Pressiteade

Jüri Sillarti stipendiaat on Lennart Mathias Männik

29. mail tähistati Püha Jüri päeval Eesti filmihariduse 30. aastapäeva. Tänavu 11. korda toimunud sündmus on pühendatud filmimeistri ja eestikeelse filmiõppe suurmehe Jüri Sillarti mälestuseks.

Püha Jüri stipendium

Püha Jüri konverentsil kõnelesid mitmed filmi- ja meediamaastikuga seotud eksperdid ning tähtpäeva õhtuses osas astusid üles neljanda ja teise kursuse DJ-d ning kursuse- ja vilistlasbändid. Kuulutati välja 2022. aasta Püha Jüri preemia stipendiaat ning esmakordselt ka Püha Ly preemia laureaat, samuti Kuldse Kellu tunnustuse saaja.

Püha Jüri stipendiumi pälvis filmikunsti tudeng Lennart Mathias Männik, keda tõsteti esile järgnevalt: "Üheksa ametiga hunt kriimsilm, kelle ööpäevas on rohkem kui 24 tundi, et olla olemas kõigi jaoks sama rõõmsalt ja pühendunult. Temaga ja tänu talle saavad ideed jalad alla ja tehtud."

Püha Ly preemiaga tunnustati esmakordselt tudengit, kes on andnud silmapaistva panuse võtteplatside töösse just assisteerivates rollides. Preemia on tunnustuseks filmikunsti tudengite poolt armastatud õppenõustajale Ly Pulgale, kes suundub pärast 20 aastat südame ja kirega tehtud tööd puhkusele. Preemia pälvis Andreas Jõesaar, kelle juures toodi välja tema abivalmidus ja nutikus ning asendamatus nii võtteplatsil kui koolipingis.

Kuldse Kellu eriauhind on mõeldud kõige aktiivsemale dekoratsioonide ehitajale. Auhinna teenis kunsti suuna tudeng Renelle Karnaskind.

Stipendiumeid aitasid välja panna Eesti Filmi Instituut, Eesti Kinoliit ja Eesti Kultuurkapital.

Püha Jüri konverentsi ajakava:Püha Jüri päev 2022

• Filmisemiootika paneel: kõnelesid meediauurija ja semiootik Indrek Ibrus, semiootik Peeter Torop ning vestlust juhtis semiootik Katre Pärn
  • Teater, Kunst, Kirjandus + Film: kõnelesid kunstnik Sirje Runge, lavastaja, režissöör ja dramaturg Toomas Hussar, filmiajakirjanik Jaak Lõhmus. Vestlust modereeris režiitudeng Silver Õun
  • Inglismaa filmikooli paneel: kõnelesid BFMi vilistlased ja nüüd Inglismaal õppivad helirežissöör Siim Skepast ja režissöör Johannes Magnus Aule. Tudengitega vestles režiitudeng Alesja Suzdaltseva
  • Elen Lotmani ettekanne "30 aastat eestikeelset filmiharidust videokatkendites."

Konverentsi korraldasid Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi filmikunsti eriala tudengid koostöös BFMi ja üliõpilasnõukoguga Meedium. Sündmuse õnnestumisele aitas kaasa Eesti Filmi Instituut ja Eesti Kultuurkapital.

Sündmuse fotode autor on Helari Saaremäe.