Ühiskonnateaduste blogi

Kohaliku valitsemise mikrokraadi kolmanda lennu lõpetamine ja uus algus

Reedel, 23.05.2025 lõpetasid kohaliku valitsemise mikrokraadi baaskursuse kolmanda lennu 31 osalejat, jätkates kohaliku omavalitsuse inimvara arendamise traditsiooni, mis sai alguse 2022. aastal Rae vallas.

Ühispilt

Lisaks kolmanda lennu juba omandatud teadmistele kaasaegsest kohalikust valitsemisest, juhtimise ja kohaliku poliitika kujundamise suundumustest ning juhtorganite meeskondlikkuse ja koostöövõimekuse suurendamisest avaldasid lõpetajad huvi ka edaspidi täiendõppes jätkamise vastu. Sellest lähtuvalt toimus mõttevahetus tulevaste mikrokvalifikatsioonide, sealhulgas kriisihalduse teemadel – asjakohase õppekava väljatöötamisel on Tallinna Ülikooli koostööpartneriteks Siseministeerium ning Sisekaitseakadeemia. Mikrokvalifikatsioonide arendusse on kaasatud Eesti Linnade ja Valdade Liit ning selle vanematekogu, Harjumaa Omavalitsuste Liit, Lääne-Viru Omavalitsuste Liit, Ida-Virumaa Omavalitsuste Liit, paljud kohalikud omavalitsused ning nende liidud ja teised koostööpartnerid.

Teaduspõhine inimvara arendus

Kohaliku valitsemise mikrokraadi baaskursuse kolmanda lennu lõpetajaid tervitati nii vahetult Tallinna Ülikoolis toimunud lõpuseminaril kui ka täiendavalt mitmete koostööpartnerite poolt kes ei saanud kohale tulla. 

Saalipilt

MTÜ Polis president, Tallinna Ülikooli teenekas lektor ja mikrokraadi koordinaator Sulev Lääne leiab, et on astutud mitmed olulised sammud kohaliku omavalitsuse töötajatele suunatud õppe, sh täiendõppe programmide lünga täitmiseks Eesti haridussüsteemis. Mikrokraadiõpe kannab endas unikaalseid väärtusi ning koostöövõrgustikku, mis viivad töö kohalikus omavalitsuses uuele tasemele. Tegevus jätkub kriisihalduse ja õiguse teemaliste mikrokvalifikatsioonide väljakuulutamiseks eesmärgiga jõuda üheaastase magistrikavani.

Sulev

Tallinna Ülikooli Ühiskonnateaduste instituudi direktor Indrek Grauberg tänas mikrokraadide arendamisse panustanuid ja märkis, et kohaliku valitsemise mikrokraadi näol on tegemist ühe instituudi mastaapsema mikrokraadiga. Programmi ei koostatud vaid akadeemilises keskkonnas, panuse andsid ka omavalitsused ja nende liidud, ministeeriumid, riigiasutused ning mitmed teised institutsioonid. Mikrokraadi paindlikud koostöövõimalused hoiavad ülikooli avatud nii ühiskonnale kui ka praegustele ja tulevastele partneritele. Ühiskonnateaduste instituut on kujunemas kohaliku valitsemise kompetentsi keskuseks.

Indrek

Tallinna Ülikooli teadusprorektor Katrin Niglas sõnas, et Tallinna Ülikool jääb kõigile lõpetajatele avatuks ning õpihimulised on väga oodatud edasistesse täiend- ja tasemeõppe programmidesse. Kohaliku valitsemise mikrokraadi baaskursuse oluliseks alustalaks on teaduspõhisus, programm on ühtlasi partnerite kaasamise ja sihtrühmade vajadustele vastamise süsteem. Eriti oluline on seejuures üksteiselt õppimine ning koosloome. Toetan igati magistrikava arendamise plaane.

Katrin

Elukestev õpe ning programmi mitmekesisus

Siseministeeriumi kantsler Tarmo Miilits tõdes, et elukestev õpe toimib muuhulgas mikrokraadide ja täienduskoolituste kaudu. Programm on mitmetahuline, plaanid edasisteks  mikrokraadideks laiendavad teadmiste sisu veelgi. Mikrokraadi käigus on formuleerunud tugev koostöövõrgustik, mis toetab valdkondlikku ühist edasi liikumist. Siseministeerium jätkab partnerlust ülikooliga, sealhulgas kriisihalduse mikrokvalifikatsiooni programmi koostamisel.

Tarmo Miilits

Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi asekantsler Sigrid Soomlais märkis, et kõik mikrokraadiõppe lõpetajad läbisid programmi oma põhitöö kõrvalt ning sellisel viisil õppimine väärib tunnustust. Mikrokvalifikatsiooni õppekava areng jätkub iga lõpetaja kogemuse ja panuse kaudu. Ettepanekud seoses järgmiste mikrokvalifikatsioonidega on teretulnud nii Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumile kui ka Tallinna Ülikoolile.

Sigrid Soomlais

Tallinna abilinnapea, Harjumaa Omavalitsuste Liidu juhatuse liige Kristjan Järvan tunnustas lõpetajaid aja ja tahte leidmise eest, et end harida ning oma kogukonda mikrokraadi omandamise kaudu paremini teenida. Järvan tõdes, et praegusel ajal on avalikus sektoris eriti oluline koostöö ettevõtetega. Erasektor on asendamatu partner, kellega avaliku sektori töötajatel tasub suhelda. Sellest lähtuvalt on tähtis, et mikrokraadi on kaasatud ka erasektori eksperdid.

Kristjan Järvan

Koostöö jätkumine ja täienemine

Tallinna Ülikooli Haridusteaduste instituudi õppejuht Mari-Liis Lind märkis, et instituudil on hea meel olla kohaliku valitsemise mikrokraadi tegevustesse kaasatud. Haridusteaduste instituudi eesmärkide hulka kuulub haridusmaastiku mitmekesistamine ning tööturu jaoks vajalike pädevuste pakkumine. Mikrokvalifikatsiooniõpe on oluline osa täiendõppe süsteemist.

Mari-Liis

Rae Vallavolikogu aseesimees, MTÜ Polis arengutoimkonna esimees Tanel Tammela sõnas, et praktikute, poliitikute ja teadlaste koostöö edendamine läbi kohaliku valitsemise mikrokraadi baaskursuse on olnud väga edukas. Rae vallast alguse saanud mikrokraadi kolm lendu on täiendanud kohalike omavalitsuste ametnike teadmistepagasit ning see jätkub ka tulevastel lendudel. Rae vald toetab jätkuvalt Tallinna Ülikooli inimvara arendamisel.

Tanel Tammela

Ida-Virumaa Omavalitsuste Liidu tegevjuht, mikrokraadi 2. lennu lõpetanu Meelis Kuusk tõdes, et mikrokraadi programm pakub unikaalset võimalust kohtuda teiste kohalike omavalitsuste ametnikega ja arendada koostööd nii kohalike omavalitsuste siseselt kui ka kohalike omavalitsuste liitude vahel. Mikrokraadis omandatud teadmised on praktilise iseloomuga ning vajalikud igapäevatöös. Ida-Virumaa ja Lääne-Virumaa kaasatus programmi toetab nendevahelise koosloome arengut.

Meelis Kuusk

Lõpetajate poolt võtsid sõna Rakvere linnapea Triin Varek, Toila vallavanem, Ida-Virumaa Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees Eve East ja Rakvere abilinnapea Laur Kaljuvee.

Ühispilt

Triin Varek, Rakvere linnapea: “Väärtustan lisaks uutele teadmistele võimalust kolleegidega teistest omavalitsustest õppetöö käigus arutada päevakajalisi kohalike omavalitsuste rõõme ja muresid. Kogemusvahetus koostöös teadmistega kohaliku valitsemise suundumustest on samuti oluline. Mikrokraad on väga hea võimalus nii uuele omavalitsuses alustajale kui pikaaegsele juhile oma teadmiste pagasit täiendada. Mikrokraadi paindlikkus ning grupitööde kaudu teadmiste kinnitamine on ka võtmesõnad, sest juhil on tegelikult raske õppetööks aega leida – oluline on seda võtta.“

Triin Varek

Eve East, Toila vallavanem, Ida-Virumaa Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees: ”Meie lend on kolmas, mis näitab, et mikrokvalifikatsiooni õppekava on ennast igati õigustanud. Mikrokraad on andnud võimaluse ühendada juba omandatud teadmised, praktilise töökogemuse kohalikus omavalitsuses ning lisaväärtusena arvestada parimad praktikad, kuulates erinevate omavalitsuste ja omavalitsustega seotud asutuste kolleege üle Eesti. Oluline on märkida, et õppekava raames avanes ka suurepärane võimalus kohtuda Riigikogu, erinevate ministeeriumite ja riigiametite juhtidega, kuulates nende töökorraldusest, mis andis teistsuguse vaate ja arusaama koostööst institutsioonide vahel.”

Eve East

Aktiivne mõttevahetus jätkus koos ühispildistamise ning traditsioonilise mikrokraadi koogi lahtilõikamisega.

Kook

Tallinna Ülikooli ja ühiskonnateaduste instituudi poolt tänati ka kohaliku valitsemise inimvara ning valdkonna mikrokraadi arengusse panustanud õppejõude. 

Õppejõud

Väga oluline on ühistegevuse jätkamine koostööpartneritega.

Koostööpartnerid

Mikrokvalifikatsiooni “Kohalik omavalitsus ja juhtimine ning innovatsioon läbi kriisihalduse prisma” väljaarendamine 

Kohaliku valitsemise mikrokraadi baaskursuse kolmanda lennu pidulikule lõpetamisele järgnes kriisihaldusele fokuseeritud mikrokvalifikatsiooni kava projekti ühine läbivaatamine. Kriisihalduse mikrokvalifikatsiooni sihtrühmaks on eelkõige kohaliku valitsemise mikrokraadi baaskursuse lõpetajad. Programmi väljaarendamisel on Tallinna Ülikooli peamisteks koostööpartneriteks Siseministeerium ja Sisekaitseakadeemia.

Pilt

Sisekaitseakadeemia elanikkonnakaitse teadus- ja arenduskeskuse juhataja Tauno Suurkivi märkis, et kriisijuhtimist ja elanikkonna kaitset ei saa tänases julgeolekusituatsioonis tähelepanuta jätta. Kõik kohalikud omavalitsused on osa kriisireguleerimisest, mistõttu on kavandatav kriisihalduse programm väga oluline. Sisekaitseakadeemia poolt on kriisihalduse mikrokvalifikatsiooni fookusteemadeks kriisi ennetamine ning kriisiks valmistumine, kriisivalmiduse saavutamine, kriisi lahendamine, elutähtsate teenuste korraldamine ja praktilised kogemuslood. Mikrokvalifikatsioonis tuleb säilitada tasakaal praktiliste oskuste ning teoreetilise baasi vahel.

Tauno Suurkivi

Tallinna Ülikooli dotsent Katri-Liis Lepik sõnas, et koostöös kogukonnaga ühiste lahenduste leidmine kriisi efektiivseks haldamiseks eeldab valmisolekut innovatsiooniks. Kriisihalduse mikrokvalifikatsioonis käsitletakse muuhulgas innovatsiooniküpsuse kontseptsiooni ning vastutustundliku valitsemise põhitõdesid. Praktilise poole pealt läbitakse programmis õiguslikke regulatsioone innovatsiooniga seonduvate taotluste koostamiseks.

Lepik

Järgnes kavandatava mikrokvalifiktsiooni sisu ning korralduse aktiivne aruetelu. Täiendav teave edastatakse osapooltele koos mikrokvalifikatsiooni täpsustatud programmiga.

2025. aasta sügisel alustab kohaliku valitsemise mikrokvalifikatsiooni baaskursuse neljas lend. Kriishalduse mikrokvalifikatsioon plaanitakse käivitada 2026. aasta alguses. 

Kook

Mikrokraadi korraldajate ja õppejõudude poolt Sulev Lääne luuleread sooviga elukestvaks õppeks. 

Luule

 

Kohtumise fotogalerii

Fotode autor on Piret Räni

Kohtumise kava