Koreograafia BA õppekava

Koreograafia

Koreograafia õppekava käsitleb erinevaid liikumise esteetikaid alates pärimusest kuni kaasaegse tantsuni. Õpingute käigus on võimalus välja arendada oma loominguline käekiri ja saada professionaalne ettevalmistus tantsija, koreograafi või tantsuõpetaja- ja juhendajana. Koostööd tehakse nii filmi-, muusika- kui ka kunstitudengitega.

Õppetase Bakalaureuseõpe

Õppe kestus 4 aastat

Õppekeel Eesti keel

Õppekohtade arv 18

Õppevorm Päevaõpe

Maksumus semestris Tasuta

Antav kraad humanitaarteaduse bakalaureus

Järgmine vastuvõtt aastal 2022!

Keda ootame õppima?

Ootame eelneva tantsukogemusega noori, kes soovivad laiendada oma koreograafilist pagasit, süüvides tantsuajalukku ja teooriasse. Tudeng peaks olema avatud uutele stiilidele, mõttevooludele ning koostööle tantsukunstnike, õppejõude ja kaastudengitega.

Koreograafia erialale õppima asumisel on võimalik anda oma panus tantsuhariduse arengule ja professionaalse tantsuelu kujundamisele nii Eestis kui ka välismaal. Tantsija, koreograafi, tantsuõpetaja- või juhendajana võid muuta arvamust liikumisest ja tantsust tervikuna, ning selle kaudu mõjutada ka poliitilisi ja sotsiaalseid hoiakuid, sest mõnikord tähendab üks liigutus rohkem kui mitu sõna.

Miks tulla meile õppima?

Koreograafiat õppides veedad enamik aega liikudes ning oled alati ümbritsetud mõttekaaslastest. Meie eriala spetsiifika eeldab tugevat grupitöö oskust ning julgust ennast kunstniku ja juhendajana väljendada. 

Meie õppekava annab põhiteadmised anatoomiliselt korrektsest kehatööst läbi traditsiooniliste ja kaasaegsete tantsutehnikate. Koreograafia tudengeid juhendavad paljud Eestis ja välismaal tunnustatud tantsuprofessionaalid. 

Eriala omandamist toetav õppekeskkond

2020. aastal sisseastujad asuvad õppima aasta alguses valminud TLÜ loomemajja Vita, kus on loodud tantsuõppeks vajalikud tingimused Black Box'i, kahe proovisaali ja puhkekompleksiga. Naabriteks ja koostööks on valmis teiste loomeerialade üliõpilased ja õppejõud nagu IKUMUMU, Filmikunst, Ristmeedia ja Kehakultuur.

Tudengite käsutuses on TLÜ õpikeskus, kogu ülikoolilinnaku hooned ja raamatukogu. 

Õpinguid on võimalik jätkata Eesti ainsal koreograafia magistrierialal TLÜ BFM-is.

Õppekava ja -ained

Õppevormi kirjeldus

Koreograafiat õppides veedad enamik aega liikudes ning oled alati ümbritsetud mõttekaaslastest. Meie eriala spetsiifika eeldab tugevat grupitöö oskust ning julgust ennast kunstniku ja juhendajana väljendada. 

Meie õppekava annab põhiteadmised anatoomiliselt korrektsest kehatööst läbi traditsiooniliste ja kaasaegsete tantsutehnikate. Koreograafia tudengeid juhendavad paljud Eestis ja välismaal tunnustatud tantsuprofessionaalid. 

Õppetöö toimub päevaõppes kõigil tööpäevadel, enamasti ajavahemikus 8.15-17.45, kuid arvestada tuleb ka pikemate päevade ja lavastusproovidega nädalavahetustel. Lähtuvalt eriala omapärast on kontakttundidest osavõtunõue vähemalt 85%.

Olulised erialaained, kõrvalerialad

Koreograafia õppekava koosneb alus- ja süvaõppest. Õppetsükli jooksul omandatakse erinevad tantsustiilid ja tehnikad ning teoreetilised ained. Nende seas: kaasaegse tantsu tehnikad, ballett, jazz-tants, liigutusuurimus ja improvisatsioon, anatoomia, funktsionaalne treening, autoritants, pärimustants, tänavatants, tantsukompositsioon, tantsufilm, tantsuajalugu, kriitiline mõtlemine, esteetika, tantsu-uurimise alused, lavatantsu ajalugu, tantsudidaktika ja vaatluspraktika, õpetamispraktika, pedagoogiline psühholoogia ning mainekate koreograafide meistriklassid. Koreograafia õppekavad vastavad kutsestandardile ja annavad tantsuspetsialisti kutse.

Tutvu õppekavaga ÕISis

Õppejõud

Oksana Tralla

Oksana Tralla (Titova) on tantsija, koreograaf ja tantsuõpetaja. Ta on lõpetanud Tallinna Balletikooli ning Tallinna Ülikooli koreograafia osakonna (MA) ning töötas 13 aastat Eesti Rahvusballetis.

Oksana on tegutsenud nii klassikalise kui ka kaasaegse tantsuteatri maastikul. Tema tantsulavastused on pälvinud tunnustust ja tähelepanu nii Eestis kui ka väljaspool. Oksana on olnud Eesti Teatriliidu tantsuauhinna laureaat kolmel korral - „The Last Hairy” (2005, Kanuti Gildi SAAL), „Hamlet” (2007, RO Estonia) ja „Väike Prints” (2011, RO Estonia). 

Aastatel 2012-2018 elas Oksana Brüsselis. Lisaks Brüsseli Rahvusvahelises Balletikoolis õpetamisele on Oksana osalenud mitmesugustes tantsu töötubades ja koostööprojektides nii Belgias kui Eestis, sh „Pure” (BE) , Space IN” (BE) ja „Eesti ajalugu. Ehmatusest sündinud rahvas” (EST).

Oksana Tralla Eesti Teadusinfosüsteemis


Irina Pähn

Praeguseks on Irinal magistrikraad koreograafias ja ta jätkab klassikalise balleti õppejõuna. Igapäevaset tundide andmise kõrvalt püüab ta ennast igakülgselt arendada, harrastades joogat ja pilatest ning aeg-ajalt ka tantsuprojektides kaasa tehes. 2016. aastal pälvis Irina Gerd Neggo stipendiumi, mida antakse tantsuvaldkonna pühendunud õpetajatele. Irina Pähn on kogu elu olnud seotud klassikalise balletiga. Ta on lõpetanud Tallinna Balletikooli ja oli Rahvusooper Estonia balletiartist 20 aastat. Alates 2002. aastast on Irina olnud tantsupedagoog erinevates tantsustuudiotes ja Tallinna Balletikoolis, õppides ja õpetades paralleelselt Tallinna Ülikooli koreograafia osakonnas.

Irina Pähn Eesti Teadusinfosüsteemis


Elo Unt

Elo on olnud revüüteater Starlight Cabaret trupijuht, koreograaf ning repetiitor. Esimene täispikk tantsuetendus „Eestlase 4 Od“ valmis aastal 2009. Koostöös kammerkooriga Head Ööd, Vend valmis 2015.aastal tantsulavastus „Eesti pildid“. Rahvatantsuansambel Soveldaja 30. sünnipäevaks valmis lavastus „Hää“. 2016. aastal tunnustas ERRS Elo aasta looja tiitliga. Elo on Tallinna Ülikooli rahvatantsuansambel Soveldaja kunstiline juht ning alates 2016. aastast Tallinna Ülikooli eesti tantsu õppejõud. Elo Unt on lõpetanud Tallinna Ülikooli koreograafiaosakonna ning töötas aastatel 2003-2014 Eesti Tantsuagentuuri Tantsukooli põhiõpetaja ja koreograafina. Ta on loonud hulganisti lühinumbreid ja tantsulavastusi, mis on pääsenud igal aastal Koolitantsu festivali lõppkontserdile ja pälvinud eripreemiaid ning kolm laureaadi tiitlit.

Elo Unt Eesti Teadusinfosüsteemis


Tiina Ollesk

Tiina Olleski huvisfääriks on somaatilised kehatehnikad ja nende integratsioon tantsija treeningtundides ning koreograafi töös. Ollesk on Fine5 Tantsuteatri algataja ja eesvedaja ning tantsija ja koreograaf. Lisaks on ta ka mitmekordne Vitebski IFMC konkursi ja Eesti Teatriliidu tantsuauhinna laureaat. Tiina loometegevusega saab tutvuda www.fine5.ee

Tiina Ollesk Eesti Teadusinfosüsteemis


 

Renee Nõmmik

Renee Nõmmik töötab TLÜ BFM koreograafia õppekava tantsukompositsiooni õppejõuna 1998.aastast. Pärast tantsuhariduse omandamist Tallinna Ülikoolis on Renee ennast täiendanud  ADF-il Ameerika Ühendriikides, DTW-s ja Movement Research´is New Yorgis, P.Bauschi jm. Renee on Fine5 Tantsuteatri asutajaliige, koreograaf, tantsija ja pedagoog (alates 1992). Alates 2010. aastast õpib ta EMTA doktoriõppes (teatrikunst).

Renee Nõmmik on mitmekordne Vitebski Rahvusvahelise Moderntantsu Konkursi laureaat ja sama festivali Kullafondi Nominent (2007) ning ka Pinerolo Rahvusvahelise Tantsukonkursi võitja (1997, Itaalia). Renee Nõmmiku ja Tiina Olleski lavastused Fine5 Tantsuteatriga on korduvalt olnud nomineeritud Eesti Teatriliidu Aastaauhindadele kaasaegse tantsu kategoorias. Kahel korral (2008 ja 2015) on võidetud Laureaadi tiitel. 2012. aastal valiti Renee Gerd Neggo nimelise Tantsuõpetaja preemia stipendiaadiks. Lisaks kaasaegse tantsu lavastustele on Renee lavastanud Balti riikide Üliõpilaspeo Gaudeamus Eesti kava; 2009. aastal oli ta ka üldtantsupeo „Meri“ lavastusmeeskonnas. Lisaks on Renee lavastanud koreograafiat ja liikumist mitmetele sõnateatri lavastustele Eestis.

Renee Nõmmik Eesti Teadusinfosüsteemis


Sille Kapper

Sille Kapper, PhD on tantsu uurija Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudis alates 2008. aastast ning tantsuõpetaja alates 1986. aastast. Sille on ka Folklooriansambel Leigarite kunstiline juht. Ta on pidevalt osalenud Eesti Laulu- ja Tantsupeo liikumise korraldusprotsessis, juhatuse liige Eesti Folkloorinõukogus, Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi mentor ja volikogu liige Eesti Tantsukunsti ja Tantsuhariduse Liidus.

Sille Kapper Eesti Teadusinfosüsteemis


Heili Einasto

Heili Einasto on järjepidevalt kirjutanud tantsukriitikat aastast 1991, õppinud ajalugu ja anglistikat (BA), soolisi suhteid kultuuris (MA), kultuuride uuringuid (PhD) ja sotsiaalpoliitikat, olnud Vitebski rahvusvahelise kaasaegse tantsufestivali ekspertide ning Eesti Teatriliidu aastapreemiate žürii liige, osaleb rahvusvahelises fotoprojektis "Naiselikkuse mask". Uurimise fookuses on hetkel Eesti lavatantsu ajalugu 20. sajandil, kirjutanud monograafiad "Eesti balleti rajaja Rahel Olbrei: loometegevus, retseptsioon, pärand" ja "100 aastat moderntantsu: pilguheit Eesti poolelt".

Heili Einasto Eesti Teadusinfosüsteemis

Vastuvõtutingimused

 • Vastuvõtueksam 100%

Sisseastumiskatsed kestavad kolm päeva.

Sisseastumiseksamid

UUENDATUD INFO

Avaldusele SAISis tuleb lisada:

 • motivatsioonikiri,
 • fotoga CV (treeningud, loomingulised tööd) ja
 • link videole (1-3 min enda või kellegi teise lavastatud tantsunumber, mis võib olla soolo- või paaristants).

Kõik kandidaadid peavad:

 • esitama kuni 3-minutilise enda või kellegi teise lavastatud tantsunumbri, mis võib olla soolo- või paaristants;
 • olema valmis vastama küsimustele kultuuri- ja tantsuelu valdkonnas;
 • olema kursis viimase aasta Eesti tantsu- jm kultuurielus toimivaga ja  kajastustega meedias;
 • näidatud video põhjal kirjutama essee (eesti keeles), milles analüüsivad teose ideed, struktuuri, koreograafiat (1,5-2 lehekülge);
 • olema võimeline erinevate tantsustiilide kombinatsioone omandama ja esitama;
 • lavastama kompositsioonitöö vastavalt antud ülesandele.

Kuhu edasi?

Silmapaistvad vilistlased

Rahvatantsujuhid: Maido Saar, Margus Toomla, Angela Arraste, Elo Unt, Virve Kurbel, Paul Bobkov, Ene Jakobson, Piret Lett, Kalev Järvela, Helle-Mare Kõmmus, Sille Kapper, Helena-Mariana Reimann, Vaike Rajaste, Helen Reimand, Kristiina Siig, Mall Paulus, Liina Eero.

Kaasaegne tants: Priit Raud, Renee Nõmmik, Mart Kangro, Taavet Jansen, Oksana Tralla (Titova), Jaak Sapas, Anu Ruusmaa, Janek Savolainen, Külli Roosna, Nele Suisalu, Mihkel Ernits, Mari Mägi, Svetlana Grigorjeva, Tiina Mölder, Joanna Karoline Kalm, Madli Paaves.

Teised erialaga seotud valdkonnad: Kristina Viirpalu (moekunst), Jevgeni Fokin (moekunst); Jelena Glebova (iluuisutaja), Ülle Toming (karaktertantsu pedagoog), Marika Hanson (tantsukooli juhataja), Almer Jansu (tansu ja jooga õpetaja), Marge Ehrenbusch (balletistuudio juhataja), Kati Kivitar (lavastaja, koreograaf), Kristin Pukka (koreograaf), Britt Timusk (pilatese treener), Maiken Schmidt (näitleja), Irina Kikkas (iluvõimlemistreener), Sandra Palm (fotograaf), Evelin Lagle (tantsukriitik).

Millistel erialadel võib tööd leida?

Koreograafia bakalaureuseõpingute lõpetanud on omandanud kutsepädevuse töötamaks haridus- ja kultuuriasutustes erialaspetsialistidena.

Edasiõppimisvõimalused

Haridusteed saab jätkata magistriõppes koreograafia erialal või mõnel teisel avatud magistriõppe erialal. 

Miks BFM?

 • BFMis on inspireeriv loomekeskkond ja mõnus õppekeskkond.
 • Koreograafiat õpetavad kogenud õppejõud.
 • BFMi tudengid, vilistlased ja õppejõud on noppinud auhindu nii reklaami- kui filmimaailmas, saanud stipendiume nii välismaistelt organisatsioonidelt kui Eesti Kultuurkapitalilt. 
 • Instituut osaleb erinevates ja ülipõnevates uurimisprojektides nii rahvusvahelise teaduskoostöö kui ka rakendusuuringute vallas. 
 • BFMis saad kasutada moodsat tehnikat, arvutiklasse, saad osa mõnusatest üritustest ja asjalikest aruteludest. 
 • BFM on noor, innovatiivne, paindlik, rahvusvaheline, mitmenäoline, paljukeelne ja väga-väga sõbralik akadeemiline kodu uudishimulikele ja innustunud õppijatele.
 • BFMis on Sul võimalus omandada laiahaardeline haridus rahvusvahelises keskkonnas.
 • Bakalaureuseõppes omandatud baasteadmisi ja oskusi saab süvendada magistrantuuris.
 • Vabal ajal on võimalik nautida tasuta kinoelamust BFMi oma Supernova kinos, kus toimuvad regulaarsed kinoseansid. Samuti on võimalik liituda BFMi segakooriga.
Olulisemad uuringud, huvitavamad artiklid, silmapaistvad tudengitööd

Igal kevadel toimub koreograafia õppekava lõputööde esindusfestival KorFest ja igal sügisel M. Agu nimelise stipendiumi esindusõhtu. Parimate üliõpilastööde uurimuste põhjal avaldatakse artiklid.

Instituudi õppetööväline akadeemiline elu

Osalemine erinevates loomeprojektides, kaastudengite kompositsioonitöödes, Eesti etenduskunstide tudengite koostööprojektides, Euroopa kõrgkoolide ECA-Network kohtumistel, töötubades ja ühisseminaridel.

Vaata pilte Koreograafia 40. aastapäeva etendusõhtust SIIT.

ECA Network

Võta ühendust!

ÕPPENÕUSTAJA-SPETSIALIST:

Lina Žuravskaja

PostiaadressNarva mnt 25, 10120 Tallinn

Telefon(+372) 619 9564