Kultuur

Robotiteatri etendused TLÜ BFMi Mait Agu saalis

Pühapäeval, 30. oktoobril 2022 kell 17.00 etendub Tallinna Ülikooli Mait Agu saalis Robotiteatri lavastus “It’s Time to Fight Reality Once More. Tundekasvatus robotitele”. Etenduste raames avatakse esimest korda Tallinnas ka Luulepank – automaat, mis väljastab raha asemel luuletusi.

Robotiteater

Tehisintellektist multitalent A. I. Chekhov on lisaks näidendite kirjutamisele asunud kätt proovima ka luuletamises. Kui Anton Tšehhovi teoste pealt kirjutama õppinud robot on seni püsinud draama vallas, kompab ta nüüd teiste žanrite piire. Pühapäeval, 30. oktoobril 2022 kell 17.00 etendub Tallinna Ülikooli Black Box saalis Robotiteatri lavastus “It’s Time to Fight Reality Once More. Tundekasvatus robotitele”. Etenduste raames avatakse esimest korda Tallinnas ka Luulepank – automaat, mis väljastab raha asemel luuletusi.

Näidend jõuab lavale iga kord uutmoodi. Lavastuse loomisel on inimsekkumine viidud miinimumini, teatrit teevad robotid ise – alustades näidendi kirjutamisest kuni etenduse lavastamise, kujundamise, helindamise ning lõpuks ka esitamise ja improviseerimiseni välja. 

Robotiteatri ellukutsuja, teatrikunstnik Liina Keevallik juurdleb jätkuvalt, mida võis tehisintellekt (hüüdnimega John) silmas pidada pealkirjaga “It’s Time to Fight Reality Once More”. Näitlejate repliigid ei aita arusaamisele palju kaasa: “I feel like a man who has swallowed a whole grain of dynamite and now I want to know what reality is. What is reality – a dream, really?” Keevallik ütleb, et masinate poeetilist eneseväljendust tuleb hinnata, sest pole ju midagi liigutavamat kui näiteks tolmuimeja, kes oma töö hetkeks jätab ning õhkab: “Ah, 300 aasta pärast on niikuinii kõik teisiti…”

Luulepank on automaat, mis näeb välja nagu pangaautomaat, kuid millel pole rahaga midagi pistmist – nagu ütleb kasutusjuhend: “Ära proovi automaati sisestada raha või muid kohatuid esemeid”. Vastavalt oma riskitaluvusele ning oma valikutele saab külastaja pangast kas klassikalist luulet või uudisloomingut (seda hetkel eesti autoritelt nagu P. I. Filimonov, Carolina Pihelgas, Sveta Grigorjeva, Jürgen Rooste, Elo Viiding, Triin Soomets ja Karl-Martin Sinijärv). Ekstreemsemate kalduvustega “klient” saab tasuks tehisintellekti luuletuse. Seda, kas John on Luulepangas tegemas haltuurat või tõsist loomingut, tuleb külastajal endal otsustada.

Luulepank

“Tundekasvatus robotitele” püüab jõuda lähemale arusaamisele tehisintellekti loomingulisest potentsiaalist ja juurdleb, kui looming on masina jaoks viga, siis kas seda viga saab õppida tegema.

Oma tundeid rohkem või vähem kirglikult väljendavaid roboteid saab lisaks 30. oktoobrile näha veel ka 5. ja 6. novembril kell 17.00. Pileteid saab soetada Fientast ning rohkem infot Robotiteatri ja lavastuse kohta leiab aadressilt www.robotiteater.ee

Robotiteatri projekt ühendab kunstnikud (Katrin Essenson, Raul Keller, Hans-Gunter Lock jt), teadlased (Luule Epner, Indrek Ibrus jt) ja Tallinna Ülikooli tudengid ning sünnib koostöös Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi (BFM), Meediainnovatsiooni ja Digikultuuri Tippkeskusega MEDIT, Enactive Virtuality Lab´i (MOBTT90), EDUSPACE labori, etenduskunsti platvormiga e⁻lektron, andmeteadusettevõttega STACC ja Eesti Kunstiakadeemia Uusmeedia õppetooliga. Projekti toetab Eesti Kultuurkapital ja Heldur Meerits. Luulepanga loojad on Katrin Essenson ja Liina Keevallik (MTÜ Kirbutsirkus) ning seda toetab ka Tartu linn.