Edulugu

Tallinna Ülikooli inimeste Kultuurkapitali preemiad

Ka 2021. aastal välja antud Kultuurkapitali preemiate laureaatide hulgas on mitmeid Tallinna Ülikooliga seotud inimesi: nii töötajatele, tudengitele ning paljudele vilistlastele soovime soojalt õnne!

Tõnu Talpsep

Kultuurkapitali audiovisuaalse kunsti sihtkapitali missioonipreemia aastatepikkuse töö eest Tallinna Ülikoolis ja Rein Marani loodusfilmide juures pälvis BFMi staažikas tehnikahoidla tehnikaspetsialist Tõnu Talpsep. Samuti kuuluvad meie ridadesse ka noore filmitegija preemia saanud vennad Raul ja Romet Esko, kes õpivad BFMis Audiovisuaalse meedia ja Integreeritud kunsti, muusika ja multimeedia õppekavadel.

Paljud preemiasaajad on aga hoopis meie vilistlased. Peapreemia saajatest on Veiko Õunpuu õppinud Tallinna Ülikoolis kirjandusteooriat ja semiootikat,  audiovisuaalse kunsti valdkonnas sai ­aasta filmiks 2020. aasta mängufilm „Viimased” – sotsiaalselt oluliste teemade kõrgetasemelises kunstilises vormis käsitlemise eest.

Rahvakultuuri sihtkapitali elutööpreemia läks isikupärasele rahvatantsumentorile, uute tantsude loojale, Sõlekese vaimsele emale Ene Jakobsonile, kes on ise öelnud, et kui ta läks Tallinna ülikooli, tekkis tal tõsine tõmme rahvatantsu poole. 1981 on ta lõpetanud Tallinna Ülikooli kultuurharidustöötaja-tantsujuhi erialal, täiendanud end koreograafias Tallinna Ülikooli magistriõppes aastatel 2004-2006.

Ka kirjanduse sihtkapitali elutööpreemia laureaat Jaan Rannap on Tallinna Ülikooli vilistlane - ta on lõpetanud 1956. aastal Tallinna Pedagoogilise Instituudi matemaatika-füüsikateaduskonna.

Kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia laureaat Juhan Raud, kes teenis preemia välja oma tööga Postimehe kultuuritoimetajana, lõpetas 2012. aastal Tallinna Ülikoolis oma kultuuriteaduse õpingud.

Audiovisuaalse kunsti sihtkapitali aastapreemia saajate hulgas on palju BFMi vilistlasi: parim filmioperaator Meelis Veeremets lõpetas 2006. aastal filmi ja video eriala ja jätkas 2006–2009 õpinguid operaatori erialal. Parima debüütfilmi "Rain" režissöör Janno Jürgens õppis alates 2006. aastast filmirežissööri erialal, mille 2012 lõpetas. Parima dokumentaalfilmi „Fred Jüssi. Olemise ilu” autorid Jaan Tootsen ja Joosep Matjus on mõlemad vilistlased: Tootsen õppis 1994–1995 Eesti Humanitaarinstituudis ja 1995–2000 Tallinna Pedagoogikaülikoolis, mille lõpetas raadiorežii erialal. Matjus on õppinud filmirežiid, magistrikraadi omandas ta 2009. aastal. Parima taustajõu preemia sai Tõnis Tuuga, kes on õppinud operaatori erialal.

Rahvakultuuri sihtkapitali koorimuusika aastapreemia pälvis Janne Fridolin, kes lõpetas 1997. aastal Tallinna Pedagoogilise Seminari muusikaosakonna. Rahvakultuuri sihtkapitali rahvajutu aastapreemia – imelise ja ainukordse muinasjutumaailma „Elas kord...” loomise eest pälvisid Katrin Sipelgas, Risto Järv, Janeli Jallai, Jaak Kilmi. Kilmi asus 1992 õppima režiid Tallinna Pedagoogikaülikooli juurde loodud filmikooli esimeses lennus.

Õnnitleme kõiki!