Roheline ülikool

Kingid, mis muudavad maailma

Parimad kingitused on ju ikka need, mis on tehtud südamest, just kindlale saajale mõeldes.

moosi ja mee purgid

Soovitame pere- ja sõpraderingi sel korral aga hoopis millegi ise tehtu, aga siiski toredaga üllatada. Parimad kingitused on ju ikka need, mis on tehtud südamest, just kindlale saajale mõeldes.

Kodunduse õppejõududena tegeleme otseselt igapäevaelu väljakutsetega. Otsime võimalusi liikuda jätkusuutlikuma, kasutut tarbimist vähendava ja taaskasutavama maailma poole läbi muutuste koduses (toidu)majapidamises. Seni ikka veel paratamatud koju kogunevad tühjad karbid, purgid ja muud toredad pakendid võiks jõulude ajal leida uue elu, oma kätega loodud maitsva ja/või silmailu pakkuva sisu.

Pakume oma kogemusest mõned ideed, mida saab igaüks kiirelt ja kergelt valmistada. Selline nägus ja ahvatlev kink ei jää kindlasti kapinurgale seisma, vaid pakub saajale mitmekülgset naudingut. Lisaks veel samm jätkusuutlikuma maailma suunas.

Olenevalt sinu eelnevatest kogemustest ja ajalistest võimalustest võid kaaluda kolme erinevat ideed:

  •  Keeda!

Intenetiavarustes leidub küllaldaselt põnevaid retsepte magusatest ja soolastest hoidistest, mida käepärasest toorainest kingiks valmistada. Moosiks kasuta ära toanurgas seisev kõrvits või koduaia õunad. Tavapärase lemon curdi (sidrunivõie) retsepti eestistamiseks kasuta toorainena hoopis jõhvikaid või vaarikaid. Otsi kapist välja väikesed põnevad purgid ja puhasta need (vanad etiketid saad eemaldada toiduõli abil). Täidetud purgi võid omakorda meelepäraselt kaunistada.

  • Küpseta!

iirisedVäga tore on jõulude ajal jagada oma lemmikretsepti teistega! Põnevama tulemuse saamiseks lisa küpsetisele jõuluvürtse (nt kaneeli, kardemoni, ingverit) ja kodumaiseid marju või muuda küpsetise kuju, kasutades väikseid põnevaid  vorme. Nii saad kingiks vormida väikesed leivad, keeksid, muffinid, küpsised ja beseed. Jahtunud toodete pakendamiseks vaata samuti olemasolevaid purke, pappkarpe või paberkotte.

  • Sega kokku!

Kui aega napib, saad omanäolise kingi ka kiirelt valmis segada. Sobivad erinevad müslisegud, aga ka kihiti purki laotud koogi või keeksi valmistamiseks vajalikud kuivained, millest hiljem hõrgutis küpsetada. Ära unusta lisada retsepti, et kingi saaja teaks kuidas ja milliseid tooraineid lisades  maitsev küpsetis valmib. Sellist kinki valmistades vali võimalusel kodumaised (mahe)toorained, nii toetad Eesti väiketootjaid. Selle kingi jaoks saad ära kasutada suuremad klaaspurgid.

Selleks, et saaja rõõm oleks täielik, ära unusta valmistamisel järgida hügieenireegleid ja säilitamise tingimusi. Miks mitte lisada tootele ka tooteinfo (ka säilivusaeg) ja head soovid.

Loovaid ideid ja kinkimisrõõmu soovides
TLÜ kodunduse õppejõud Jaana Taar, Kristi Koppel ja Tiina Vänt