Loodusblogi

Kert Martma: Liikumine on kõige lihtsam investeering tervisesse

Maikuu on liikumiskuu, tõdetakse ka Tallinna Ülikoolis. LTI üld- ja anorgaanilise keemia lektor Kert Martma räägib sellest, kuidas algajana spordi ja treenimisega esmatutvust teha.

Kert Martma rattasport liikumiskuu

Maikuu on liikumiskuu, mille eesmärk on inimeste sportliku ja aktiivse eluviisi tutvustamine. Miks just maikuu? Eks ikka selleks, et ilmade soojenedes anda väike tõuge kehalise aktiivsuse tõstmiseks.

Liikumiskuu ei tohiks aga piirduda pelgalt kuulise väljakutsega, sellest võiks kujuneda suve läbi kestev elustiil ja rutiin. Liikumine on ju kõige lihtsam investeering tervisesse! Mulle on õppejõu ameti kõrvalt spordiga tegelemine nii hobi kui ka töö. Tööna treenin noori jalgrattureid ja propageerin sporti noorte seas. Spordi kui hobina treenin end aktiivselt ise ja seda peamiselt jalgrattasadulas.

Kevadel koosneb minu sportlik tegevus peamiselt välitreeningutest – pole halba ilma, on ebasobiv riietus või hetke ilmastikule mittevastav spordiala. Ilusate ilmadega sõidan peamiselt ratast, kas maanteel või metsas. Loodus on kevadel väga ilus ja rattaga liigud palju – näed palju. Kui aga ilmataat otsustab taevalaotuse pilvedega katta ning sealt loodusele vajalikud vihmapiisad välja meelitada, siis jooksen metsaradadel ja kasutan üldfüüsiliste harjutuste tegemiseks teele jäävaid jõulinnakuid.

Nendele, kes spordi ja treenimisega esmatutvust teevad, soovitan alustada tasa ja targu. Keha peab treenimise ja füüsilise koormusega harjuma järk-järgult, et aegamööda tugevamaks saada ja uusi koormusi vastu võtta. Välitreeningutest on jalgrattasõit väga sobilik, just liikumisega alustajatele. Võrreldes jooksmisega on ta kehale leebem ja seeläbi on väiksem ka üle treenimise ning vigastuste oht. Kes aga väga tahab jooksmise-sörkimisega algust teha, neil soovitan alustada väga rahulikult – isegi süsteemis vaheldumisi kerge sörk ja kiirem kõnd. Ka lihtsalt kõndimine või matkamine on ideaalne viis kehale piisava füüsilise koormuse tagamiseks. Jooksuga alustamise puhul soovitan kindlasti arvestada ka kehakaaluga, et vältida liiga suurt koormust liigestele. 
Kokkuvõttes tuleb liikumisest mõnu tunda ja võtta seda kui tervislikku värskes kevadises õhus viibimise viisi.

 

Kaanefoto: Agnes Pajur