Pressiteade

Täna esitletakse raamatut “Tallinn '67 Jazz Festival: Myths and Memories”

30. septembril esitleb Ajaloomuuseumis värsket raamatut “Tallinn '67 Jazz Festival: Myths and Memories” legendaarsest 1967. aasta Tallinna džässifestivalist Heli Reimann. Tegemist on esimese ingliskeelse teadusmonograafiaga Eesti populaamuusika ajaloost, mis ilmub maailma juhtivas humanitaar- ja sotsiaalteadustealases kirjastuses Routledge.

Jazz 67

Tallinn ’67 džässifestival oli üks väheseid Eesti nõukogudeaegseid kultuurisündmuseid, mis leidis laialdast kajastamist ka välismeedias. Eelkõige Ameerika  tippsaksofonisti Charles Lloydi grupi Tallinna külastusega kaasnenud skandaali tõttu. Üle poole sajandi on festivalist ikka ja jälle räägitud, mis annab tunnistust sündmuse müütilisest olemusest.

Autor Heli Reimann on muusikateadlane, kelle uurimisalaks on Eesti ja nõukogude džässi ajalugu. Ta on Tallinna Ülikooli teadur ja Helsingi Kunstide Ülikooli külalisteadur. “Uno Naissoo algatatud Tallinna džässifestivalide tähendus on Eesti kultuuriloos võrreldav laulupidudega. Teisalt on Tallinn ‘67 festival üks legendaarsemaid sündmusi maailma džässifestivalide ajaloos. Skandaalsuselt on seda lausa võrreldud Woodstocki 1969. aasta festivaliga ja nimetatud ka nõukogude Newportiks. Tänu sellele festivalile kuulub Eesti džässifestivalide traditsiooniga maailma džässi ajalukku,” lisab Reimann.

Toetudes uurimistöö käigus kogutud rohkele materjalile uurib raamat festivaliga seoses tekkinud müüte ja nende kujunemise tagamaid, samas püüab välja selgitada sündmuste tegelikku kulgu. Charles Lloydi Tallinnas skandaaliga seotud seni saladuseloori all olnud üksikasjade välja selgitamine võimaldab esile tuua külma sõja aegse Nõukogude-Ameerika vastandumise olemuse. Raamat asetab kesksele kohale festivalil osalenud isikute entusiasmist ja nostalgiast kantud emotsionaalsed lood, mis aitavad lahti mõtestada džässihuviliste tegevust nõukogude aja kontekstis pakkudes seeläbi uut vaatenurka nõukogudeaegse ajaloo käsitlusele.

Raamatuesitlus toimub 30. septembril 2021 kell 17.00-18.30 Ajaloomuuseumi Tallihoones Maarjamäel, kuid saab ühineda ka Zoomis.

Vaata lisaks

Jazz 67