Esimeste telemagistrite esimene saade paneb osalejad kitsasse kohta

Kui suurem osa kursusest 21. jaanuari hommikul kooli jõudis, oli peaprodutsent Oliver Hainsalu juba tööd alustanud. Oliveri juhtida on meeskond, mis teeb viimaseid ettevalmistusi enda esimese publitsistikasaate pilootprojekti juures. Nagu grupi enda loodud saateformaadiski kirjas, tiksub kell halastamatult viimseid tunde enne esimest proovilepanekut.

Sügisel alustas Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kommunikatsiooni ja kunstide instituut esimese eestikeelse täismahus magistriõppeprogrammiga telealal. Telemagistrite esimeseks praktiliseks väljakutseks oli luua publitsistika žanris telesaate formaat ning teostada otsesaatena 23-minutiline pilootepisood.

Jaguneti kahte gruppi, millest esimesel grupil toimus saate „Avatud istung“ salvestus 15. jaanuaril.  Kui „Avatud istungil“ läks ühiskonnas päevakajaliste teemade arutelu tuliseks, siis teine grupp paneb 22. jaanuaril toimuval salvestusel saates „Kitsas koht“ oponendid ja tulised teemad ka füüsiliselt kitsasse ruumi, millest pääseb vaid väärikate kompromisside kaudu. On aeg viimased naelad 16,95 eurot maksnud lavadekoratsioonidesse kinni taguda, filmistuudio põrandad puhtaks pesta ja jääda saatekülalisi ootama. Esimeses projektis on kokku kasutusel kaheksa kaamerat ning kaks stuudiot.

Päev enne võtet on olukord stuudios üllatavalt rahulik. Teise grupi inimesed, kes eelneval nädalal enda saate purki püüdsid, on tulnud „Kitsa koha” tiimile appi ning hoiatavad sõbraliku kõiketeadva naeratusega, et see rahulikkus kestab esimese läbimänguni.

Suurem osa teise „Kitsa koha” inimestest teeb BFMi filmistuudios teletööd esimest korda ja võtteplatsil on lõbu laialt, enne kui pika päeva lõpuks läbimänguni jõutakse. Stuudiosse on kohale toodud sõbrad ja tuttavad, kelle etendada on tehnilises läbimängus järgmisel päeval osalevad saatekülalised Henn Põlluaas ja Liis Siiroja. Telestuudios istuvad saatejuhi Kristo Eliase ja Eesti Väitlusseltsi kohtunike „kehad”. Mäng võib alata!

Saadetest

„Kitsas koht“ on mänguliste elementidega publitsistikasaade, mis tegeleb ühiskonna suuremate vaidluspunktidega. Saates osalevad kaks vastandlikul arvamusel olevat inimest, kes panevad enda vaated proovile teravas debatis, kus ei ole õigeid ega valesid vastuseid, vaid võimalus omavahel kompromissini jõuda või sel teel ebaõnnestuda. Aeg tiksub ja väitlusruum kitseneb. Kas kaks vastandit jõuavad omavahel vastustes kokkuleppele, et võita üheskoos raha heategevusele? Või saavad neile nende saatuslikuks nende koostöövõime kitsaskohad?

"Avatud istung" on ühiskonnas päevakajalisi teemasid käsitlev publitsistikasaade. Päevakorras on juhtumid, mis riivavad rahva õiglustunnet, ei luba rahuliku südamega uinuda või ajavad lihtsalt hinge täis. Probleemteema lahkamiseks muutub telestuudio üheks õhtuks rahvale avatud kohtusaaliks. Otsesaates aitavad tõeni jõuda karm kohtunik-saatejuht, kaks terast oponenti ja asjakohased tunnistajad. Pärast tulist vaidlust langetab kohtuotuse Eesti rahvas ise.

Juhendaja: Elo Selirand

Kirjutasid Triin Ahonen ja Eleen Änilane.