Täna möödub 20 aastat Eesti kõrgharidusmaastiku ümberkujundamisest
Täna, 18. märtsil möödub 20 aastat Tallinna Ülikooli asutamisest. Ühise nime alla on aastate jooksul koondunud mitmed asutused ning Tallinna Ülikooli ajalugu ulatub läbi eellaste palju kaugemale. Seega ei tähistata sel aastal oma ajaloolist alguspunkti, vaid ühise nime all maailmatasemel ülikooliks kujunemise algust.

Rektor Tõnu Viigi sõnul on Tallinna Ülikooli asutamise näol tegemist Eesti kõrghariduse suurima liitumisprojektiga, mille eesmärk oli vastata vajadusele mitmekesisema ülikoolihariduse ja laialdasema teaduspõhise mõtlemise järele Eesti ühiskonnas. “Meie eesmärk ei ole muutunud. Me oleme targa eluviisi eestvedajad, mis tähendab eelkõige kolme asja. Meie roll on arendada kõrgetasemelist ja eri teadusvaldkondi ühendavat teadust, et osata lahendada kaasaegse elu probleeme, mis harva jäävad teaduslike distsipliinide raamesse. Meie roll on ka kujundada 21. sajandi ootustele vastavat õpet, et luua atraktiivne ja kasulik akadeemiline keskkond meie üliõpilastele ja nende hariduse kaudu Eesti tööandjatele. Ja kolmandaks soovime me olla kõigile eeskujuks teadmussiirde erinevate vormide kasutamisele meie akadeemilise kogukonna poolt. Need kolm eesmärki teevad meist ka tegelikult Eesti kõige dünaamilisema ja kiiremini areneva ülikooli,” ütleb rektor Viik.
Sünnipäeva tähistamiseks toimub sel nädalal mitmeid sündmusi. Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži eestvedamisel toimus täna Haapsalu kultuurikeskuses uudishimu päev. Tegemist on õpilastele mõeldud ainulaadse võimalusega õppida otse ülikooli teadlastelt ja õppejõududelt.
Suurem tähistamine toimub reedel, 21. märtsil Tallinnas, mil huvilistel on päeva jooksul võimalus osa saada teadusseminarist “Kas Rein Taagepera ennustus Eesti rahva tuleviku kohta hakkab täide minema?”, konverentsist "Targalt tulevikku", kontsert-aktusest ja muidugi sünnipäevapeost. Linnakus on väljas Tallinna Ülikooli teadlasi ja ajalugu tutvustavad näitused ning toimuvad vilistlaste kohtumised.
Tallinna Ülikooli sünnipäevaks valmis erisaade, kus toimunut meenutavad mõned inimesed, kes mängisid selles Eesti kõrgharidusmaastiku erakordses ümberkujundamises võtmerolli.
Vestlusringis osalesid:
Mati Heidmets - Tallinna Pedagoogikaülikooli rektor 2005. aastal, seejärel Tallinna Ülikooli rektor
Rein Raud - 2005. aastal esindas Eesti Humanitaarinstituuti ja valiti Tallinna Ülikooli rektoriks 2006. aastal
Leif Kalev - 2001. aastast ühinemise projektijuht
Tõnu Viik - 2005. aastal oli Eesti Humanitaarinstituudi rektor, aastast 2021 Tallinna Ülikooli rektor
Lauri Läänemets - 2005. aastal üliõpilaskonna esimees, Riigikogu liige
Vestlusringi juhtis TLÜ arendusprorektor Katrin Saks, kes 20 aastat tagasi hääletas Riigikogu liikmena ülikooli loomise poolt.