Loodusblogi

Mida tehakse Tallinna Ülikooli laborites?

Tallinna Ülikooli kampusest võime leida mitmesuguseid laboreid, kus käib iga päev vilgas teadustöö ning mille võimalused erinevate valdkondade uurimiseks on väga laialdased. Teadlased saavad nendes teha maailmatasemel uurimistööd.

Lti laborid

Suure osa uurimis- ja arendustööst viivad teadlased läbi loodus- ja terviseteaduste instituudi molekulaarteaduste laborikompleksis, kuid meil on laborid veel ökoloogia keskuses, füüsikas, bioloogias, keemias, Haapsalu kolledžis, eksperimentaalpsühholoogia laborfüsioloogia ja kinesioloogia labor Räägu tänaval jpm.

TLÜ laborites tehakse igapäevaselt erinevaid vee, muda ja ökosüsteemide uuringuid, et muu hulgas hinnata veekogude seisundit. Meil on ka maailmatasemel võimalused sahhariidide uurimiseks. Vetikaid on Tallinna Ülikooli teadlased uurinud paarkümmend aastat. Oleme arendatud tehnoloogilisi skeeme taimsete pigmentainete ja polümeeride ressursisäästlikuks kasutamiseks.

Tallinna Ülikooli laborid

Vetikaid on Tallinna Ülikooli teadlased uurinud paarkümmend aastat.

Samuti uurivad teadlased mett, õietolmu ja taimseid lõhnaaineid ning tegelevad koostöös erasektoriga kosmeetikatoodete väljatöötamise ja nende toime hindamisega.

Erinevate valdkondade teadlaste koostöös loodetakse leida meetodeid ja ravimeid ärevuse, depressiooni või dementsuse raviks ning anname seega oma panuse Parkinsoni ja Alzheimeri tõve uurimisele. Uurime põhjalikult ka inimese mikrobioomi erinevate terviseseisundite korral ning tegeleme probiootiliste preparaatide uurimise ja välja töötamisega. Mitme projekti raames keskendume keskonnamikrobioloogilistele uurimisküsimustele nt kogukonna aedades kasutatava mulla ohutuse uurimisel ning naftaga reostatud rannikualade mikrobioloogilise mitmekesisuse kirjeldamisel.

Loodetakse leida meetodeid ja ravimeid ärevuse, depressiooni või dementsuse raviks.

Teadlased analüüsivad laborites samuti narkootilise toimega taimi ja seeni. Tööstusliku kanepi kasvatajad on aeg-ajalt meie kompetentsi kasutanud, veendumaks, et THC-sisaldus nende kasvatatavas biomassis ei ületaks lubatud piirnormi.

Meie laborites saab uurida ka luid. Näiteks saavad teadlased luude kollageeni sisalduse järgi öelda, mida vanasti inimesed sõid, milliseid haiguseid põdesid ning millist elu üldse elasid.

Räägu tänaval viivad meie teadlased sportlastega läbi erinevaid analüüse ning uurivad, kuidas füüsiline aktiivsus mõjutab organismi. Saame hinnata, miks mõni sportlane on edukam kui teine ning sportlased ja treenerid teavad seeläbi, millele treeningutel rohkem rõhku panna.

Füsioloogia ja spori labor

Tallinna Ülikoolis asub ka eksperimentaalpsühholoogia labor, kus viiakse tudengitega läbi uuringuid valdkondades, kus puutuvad kokku psühholoogia ja õigusteadus.

Haapsalu kolledži ruumides aga asuvad muda tootearenduslabor, tervisedenduse labor ning disainilabor, milles teeme koostööd Tervisedenduse ja Rehabilitatsiooni Kompetentsikeskusega (TERE KK).

Uurimisvaldkondi on tegelikult veelgi rohkem ning julgeme öelda, et meie tipptasemel laborites on võimalus uurida peaaegu kõike. Viimastel aastatel on hoogsalt samuti kasvanud erasektori huvi meie kompetentsi vastu.