Teadus

Üle poole tuhande Euroopa keeleteadlase koguneb Tallinna Ülikooli lingvistika suursündmusele

Käesoleva nädala kolmapäevast, 29. augustist kuni laupäeva, 1. septembrini toimub Tallinna Ülikoolis Euroopa lingvistikaühingu Societas Linguistica Europaea (SLE) aastakonverents. Tegemist on lingvistide suursündmusega, mis katab nelja päeva jooksul laialt kogu keeleteadust ja toob kokku umbes 600 osavõtjat üle terve Euroopa.

Inimesed konverentsil kuulamas

Konverentsil on kavas üle 400 ettekande ning teemade ring on väga lai. Juttu tuleb alates keeleajaloost kuni keelekontaktideni välja. Konverentsi ühe Eesti korraldaja, Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi professori Reili Arguse sõnul on konverentsil arutluse all palju teoreetilisi teemasid ja seda erinevate keelte näitel. 

Ettekandeid tuleb paljudest eri keeltest, alustades näiteks vanakreeka, ladina, heebrea, jaapani, itaalia, gruusia, mari, udmurdi, komi, katalaani ja baski keelest kuni eksootilisemate keelteni, nagu näiteks belutši keel. 

„Tüpoloogia ja grammatikauurimine on SLE konverentside põhiteema, aga selle kõrval on näiteks ka keeleomandamise, keelekontaktide või konkreetsele keelkonnale pühendatud sektsioone,“ tutvustab Argus neljapäevase konverentsi programmi. 

Eestist on ettekandjaid seekord kahekümne ringis. Tallinna Ülikooli keeleteadlastest esinevad konverentsil Mari Uusküla ja Reili Argus ning doktorandid Anu Kalda, Anita-Rita Frossten ja Peeter Tinits.

Konverentsi ümarlaua teema on seekord „Vitality of medium-sized languages in the 21st century", („Keskmise suurusega keelte elujõulisus 21. sajandil"). Ümarlauda viib neljapäeval, 30. augustil läbi Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituudi professor Martin Ehala ja seal kõnelevad Marie Maegaard (Kopenhaageni Ülikool), Josep Soler (Stockholmi Ülikool), Tamah Sherman (Praha Ülikool). 

Lisaks ettekannetele ja ümarlauale on konverentsil kavas umbes paarkümmend töötuba. Nende hulgas on töötoad tüpoloogiast, kus tegeletakse eri keelte võrdlemisega valitud keelenähtuse plaanis või siis mingi piirkonna (näiteks Alpide või Läänemere areaali) keelte ühis- ja erijoontega. 

Societas Linguistica Europaea (SLE) aastakonverents on järjekorras 51. Tegemist on pika traditsiooniga Euroopa keeleteadlaste iga-aastase kogunemisega. Konverents toimub vaheldumisi Euroopa eri piirkondades. SLE Eesti korralduskomiteesse kuuluvad Anna Verschik, Helle Metslang, Suliko Liiv, Reili Argus, Mari Uusküla, Martin Ehala, Tiina Rüütmaa ja Karl Pajusalu. Programmi leiab aadressilt sle2018.eu.

Lisateave: Anna Verschik, Tallinna Ülikooli üldkeeleteaduse professor ja konverentsi Eestipoolne peakorraldaja, anna.verschik@tlu.ee