Pressiteade

Mari Uusküla pälvis teaduse populariseerimise ergutuspreemia

11. novembri teaduskommunikatsiooni konverentsil „Alternatiivsed meetodid teaduskommunikatsioonis“ anti üle selleaastased Eesti teaduse populariseerimise auhinnad.

Mari Uusküla

Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi lingvistika ja tõlketeaduse dotsent Mari Uusküla pälvis kategoorias „Parim teaduse ja tehnoloogia populariseerija“ ergutuspreemia ning teda tunnustati tõlketeaduse ja lingvistika populariseerimise eest.

Tiiu Silla nimelise elutööpreemia pikaajalise süstemaatilise teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest pälvis Tõravere observatooriumi kauaaegne astronoom Tõnu Viik. Ligi 60 aastat astronoomiavaldkonnas tegutsenuna on Viik teinud nii tipptasemel teadust kui ka tegutsenud aktiivselt selle nimel, et observatoorium oleks tuntud nii Eestis kui mujal ning et inimesed teaksid, kuidas astronoomiateadmised aitavad meil mõista maapealset elu.

Mari UuskülaParima teaduse ja tehnoloogia populariseerija peapreemia pälvis Jaan Aru, kes suudab ühtviisi kaasahaaravalt tutvustada ajuteadust nii lasteialastele kui ministeeriumidele. Teise preemiaga tunnustati teadusajakirjanikku Jaan-Juhan Oidermaad, arvutiteaduse professorit Tanel Tammetit ning materjaliteadlast Andres Krummet. Ergutuspreemia pälvisid lisaks Mari Uuskülale ka populaarsete YouTube’i videote autor Maxim Bilovitskiy.

Teadust ja tehnoloogiat populariseerivate tegevuste ja tegevuste sarjade seas pälvisid peapreemia Voronja galerii VIII hooaja suvenäitus „KOLMAINSUS – Kunst. Teadus. Ulme“ kuraatorid Tõnu Esko ja Kaija Põhako-Esko. Teise preemia said Riina Arvisto Tallinna Tehnikaülikooli tehnoloogiakoolist koolituste sarja „Noore Inseneri Programm" eest ning GLOBE’i haridus- ja teadusprogramm, mis on Eestis kestnud juba 25 aastat.

Teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest audiovisuaalse ja elektroonilise meedia abil anti välja  II preemia. Selle pälvisid Tartu Ülikooli teaduskooli ja õpetaja Joana Jõgela koostatud põhikooli keemia õppevideod, mis tutvustavad loodusteadusi põnevate praktiliste näpunäidete abil.

Teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest trükisõna abil pälvis II preemia Ülar Allas kirjutiste sarja „Viirused ja vaktsiinid“ eest. Egutusauhinnaga premeeriti Elo Reinikut kes kirjutas, matemaatika ilu avava raamatu „Fraktaalgeomeetria algajatele ehk veidrad fraktalid”.

Parima uue algatuse eest teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel hinnati peapreemia vääriliseks Kristel Leif, Eesti esimese päikeseauto Solaride eestvedaja. II preemia pälvisid Facebooki-algatus „Küsi teadlastelt kõike koroona kohta" (idee autor Uku Haljasorg Tartu Ülikoolist) ja Tervise Arengu Instituudi puugiveeb ja puugikaart ning kaasava teaduse kampaania „Pane puuk posti“ (eestvedaja Julia Geller).

Oma auhinnad andis üle ka Eesti Teadusajakirjanike Selts. Teadusajakirjanduse sõbra tiitli ja "Ökuli" kuju pälvis Tartu Ülikooli loomaökoloogia kaasprofessor Tuul Sepp, tubli tegija aunimetuse ning "Ökuli muna" Eesti Teadusagentuuri teaduskommunikatsiooniosakonna juhataja Annely Allik

Eesti teaduse populariseerimise auhindadega tunnustatakse silmapaistvaid teaduse populariseerijaid ning innustatakse teadusest ühiskonnas rohkem rääkima ja kirjutama.