Doktoriõpe

Doktoritöö: Eesti MTÜ panustab haavatavate maakogukondade arengusse Ghanas

Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi doktorant Seth Amofah uuris Eesti suurima rahvusvahelise mittetulundusühingu MTÜ Mondo ja Ghana Ida-Ülempiirkonna Nabdami piirkonna kogukondade arengukoostöö mehhanisme ja protsesse jätkusuutlike elatusvahendite saavutamiseks. Ta avastas kultuurilisi ja rahalisi kitsaskohti, aga ka eduka mudeli heategevusliku organisatsiooni tegutsemiseks.

Seth Amofah

Rahvusvahelised arengusuhted arenenud ja arengumaade valitsuste või organisatsioonide vahel on aastate jooksul olnud eelkõige doonor-saaja formaadis. Viimasel ajal on aga ilmnenud uus vastastikuse koostöö suund. Seth Amofahi doktoritöö keskendubki vastastikkusel põhinevale koostööle. Uuringus kasutati etnograafilist juhtumiuuringut ning andmete kogumise vahendina välivaatlusi, intervjuusid ja dokumentide ülevaadet Eestis ja Ghanas.
 
Amofah avastas, et MTÜ Mondol ei olnud suuri rahalisi vahendeid võrreldes mõne mitmerahvuselise heategevuslikku organisatsiooniga, siiski suutis Mondo korraldada säästvale arengule orienteeritud hästiorganiseeritud programme. Need andsid häid tulemusi peamiselt tänu rakendatud töömehhanismidele. MTÜ ja kohalikud partnerid rakendasid samaaegselt paljusid programme, mis tagasid kiired tulemused ja jätkusuutlikkuse pikemas perspektiivis. Samuti tagati, et peamiste vabatahtlikena tegutsesid oma ala professionaalid. „Mis“ ja „kuidas“ olid partnerluse olulised tugisambad. „Mis“ tähendas konkreetsete elluviidavate projektide ja tegevuste vaatlemist ning „kuidas“ tähendas projektide arengukoostöös kulgemise meetodite uurimist. Näiteks naisettevõtjatele suunatud projektid lõid platvormi kohalike ressursside muutmiseks laiemale rahvusvahelisele turule mõeldud toodeteks, mis tõid sisse rohkem tulu, pakkudes samas partneritele tunnustust ja sotsiaalset kapitali. 

Kuna kohtusid erinevad organisatsioonid, isikud, kultuurid ja huvid, ilmnesid kõigis projektides konfliktid ja pinged. Uuringus tuvastatud kaks peamist konfliktivaldkonda olid finantsiga seonduvad ja kultuuridevahelised kitsaskohad. Projektidele laekunud rahastusega kaasnevate „tingimustega“ seotud finantsköidikud ja kultuuridevahelised probleemid olid arengukoostöösse kaasatud erinevate kultuuride vaheliste toimingute käigus komistuskiviks.

Amofah pakub oma doktoritöös täiendavat tõhusat lähenemisviisi olemasolevatele ressurssidele, mis võib anda jätkusuutlikke vaesuse vähendamise tulemusi. Uuring näitab, et tekkiv arengukoostöö aitab kaasa riiklikele poliitikatele ja kohalikele tegevustele, millel on laiem mõju haavatavate maakogukondade edasisele arengule. Eesti Aafrika regioonistrateegia koostamist ja elluviimist mõjutas Aafrika mandril tegutsevate Eesti organisatsioonide tegevus, sealhulgas Mondo töö Ghanas. Lisaks uuringu panusele arengusotsioloogia teadmiste ja teoreetilise mõistmise kogumisse on selle sõltumatu uuringu tulemused seotud vastutusega mittetulunduslike organisatsioonide poolt saadava rahastuse kasutamisel ja sellest tuleneva kasuga seoses.

Ühiskonnateaduste instituudi doktorant Seth Amofah kaitses 13. märtsil doktoritöö „Arenev arengukoostöö vaesuse leevendamiseks: Eesti ja Ghana koostööprojektide uuring“. Töö juhendaja oli Tallinna Ülikooli dotsent Triin Roosalu ning oponendid on Tartu Ülikooli kaasprofessor Aet Annist ja Ghana Ülikooli teadur Emmanuel Kumi