Best of BFM

 bob

20. mail toimunud pidulikul tseremoonial jagas Tallinna Ülikooli BFM tudengitele auhindu viimase aasta jooksul valminud lühifilmide eest. BOB-e ehk tudengifilmi Oscareid pälvis tänavu 13 tudengit. Filme hindas neljaliikmeline rahvusvaheline žürii, kuhu kuulusid Andreas Fischer-Hansen, Livia Ulman, Peter Murdmaa ja Maarja Hindoalla.

Festivali kommenteerib žürii liige Peter Murdmaa:

"Oli suur au ja rõõm osaleda Best of BFM-i festivali žüriis.Olles ise olnud filmikooli tudeng, oli huvitav näha, millised on sisulised ja tehnilised muudatused tudengifilmides tänase seisuga.

Suure üllatuseks oli tööde arv. Pea seitsmekümne audiovisuaalse taiese vaatamine, analüüsimine oli tõeline saun ja pani neljaliikmelise žürii kenasti "higistama". Otsuste tegemine oli ka keerulisem, kuna žüriis oli tavapäratult paaris arv liikmeid - neli. Niiöelda 50-50 olukorrad tegid kompromisside leidmise keeruliseks. Samas oli žürii töö sellevõra põhjalikum ja põnevam ning väitlusi oli palju.

Sõelale jäid lõpptulemusena paarkümmend tööd, mida oleks tahtnud ühel või teisel põhjusel tunnustada. Võiks ju küsida, kuidas on võimalik hinnata töid, mille hulgas on nii harjutused kui lõputööd, ühtedes kasutatakse filmikeelt, teised on teleformaadis? Minu jaoks on vastus lihtne - idee, sõnum ning nende tervikuks teostamine annavad võimaluse võrrelda tulemusi ühel tasemel. Tuleb tunnistada, et südames oleksin tahtnud enamikule töödele anda oma individuaalse auhinna.

Ja seepärast ma ei märgi ära ühtegi tööd eraldi ja lõpetaksin oma lühipilguväikese soovitusega - paremaks lühivormide mõistmiseks tuleks lugeda novelle ja luulet."

Parima režissööritöö ja lühifilmi eest auhindu pälvinud Nora Särak kirjeldas dokumentaalfilmi loomise eeldusi nii: "Kõige olulisem on teha seda, mida sa tahad, südamega, uskuda ise valitud teemasse ning saada oma projektile tuge. Sellest koolist on tuge väga kerge leida."

Välja anti ka üle kahe aasta jagatav Anri Rulkovi preemia. Filmirežissöör Anri Rulkovi (1972–2008) mälestuseks loodud preemia suurus on 1000 eurot ja seda annab välja sihtasutus Anri Rulkov ühele Eesti filmitudengile, kelle koolitööna valminud filmides avaldub autori sisemaailma peegeldus kõige ehedamal moel.

Seekordseteks võitjateks osutusid 11. filmikunsti lennu tudengid, tandem Eret Kuusk ja Jako Krull filmidega "Üle Müüri", "Pilvepoisid" ja "Reviir". Samuti võitis "Üle Müüri filmiga parima stsenaristi BOBi Triin Kadaja.

Režissöör Eret "Üle Müüri" filmi kohta: "Olen alati tahtnud teha filmi väikesest valelikust inimesest, kes on meeleheitlikult klammerdunud oma suure elu külge. See on kaootiline ja küsimusi täis elu, mille küljes ta ripub. Tihti ei saa mu tegelane selgeid vastused, tihti ei tea ta isegi, mida tahab, teeb midagi vastu tahtmist või jätab hirmu pärast tegemata. On vangistuses oma inimlikkuses. Ja nõnda ta kõigub kuristiku kohal, hoides meeleheitlikult tasakaalu, kartes alla kukkuda. Mind huvitab väga see väike ja visa hing."

Operaator Jako: "On keeruline kirjeldada tunnet, mis mind valdas kui “Üle Müüri” võtetel filmilint läbi kaamera liikus – olen sellisest kogemusest terve elu unistanud ja nüüd sai see unistus teoks."

Stsenarist Triin: "Filmi tekkeaega või -protsessi iseloomustas usaldamatus teineteise suhtes, mis vaheldus aeg-ajalt esinevate kirglike mõistmispuhangutega - ju see sealt ka tegelaskujudesse pääses."