Teade

Marju Kõivupuu esitleb raamatut „Eesti põrgute lood“

TÜHI pärimuskultuuri dotsent Marju Kõivupuu esitleb neljapäeval 17. juunil kell 17.30 Viru keskuse Rahva Raamatus oma äsjailmunud teost “Eesti põrgute lood”.

Eesti põrgute lood
Marju Kõivupuu

Raamatu tutvustuses tuuakse välja, et Eesti maastikku ilmestavad paljud kaunid paigad, kus paljandub liiva- või paekivi, millesse loodus on rajanud salapärased koopad. Neis põrgute või põrguhaudadena tuntud koobastes, mis näivad olevat kui sissepääsud allilma ehk põrgusse, elavad rahvapärimuse kohaselt vanapaganad. Muljet avaldavad põrgukoopad-grotid on olnud ka suurejooneliste mõisaparkide ehteks, paljud koopad on pakkunud inimestele pelgupaika segastel sõjaaegadel, samuti on neid kasutatud keldri või laona.

Aja jooksul on mõnedki liivakivisse uuristunud või uuristatud põrgukoopad sisse langenud ning nende omaaegsest toredusest saab aimu vanu fotosid vaadates või rahvapärimusel põhinevaid tekste lugedes. See raamat viib huvilised rändama põrgupärimusega seotud paikadesse. Kohad vajavad lugusid ja inimesi, kes neist jutustaks, sest ainult nii püsivad kohad ja nendega seotud lood elus ja mälus ka siis, kui maastik ise on muutunud.

Raamatu ““Eesti põrgute lood” esitlusel on Marju Kõivupuu vestluspartneriks TÜHI inimgeograafia professor Hannes Palang.