1 Minuti Loeng: miks on 21. sajandil vaja kunstiharidust?

Ajal, mil algoritmid ja robotid võimust võtavad, on just tunded ning emotsioonid need, mis inimese pärisosaks on jäänud. Loovus on kuulutatud üheks 21. sajandi olulisemaks oskuseks, mis aitab meil kiiresti muutuvates oludes paremini toime tulla. Tundeid on vaja küll kunsti nautimiseks, loomiseks aga paraku enam mitte. Ka seda teevad juba algoritmid ja mitte halvemini, räägib minutiloengus Tallinna Ülikooli BFMi direktor Katrin Saks.

Vita

Heaks näiteks on David Cope California Ülikooli muusikaosakonnast, kes on loonud arvutiprogrammid, mis komponeerivad sümfooniad, kontserte jne. Ühte programmi tegi ta seitse aastat, aga seejärel kirjutas ühe päevaga 5000 koraali a' la Bach ja muusikaspetsialistid polnud võimelised vahet tegema, milline on päris Bach ja milline mitte. Niisiis pole ka kunst varjupaik küborgide eest.

Muuseas, meil on Tallinna Ülikoolis praegu käigus teatri- ja filmikunstniku Liina Keevalliku projekt, mille raames üritatakse tehisintellekti abil etendust luua.

Kunst on endiselt populaarne noorte hulgas. Nad soovivad seda õppida. Seepärast on tore, et Tallinna Ülikoolis on valminud uus loomemaja Vita. Selleks, et inspireerida noori loojaid.

Uue maja loos on ka üks põnev seik, mis nimedega seotud. Kas juhuse või hea jumala Fortuna tahtel, on sündinud kahe BFM maja nimedest kombinatsioon „Vita Nova“. See  tähendab tõlkes „uus elu“. Sellist pealkirja kannab aga ka kaheksa aastat tagasi Tallinna Ülikooli Kirjastuse poolt välja antud Dante Alighieri raamat. Ja seda meie eelmise rektori Rein Raua tõlkes.

See 13. sajandi värsis ja proosas teos on ülistus ülimale – armastusele. Dante puhul Firenzest pärit kauni daami Beatrice vastu. Meie uus elu on täis aga armastust kunsti vastu! Niisiis, Vita Nova ehk uus elu on meie kunstide (koreograafia-, kunsti-, muusika-, filmitudengite) uus elu ja mõeldud kõigile neile, kes väärtustavad loovust ja liikumist ning kes näevad elu nende kunstide kaunis põimumises ja kooskõlas. Seegi on meie püüd ja eripära.

Galerii uue Vita maja avamisest 30. jaanuaril 2020. aastal.