Teadus

VIDEO: Kantav enesekindlus - uurime, kuidas vibratsioon võib muuta inimese enesetaju.

Kantavad nutiseadmed mängivad aina suuremat rolli meie igapäevaelus. Aga kuidas on lood kantavate esemetega, mis võivad panna meid tundma enesekindlamalt näiteks enne esinemist?

Enesetaju muutev kleit

Kantavad nutiseadmed mängivad aina suuremat rolli meie igapäevaelus. Need seadmed motiveerivad meid sagedamini trenni tegema, tarbima piisavalt vett ja aitavad olulisele koosolekule mitte hiljaks jääda. Aga kuidas on lood kantavate esemetega, mis võivad panna meid teatud viisil tundma, näiteks enesekindlamalt enne esinemist, mis aitavad paremini keskenduda või isegi tekitavad tunnetust veelainetusest?

STARTS.EE kunsti- ja teadusresidentuuri ajal on Digitehnoloogiate instituudi doktorant Yulia Zhiglova koostöös Eesti Kunstiakadeemia teadlase Kristi Kuusega loonud Wearable Confidence kleidi, eesti keelde tõlgituna "kantav enesekindlus", mis suudab läbi vibratsiooni panna kandjat tundma enesekindlamana. Kleiti esitleti hiljuti 16. Tallinna disainifestivalil.

Yulia Zhiglova otsustas kantava enesekindluse kontseptsiooni veelgi edasi arendada ja viis läbi uuringu, mille käigus ta hindas, kas keerukam heli, näiteks rõõmus laul või vihma heli, võib süstemaatiliselt mõjutada inimese emotsionaalset seisundit kui seda esitatakse ainult kombatava kanali kaudu.

 marinsild MAR8977 4v1
Uuringu käigus selgus, et enamikel vibratsioonilistel mustritel on erinev ning märkimisväärne mõju meie emotsioonidele, seda nii füsioloogilisel tasandil kui ka katseisikute enda hinnangul. Neid tulemusi kasutatakse edaspidi selleks, et testida, kas Wearable Confidence prototüübi vibratsioonid võivad muuta inimese enesekindlamaks ka tõeliselt stressirohkes olukorras, näiteks avaliku esinemise ajal.


Fotod: Marin Sild

Video: Bohdana Korohod