Kino: Taani film. Dogma 95. Thomas Vinterbergi debüütfilm “Perekonnapidu”(1998)

29.03.2016 kell 09.00 - 10.45

Lisa kalendrisse

iCal calendar

Filmiesteetilise manifesti Dogma 95 allkirjastasid taani filmiloojad Lars von Trier, Thomas Vinterberg ja Kristian Levring ning norrakas Søren Kragh-Jacobsen 1995. aastal. Sellele manifestile ja manifestiga kaasnevale “Kasinuse vandele” allakirjutanud “dogmaatikute” esimene tunnusfilm, Thomas Vinterbergi debüütlavastus “Festen” valmis 1998. aastal.

“Perekonnapidu” võitis Cannes'i filmifestivalil sama aasta kevadel žürii eriauhinna, mis on debüütlavastaja jaoks suur tunnustus. Lavastaja nime filmi tiitrites ei mainita.

20. ja 21. sajandi vahetuse aeg oli Taani kinokunsti jaoks ülemaailmse tähelepanu aeg.

Väljamurdeaasta ehk siis 1998. aasta Cannes'i filmifestivali võistluskavas oli ka teise “dogmaatiku” Lars von Trieri film “Idioodid”, mis jäi tunnustuseta, ehkki pakkus paljudele kriitikutele tükiks ajaks kirjutamisainet.

“Idioodid” oli Dogma 95 teine tunnusfilm, Dogme  # 2, nagu neid filme siis nummerdama hakati.

Tänaseks on valminud  37 Dogma 95 märgistusega mängufilmi. Manifestantide aktiivseks tegevusperioodiks loetakse aastaid 1995 - 2005. “Dogmaatikute” ja nende järeleaimajate “Kasinuse vandest” on saanud filmiajalugu.

Üheksast punktist koosnev “Kasinuse vanne” sättis 1995. aastal alustavale filmiloojale järgmised nõuded:

  • Film peab üles võetama reaalselt eksisteerivas võttepaigas. Rekvisiite ja dekoratsioone ei tohi võttepaigale tuua; kui mõni rekvisiit on loo seisukohalt möödapääsmatult tarvilik, tuleb võte teostada paigas, kus rekvisiit asub.

  • Heli ei tohi kunagi toota eraldi pildist (muusikat ei kasutata juhul, kui seda ei esitata võttepaigas).

  • Kasutama peab käsikaamerat. Mis tahes liikumine või staatika, mis on käsitsi filmides saavutatav, on lubatud.

  • Film peab olema värviline. Erivalgustus on lubamatu (kui valgust on kujutise eksponeerimiseks liiga vähe, tuleb stseen välja jätta või kasutada kaameralampi).

  • Kujutise optiline töötlus ning filtrid on keelatud.

  • Ajaline ning ruumiline võõritus on keelatud (teisiti öeldes: filmi sündmused leiavad aset siin ja praegu).

  • Žanrifilme ei aktsepteerita.

  • Filmida tohib üksnes 35 mm filmilindile.

  • Režissööri nime ei märgita filmi tiitrites.

 

46aastane Thomas Vinterberg on tänaseks lavastanud 11 mängufilmi, Eesti vaatajale on lisaks tema debüütfilmile “Perekonnapidu” tuttavad äsjane “Kommuun”, varasemast ajast “Eemal hullutavast ilmakärast”, “Jaht”, “Submarino”, “Kallis Wendy”.

Vinterbergi “Perekonnapidu” võiks filmikooli kinosaalis esitatuna pakkuda muu hulgas mõtlemisainet teemal: kuidas valmistada ette ning teostada oma mängufilmidebüüti, nii et sellest räägitakse ka 20 aastat hiljem.

Supernova teisipäevane kinoseanss saab teoks tänu koostööle leviettevõttega Estinfilm

Film on taani keeles,  ingliskeelsete subtiitritega

Sissepääs prii! 

Filmi näitamine toimub hariduslikel eesmärkidel – seansile eelneb lühikommentaar ja järgneb arutelu. Tasuta sissepääs! Inglisekeelsed subtiitrid.