Haridusblogi

Usaldus ja koostöö Stockholmi Eesti lasteaias

Meil oli tänu Tallinna Ülikoolile, Eesti Instituudile ning haridus- ja teadusministeeriumile suurepärane võimalus viibida 5. novembrist kuni 16. novembrini välispraktikal Stockholmi Eesti lasteaias. Stipendiumile kandideerima ja Stockholmi praktikale minema ajendas meid suur soov õppida – õppida tundma uut keskkonda, õppida tundma uusi inimesi ning õppida tundma eelkõige iseennast.

Joonistus

Stockholmi Eesti lasteaed – see on armas kodune pesake, täis hoolimist ja armastust. Väike hubane koht kokku saamiseks eesti keelt au sees hoidvale kogukonnale ning koht, kus laste heaolu on tähtis nii lastevanematele kui ka lasteaia personalile.

Olla hea on ainus võimalus õnnelik olla. Olla haritud on ainus võimalus olla vaba.

Jose Marti

Laste tegevusi planeeritakse toetudes Rootsi õppekavale ning lasteaia enda koostatud õppekavale. Oluliseks peetakse laste vaba mängu, omavahelisi häid suhteid, eesti keele hoidmist ja ka rootsi keele õppimist, laulumänge ja käelisi tegevusi, tervislikku toitumist, laste lõunast puhkeaega ning õues viibimist ja liikumist. Palju käiakse lastega parkides mängimas ja külastatakse ka kultuuriüritusi. Kõigest sellest saime osa meiegi. Olemise teevad lastele mõnusaks paljud armsad väikesed igapäevased tavad, mida ka kõige pisemad teavad – hommikuringid, raamatute lugemine, näkileiva söömine lõunaeine lõpetuseks ja enne tuduaega rahustav võimlemine. Lapsed olid nii rõõmsad ja rahulikud.

Saime aru kui erinevad me kõik oleme, aga koos on meil nii hea! Kõik ei peagi kõiki asju võrdselt oskama. Üks on tugev ühes asjas ja teine teises, me täiendame üksteist ning koos moodustamegi ühes rütmis hingava terviku. Proovisime sulanduda lasteaia rutiini ning leida sobiv koht ja aeg, et oma ideed välja pakkuda ning need siis tegevustesse sobitada. Nägime, kuidas meie algatatud ideed hakkasid edasi elama nende tegevustes ja tundsime, kuidas nende ideed hakkasid idanema meie peades ning tõime need koju kaasa!

Kui teil on õun ja mul on õun ja kui me vahetame õunu, siis  jääb nii teile kui ka mulle üks õun. Aga kui teil on idee ja minul on idee ja me vahetame neid ideid, siis on meil mõlemal kaks ideed.

Georg Bernard Shaw

Iseloomustamaks töid ja tegemisi Stockholmi Eesti lasteaias tooksimegi välja tähtsaimad märksõnad – need on USALDUS ja KOOSTÖÖ. Need on kõige alus, nii Eestis kui ka Rootsis. Oleme väga tänulikud, et kogu lasteaiapere, nii suured kui ka väikesed, usaldasid meid, ning jagasid meiega nende kahe nädala jooksul oma rõõme ja muresid. Tundsime, kuidas võrratu Stockholm, mida saime avastada nii koos lasteaiaperega kui ka omapäi, haaras meid endasse ega tahtnud enam lahti lasta. Just siis, kui kohanesime kõigi nende armsate inimestega lasteaias, kõigi väikeste harjumustega … Just siis, kui meil oli tekkinud side nii laste kui ka lastevanematega … Just siis pidime koju sõitma … Tundsime, et nii palju asju jäi pooleli. Kuid meie südamed võivad tegelikult olla rahulikud – OLI ILUS AEG! Tegime koos palju ilusaid tillukesi asju.

Praktika Stockholmis pilt

Maailmas ei saa alati teha suuri asju, küll aga väikeseid asju suure armastusega.

Ema Teresa

Autorid: Alushariduse pedagoogi magistriõppe üliõpilased Ave Allandi ja Liina Jõeste