ja doktoritasemel uurimisega üle tosina aasta. Doris Kareva on tõlkija jaoks üks nõudlikumaid autoreid eesti luules, kuid McIlfatrick-Ksenofontov on suutnud tõlkes edasi anda maksimumi tema tekstide harmoonilisest kõlast ning ülitäpses napis sõnastuses üheaegselt avanevatest tähenduskihtidest. Selle tõlkeluulekogu esiletõstmisega osutab žürii, et ka pealtnäha väike võib olla suur.

Artikliauhinna pälvisid Daniele Monticelli, Piret Peiker ja Krista Mits ajakirjas Keel ja Kirjandus ilmunud "Jamaicast Pariisi ning sealt Tartusse tagasi. Lydia Koidula maailmavaatest ja mugandamisstrateegiatest tema saksa eeskujude valguses" eest. Artikli autorid vaatlevad, kuidas Koidula kohandab saksa eeskujusid oma jutustustele "Juudit ehk Jamaika saare viimsed Maroonlased" ning "Martiniiko ja Korsika" kasutades erinevaid mugandamisstrateegiaid. Koidula soov on suunata lugeja tähelepanu revolutsioonile, ja kuna kõnesolevad mugandused sünnivad eesti rahvusliku liikumise kulminatsiooniperioodil, aimub neis valgustustöö kõrval püüdu õhutada oma maa rahvast ühiskondlikule aktiivsusele.  

Palju õnne laureaatidele!


2018. aasta kirjanduse sihtkapitali aastapreemia laureaatide nimekiri on üleval siin

Pilt Teet Malroos (Õhtuleht), vt pildigaleriid siit