Teade

Rebeka Kalam ja Karel Jõeleht uurivad Hiina perifeerset diplomaatiat

Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi (TÜHI) magistriõppe tudengid Rebeka Kalam ja Karel Jõeleht uurivad Hiina Rahvavabariigi perifeerset diplomaatiat.

Hiina perifeerne dipolomaatia
Rebeka Kalam, Karel Jõeleht

Tänavu mais alanud uurimisprojekt kestab aasta ning seda juhendab TÜHI Hiina uuringute dotsent Alessandro Rippa.

Projekti eesmärk on uurida ja analüüsida tänase Hiina välispoliitika keskset suunavat ideed - perifeerset diplomaatiat. Selle ebamäärase välispoliitilise lähenemisviisi peamisteks põhimõteteks on kaitsta Hiina piirijulgeolekut ja riiklikke huve. Samuti laiendada Hiina-keskset kaubandust ja investeeringuid ning vältida Hiina huvidega põrkuva geopoliitilise koalitsiooni teket. Vahendid, mida Peking selliste välispoliitiliste eesmärkide saavutamiseks rakendab on mitmeid, sealhulgas majanduslik integratsioon ning mitmesugused pehme jõu algatused ja pealesurumine.

Rebeka Kalam on õppinud Tallinna Ülikoolis hiina keelt ja kultuuri ning täiendanud oma mandariini keele oskusi National Taiwan Normal University’s. Tema magistrikraadi uuringud keskenduvad Hiina Rahvavabariigi küberstrateegiate ja diplomaatilistele praktikatele.

“Näen vajadust mõista paremini tänapäeva Hiinat, eelkõige riigi strateegilisi huvisid ja poliitilisi praktikaid. Eesti jõudsalt kasvava digiriigina ning Euroopa Liidu ja NATO liikmena, vajab rohkem sinolooge. Vajame tipptasemel spetsialiste, kes tunnevad tänapäeva Hiina sise-ja välispoliitikat ning aitavad toetada riigistruktuure olulistes küsimustes,” selgitab Kalam oma projektiga liitumist.

Karel Jõeleht on Tallinna Ülikoolis omandanud  bakalaureusekraadi Aasia uuringute erialal.

“Magistriõppesse astudes teadsin, et tahan uurida Põhja-Korea ja Hiina välispoliitilist suhet. Kuna projekti käigus on vaja uurida Hiina perifeerset diplomaatiat, siis see sobitub hästi minu akadeemiliste huvidega. Soovin projektist osa võttes omandada sügavamad teadmised Hiinast, mis tuleksid minu edaspidisele akadeemilisele karjäärile kasuks,” selgitab Jõeleht.

Projekti tulemusel valmib lisaks magistritöödele ka lühike eestikeelne raamat, mis tutvustab Hiina perifeerset diplomaatiat laiemale publikule. Samuti veebiblogi inglise ja eesti keeles.

Projekti toetab Eesti Välisministeerium.