Pressiteade

Juba sel nädalal toimub VII Omavalitsuspäev Viljandis

Eesti VII Omavalitsuspäev toimub juba 29-30. septembril Viljandis, Pärimusmuusika Aias.

pilt

Eesti VII Omavalitsuspäev (OVP) toimub 29.-30.09.2022.a. Viljandis Pärimusmuusika Aidas (Tasuja pst. 6). Seekordse OVP teemaks on „Elule aastaid ja aastatele elu“ ning see on pühendatud Viljandimaa Omavalitsuste Liidu 30. ning Omavalitsuspäeva kui riikliku tähtpäeva 5. aastapäevale.

Omavalitsuspäeva kava

Sellel aastal, rohkem kui kunagi varem, kogunevad ja esinevad ettekannetega ning kutsuvad ka töötubadesse kõiki kaasa mõtlema teadlased ja valdkonna parimad asjatundjad. Toimub neli erinevat töötuba ning arutelu. Osalevad Vabariigi President, Riigikogu esimees, peaminister, ministrid, teadlased, omavalitsuste volikogude ning linnade ja valdade juhid. Kuulda ja näha saab ka erakondade juhtide debatti. Viljandis on hea võimalus kohtuda kolleegidega ning lisaks töistele aruteludele veeta mõnus õhtu, kus tantsuks Väikeste Lõõtspillide Ühing. Traditsiooniks on kujunenud Omavalitsuspäeval välja kuulutada Aasta Tegu.

Tallinna Ülikooli ühiskonnateduste instituudi direktor Indrek Grauberg märkis, et ühiskonnateaduste instituut on jätkuvalt aktiivne ülikooli kolmanda samba, ehk panus ühiskonda, tegevustes. Omavalitsuspäev on kujunenud seejuures oluliseks koostöö foorumiks nii instituudi teadlastele kui ka laiemalt ühistegevuse võrgustiku parneritele. Grauberg jätkas, et Viljandi OVP teema ettevalmistamine ning läbiviimine on ka uus samm ülikooli erinevate instituutide koostöö arendamisse.

Sulev Lääne, MTÜ Polis president, on seisukohal, et omavalitsuspäev on kujununud juba heaks traditsiooniks ning hea meel on seejuures, et seekord saame tähistada seda viiendat korda kui riiklikku tähtpäeva. Uue algatusena leiab Viljandis aset omavalitsuspäeva lipu õnnistamine. Lääne lisas, et  samuti on väga oluline ühine probleemide analüüs ja töötubades käsitlemine – teema „Elule aastaid ja aastatele elu“ on praeguste kriiside olustikus rohkem kui tähtis. Ülikoolide, riigi ja kohaliku omavalitsuse ning nende liitude esindajad on valmis koos väljakutsetele vastuseid otsima ning see on ka aluseks, et leida ühiskonna toimimiseks ja arenguks vajalik tasakaal.

Tallinna Ülikooli teadusprorektor Katrin Niglase sõnul on traditsiooniks saanud sisukad omavalitsuste arengu erinevatele aspektidele pühendatud seminarid ja omavalitsuspäevad heaks näiteks laiapõhjalisest koostööst ning ülikoolide reaalsest panusest nn kolmanda missiooni täitmisel. Aina sagenevate kriiside kontekstis omandab teaduspõhine otsustamine ühiskonna ees seisvate probleemide lahendamisel senisest veelgi kriitilisema tähtsuse ning mõju.

Lisaks Katrin Niglasele ja Indrek Graubergile ning Sulev Läänele ühiskonnateaduste instituudist osalevad ülikoolist omavalitsuspäeval ka TLÜ haridusteaduste instituudi direktor Tiia Õun ja loodusteaduste instituudi direktor Ruth Shimmo. Ülikooli teadlased osalevad omavalitsuspäeval nii ettekannetega kui ka kõigis neljas töötoas, teiste hulgas on kohal Lauri Leppik, Kristjan Port, Aleksander Pulver, Merike Sisask, Leif Kalev, Kersten Kattai, Katri-Liis Lepik, Tiina Tambaum ja Kersti Kriisk.

Lühiteave Omavalitsuspäevast

Omavalitsuspäevaga väärtustatakse senisest tunduvalt enam Eesti kogukondliku halduse ja omavalitsuste ajalugu ja kogemust, kuna Eesti riik kasvas välja omavalitsustest, millele omakorda pandi alus 156 aastat tagasi. 1.oktoobril 1866. aastal jõustus meie esimene avaliku halduse seadus "Makoggukonna Seadus Baltia-merrekubbermangudele. Ria-, Tallinna- ja Kura-male".

Kaasaegse Eesti kohaliku omavalitsuse taastamise üheks väga oluliseks sündmuseks oli omakorda 1. oktoober  1990. aastal, kui omistati omavalitsuslik staatus esimestena Muhu vallale ning Kuressaare linnale. Arvestades eelnevat toimuski 2016. aastal Riigikogus Eesti I Omavalitsuspäev, kus tehti Riigikogule ettepaneku muuta 1. oktoober riiklikuks tähtpäevaks – Omavalitsuspäevaks.

29.05.2018 võttis Riigikogu vastu pühade ja tähtpäevade seaduse muutmise seaduse millega 1. oktoober on riiklik tähtpäev, Omavalitsuspäev: Pühade ja tähtpäevade seaduse muutmise seadus–Riigi Teataja.

Omavalitsuspäeva näol on tegemist foorumiga, millega saab efektiivsemalt kaasata kogu ühiskonda nii praeguste kui tulevaste väljakutsete lahendamisse ning koos sellega on hea võimalus korraldada erinevaid üritusi valdades, linnades, maakondades ja kogu riigis ning samuti koolis ja külas – kõikides omavalitsuste tegevusega seotud kohtades.

I ja II Omavalitsuspäev toimusid Tallinnas, III Narvas, IV Pärnus, V Saaremaal ja VI Tartus ja VII Viljandis 2022.

Täpsemalt saab omavalitsuspäevast ning sellega seonduvast lugeda möödunud aastal ilmunud mahukas kogumikust „Eesti omavalitsuspäev Ajaloost sündinud – teel tulevikku". Kogumik on kättesaadav ka MTÜ Polis veebist aadressil Omavalitsuspaev_veebiversioon.pdf (polismtu.ee). Samuti on kogumik leitav andmebaasist digar: Eesti omavalitsuspäev : ajaloost sündinud - teel tulevikku | DIGAR.