TLÜ vilistlased taaslavastasid oma 35 aasta eest tehtud lõpupildi

Möödunud nädala lõpus kohtusid Tallinna Ülikooli üldtehniliste distsipliinide ja tööõpetuse eriala vilistlased taaskord ülikoolis, et taaslavastada toona Tallinna Ülikoolis esimene Eesti lipuga tehtud lõpupilt. Möödas on 35 aastat ja intervjuus meenutavad oma ülikooli aega Tiit Kobrusepp, Urmas Saluste ning Aivar Ljaš.

35. aastat vana lõpupilt, 1988. aasta

Miks te valisite toona just Pedagoogilise Instituudi ja üldtehniliste distsipliinide ja tööõpetuse eriala? 

Urmas Saluste
Me astusime ülikooli 1982. aastal ja peale esimest kursust läksime kõik sõjaväkke. See oli periood, kus esmakordselt kõik peale esimest kursust sõjaväkke võeti. Toona otsustasid paljud Pedasse minna just sellepärast, et kui peale kõrgkooli minna mõnda maakooli õpetajana tööle, siis pääses sõjaväest ja sel ajal oli ju Viimsis ka nö maa ning koolid olid täis noormehi, kes kõik õpetasid. Meie jaoks lõppes see illusioon siis, kui olime ülikoolis alustanud ja saime teada, et tuleb sõjaväkke minna. Üllatav oli see, et kaks aastat hiljem kui sõjavägi läbi sai, siis peaaegu kõik tulid ülikooli tagasi, kuigi oli ka neid, kes siiski üsna pea lahkusid. Huvitav oli ka see, et alguses me olime koos tüdrukutega, grupid olid segamini ja osa õppeaineid oli meil koos. 

Tiit Kobrusepp
Minul tekkis see valik tegelikult väga lihtsalt, sest minu pinginaabri isa töötas siin ja tema kutsus mind kord enda juurde ja tõi välja, et ma ehitan laevamudeleid ja ei tea mida kõike veel, et mul olevat head käed ning just selliseid poisse Peda vajabki. Mul muidu oli paar varianti veel, kaalusin ka ERKI-t ja TPI-d, kuid otsustasin Peda kasuks. Ja eks täna ma suures laastus olengi kogu aeg siin olnud, sest mingil hetkel hakkas päriselt meeldima. 

Ma tegelikult ei kujutanud ette, et minust õpetaja saab, kuigi ma sellele erialale astusin. Ma pigem arvasin, et lähen kuskile mõne ringi juhendajaks või muud sellist, kuid mingil eluetapil sain ma aru, et just õpetaja töös on nii palju võimalusi ning ma otsustasin selle väljakutse vastu võtta.  

Mida lõpetamise päev teile tähendas? Miks te täna oma lõpupildi nö taaslavastate? 

Kursuse lõpupildi taaslavastus

Aivar Ljaš
Kaks aastat tagasi said kokku meiega koos alustanud tüdrukud, nemad lõpetasid ju varem, kuna meie käisime vahepeal sõjaväes. Ja kuna minu abikaasa on üks neist, siis olin ka ise nende kokkusaamisel, mis toimus siin samas ülikoolis vanas õppejõudude kohvikus. Vanasti igaüks selles kohvikus käia ei saanud. Toona siis tuligi mõte, et kui ka meil 35 aastat lõpetamisest täis saab, siis võiks kokkusaamise teha. 

Tegelikult olid toonane lõpuaktus ja pildistamine väga erilised selle poolest, et Tallinna Ülikoolis toodi saali esmakordselt sini-must-valge lipp. Siis veel seda lippu igal pool ei lehvitatud, ajaloost võib välja tuua, et 1987. aastal oli lipp Hirvepargis, 1988. aasta mais oli see ka Tartus levimuusikapäevadel ning 1988. aasta juuni alguses olid esimesed öölaulupeod ja me käisime eksamite vahel lauluväljakul. Kaks nädalat hiljem oli meie lõpetamine ülikoolis ja oli ka esimene kord julgus lipp välja tuua. Tegelikult uuesti sai sini-must-valge riigilipuks ju alles 1990. aastal.

Riigilipu välja toomist mäletan ma ise niimoodi, et oli aktus nagu aktus ikka ja seinal oli Lenini bareljeef, puldist peeti kõnesid ja viimasena pidas kõnet meie õppejõud August Kõrbe ning kui tema hakkas rääkima, siis tekkis üle kõnepuldi ka sini-must-valge lipp. Ma mäletan, kuidas saalist käis läbi kahin. Peale aktuse lõppu otsustasime, et teeme lõpupildi koos sini-must-valge lipuga. 

Saate täna vanade kursusekaaslastega kokku, pildistate ja saate vanu aegu meenutada. Mida Tallinna Ülikool teile laiemalt andnud on? 

Fotol Aivar Ljaš, Tiit Kobrusepp, Urmas Saluste
Fotol: Aivar Ljaš, Tiit Kobrusepp, Urmas Saluste

Tiit Kobrusepp
Mina kindlasti muutusin nii sõjaväe kui ka ülikooli ajal. Enne seda ma olin tagasihoidlik ja hoidsin pigem omaette. Kui ma kooli ajal ütlesin, et lähen Pedasse õppima, siis õpetajad naersid. Ülikool andis avatust, suhtlemisoskust ja tegelikult ka insenerialaseid teadmisi. Saime õppida sarnaseid õppeaineid, mida tegelikult õpiti TPI-s, aga need olid ka siin olemas.

Urmas Saluste
Me saime siit tõesti korraliku praktika - võiksime õpetada ka matemaatikat, füüsikat. Teadmised erinevatest tehnilistest erialadest. Ja selle juurde ka siis õpetajakoolituse. 

Aivar Ljaš
Lisaks saime pool sunniviisiliselt ka koolijuhi hariduse, sest öeldi, et peale lõpetamist lähete esialgu õpetajaks ja siis hakkate direktoriks. Erinevus mõne teise kooliga oli kindlasti ka selles, et lisaks tehnilistele teadmistele saime siit juurde ka sotsiaalsed oskused. 

Kas on midagi, mida soovite veel edasi anda? 

Ülikool võiks selliseid kokkusaamisi vilistlastele veelgi teha, maja tutvustada ja miks mitte ka aidata mõnd vana pilti lavastada. Reaalsus on ju see, et enamus inimesi ei ole siin peale lõpetamist käinud. 

 

Vilistlaste infokirjaga liitumiseks kirjuta: monika.maljukov@tlu.ee