Seminar

SOGOLAS Global Forum Seminar: "Stripes with scars, but no stars? Democracy in America today"

Ühiskonnateaduste instituut

31.03.2021 kell 17.00 - 19.00

Lisa kalendrisse

iCal calendar

Kapitooliumi ründamine Washingtonis on sümboolse tähtsusega sündmus, mis näitab, kui habras on demokraatia Läänemaailmas ning eriti Ameerika Ühendriikides. Vihaste valgete meeste mass ründas hooneid, mis esindavad USA demokraatlikku valitsust.

Zoom link seminarile

Sogolas GF-2880x920

Esimest korda lehvitati USA Senati saalis Konföderatsiooni lippu, ehk siis USA kodusõjas USAst lahkulöömist pooldanud lõunaosariikide Konföderatsiooni lippu. Sellega taheti justkui näidata, et ajalugu saab kuidagi tagasi pöörata. Kodanikuõigused, võrdsus, demokraatlik arutelu, kõik see langes rünnaku alla. Võib tunda kiusatust tõlgendada seda juhusliku irratsionaalse vihahoona, mille tekitasid ennekõike ärritusest tingitud tunded ja vajadused, mitte sügav sotsiaalne rahulolematus liberaalse poliitilise režiimiga. Võib mõelda, et see on segadus, mille korraldasid paar fanaatikut või hullu, kes juhuslikult suutsid tõmmata kaasa ka tavalisi kodanikke, kes ei olnud rahul presidendivalimiste tulemustega. Kuid üldine mulje on, et me seisame silmitsi millegi uuega – suhteliselt laialt levinud vastupanuga demokraatlikule ratsionalismile. Taoline vastupanu leiab tõepoolest vaikselt aset Läänemaailma eri osades. Inimesed ei oska endale olemasolevas demokraatlikus süsteemis kohta leida. On võimalik, et selle süsteemi püsivaks probleemiks on lubaduste ja kodanike ootuste täitmata jätmine. Oluliste otsuste tegemine on üha enam kodanike kontrolli alt ära võetud ning üle antud liiga kaugetele või liiga laialivalguvatele esinduskogudele, või siis reguleerivatele ametkondadele, millel puudub konkreetne legitiimsus kodanikke esindada. See on näiteks olnud majanduse neoliberaalse juhtimise aluseks olevaks strateegiaks. Lisaks on sotsiaalne ebavõrdsus paljudes riikides märkimisväärselt kasvanud vaatamata sellele, et neid valitsetakse demokraatlike esindusinstitutsioonide kaudu.

Aga kui palju ebavõrdsust suudab demokraatia taluda, enne kui oligarhiaks muutub? Kui palju identiteediga seotud pluralismi suudab riik taluda, enne kui laguneb? Kui palju ebatõde ja kui palju valet sobib kokku demokraatlikult juhitav olla sooviva kodanikuühiskonna nõuetekohase toimimisega? Kuivõrd saab sotsiaalmeedia asendada inimestevahelist suhtlemist ja avalikku arutelu ilma, et avalikust ruumist saaks viletsalt ja kergesti manipuleeritav areen libauudiste loojatele ja vihakõnelejatele? Kõiki neid küsimusi soovime arutada professor Nadia Urbinati seminaril.

Nadia Urbinati (Ph.D., Euroopa Ülikool-Instituut, Firenze, 1989) on poliitikateooria professor, kes keskendub kaasaegse poliitika uurimisele ning tema üheks teadussuunaks on demokraatlikud ja antidemokraatlikud väärtused. Ta juhatas Columbia ülikooli teaduskonna poliitiliste ja sotsiaalsete mõtete seminare ning on olnud ka Andrew Arato kaastoimetaja akadeemilises ajakirjas Constellations: An International Journal of Critical and Democratic Theory. Ta on olnud Princetoni ülikooli süvaõppeinstituudi sotsiaalteaduste kooli liige ja Princetoni ülikooli inimväärtuste keskuses osalev Laurance S. Rockefelleri stipendium. Ta on Pisa (Itaalia) Scuola Superiore de Studi Universitari e Perfezionamento Sant'Anna alaline külalisprofessor ja õpetas Bocconi ülikoolis (Milano), SciencesPo (Pariis) ja UNICAMPi ülikoolis (Brasiilia).

Professor Urbinati on kirjutanud ka raamatud Me The People: How Populism Transforms Democracy (Harvard University Press, 2019); The Tyranny of the Moderns (Yale University Press 2015); Democracy Disfigured: Opinion, Truth and the People (Harvard University Press, 2014); Representative Democracy: Principles and Genealogy (University of Chicago Press, 2006) ja Mill on Democracy: From the Athenian Polis to Representative Government (University of Chicago Press, 2002). Lisaks eelnevale on professor Urbinati avaldanud artikleid mitmes rahvusvahelises teadusajakirjas ja on ka Itaalia ajalehtede poliitiline kolumnist.

Programm

17:00-17:05 Avasõnad: Massimo La Torre, Euroopa õiguse professor, Ühiskonnateaduste instituut, Tallinna Ülikool

17:05-17:45 Professor Nadia Urbinati esitlus

17:45-18:15 Kommenteerivad professor Rein Müllerson, professor William E. Scheuerman ja USA poliitika, demokraatia ja küberturvalisuse ekspert Liisa Past.

18:15-19:00 Q&A

 

Seminar toimub Zoomi vahendusel.

Seminari töökeel: inglise keel