Tallinna Ülikooli arengukava

I Sissejuhatus

Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu on üks Eesti juhtivaid teadusraamatukogusid, mis seab eesmärgiks saada tänapäevaste ruumidega kultuuri- ja innovatsioonikeskuseks. Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu (edaspidi TLÜ AR või raamatukogu) osaleb infoühiskonna arendamises, edendades olulisel määral Eesti digitaalset raamatukogundust; toetab teadus-, arendus- ja loometegevust ning innovatsiooni, tagades selleks vajalike teavikute kättesaadavuse ja pöörates erilist tähelepanu rahvuslikule kultuuripärandile; soodustab mitmekesiste teenuste ja avalike ürituste kaudu elanikkonna haridustaseme ja üldise harituse tõusu. Seeläbi panustab TLÜ AR riigi teaduspotentsiaali ning innovatsiooni- ja uuenemisvõime  tõstmisse ning toetab Eesti jätkusuutlikku arengut. Oma tegevusega toetab raamatukogu ülikooli missiooni elluviimist kõigis ülikooli fookusvaldkondades. Raamatukogul on oluline roll ülikooli tegevuseks vajalike inforessursside säilitamisel ja kättesaadavaks tegemisel.

II Raamatukogu eesmärkide seos ülikooli strateegiliste eesmärkidega

TLÜ strateegilised eesmärgid on:

  1. kõrgetasemeline teadus- ja loometöö Eesti heaks,
  2. elumuutev õppimiskogemus ja tulevikuvajadustele vastav õpe,
  3. tark ja väärtustatud organisatsioon.

Kõrgetasemeline teadus- ja loometöö Eesti heaks

TLÜ AR toetab uurimisrühmade teadus- ja arendustegevust värskeima ja /-asjakohase  teaduskirjanduse kättesaadavaks tegemisega. Teaduskirjanduse komplekteerimisel on oluline tagada kogude järjepidevus ja terviklikkus ning ülikooli teadus- ja arendussuundadele vajaliku teadusinformatsiooni (sh arhiivkogu teavikute) komplekteerimine ja säilitamine kõrgtasemel, eelisarendades e-inforessursse.

Lisaks sellele on raamatukogul võimekus digiteerida ja digitaalselt kättesaadavaks teha teadustööks vajalikke materjale ning teadustöö tulemusi kajastavaid publikatsioone. Oluline rahvust konsolideeriv eesmärk on kogu eestikeelse ja Eestit puudutava trükitud vaimuvara viimine digitaalsele kujule ning tagada selle lihtne kättesaadavus kiirelt arenevas infoühiskonnas. Eesmärgiks on digiteerimiskeskuse ning  ETERA keskkonna aktiivne arendustöö. Seejuures on märksõnadeks massdigiteerimine, asukohapõhine digiteerimine, pikaajaline säilitamine, semantiline otsing ja võimekas kasutajasõbralik e-teadusraamatukogu keskkond. Digiteerimiskeskuse eesmärkide saavutamiseks taotleb raamatukogu täiendavat ülikoolivälist rahastust.

TLÜ AR on Eesti teadustaristu teekaardi objekti „Eesti e-varamu ja kogude säilitamine“ arendamisel juhtivas rollis, vastutades Eesti Raamatukoguvõrgu Konsortsiumi (ELNET) koosseisus üleriigilise E-varamu portaali arenduste eest.

Uurimisrühmade liikmetele pakutakse võimalusi infokirjaoskuse pädevuste tõstmiseks (viitamine, plagiaadi ja infootsingu koolitused). Plaanis on välja töötada teadusandmete haldamise koolitusprogramm ja arendada andmekaeveoskusi.

Raamatukogu eesmärk on levitada ülikoolis tehtud teadustöid (TLÜ doktoritöid) nii Eesti sees kui ka rahvusvaheliselt (vahetustegevus ja repositoorium).

Raamatukogu pakub oma ruume (sh galerii ja-, õpikeskus) kunstilise loomingu eksponeerimiseks.

Olles Eesti Raamatukogude Ühingu (ERÜ) terminoloogia toimkonna liige, panustab TLÜ AR süsteemselt eestikeelse erialaterminoloogia loomisesse.

Elumuutev õppimiskogemus ja tulevikuvajadustele vastav õpe

Raamatukogu vastutusalas on TLÜ üliõpilastele värskeima õppe- ja teaduskirjanduse kättesaadavus, sh raamatukoguteenus ülikoolilinnaku modernses õpikeskuses. Parimate lahenduste (raamatukogu infosüsteem, teadusandmebaasid) pakkumiseks tehakse koostööd teiste ülikoolide raamatukogudega ning Eesti Raamatukoguvõrgu Konsortsiumiga (ELNET).

Koostöös ülikooli akadeemiliste üksustega koolitab raamatukogu ülikooli kõigi astmete üliõpilasi, õppejõude ning teadustöötajaid info otsimisel ja haldamisel ning teaduse avaandmete kasutamise alal. TLÜ üliõpilas- ja teadlaskonda arvestades on vaja välja töötada tänapäevaseid e-õppe strateegiaid ja tehnoloogiaid rakendavad veebipõhised infopädevuse kursused, sh ingliskeelsed koolitusprogrammid. 

Avalikku teenust pakkuva teadusraamatukoguna on TLÜ AR-i eesmärk kujundada Eesti infoühiskonna arusaamu ja harjumusi teadusliku, kultuuriloolise ja digitaalse ainese kasutamisel, edendada digiteerimisalasi teadmisi ja oskusi, pakkuda Eesti teadlastele ja laiemale avalikkusele moodsat raamatukoguteenust ning tänapäevast ruumilist keskkonda.

Lisaks rollile teadus- ja õpperaamatukoguna seab TLÜ AR Tallinna kesklinnas paikneva avalikku teenust osutava teadusraamatukoguna endale eesmärgiks arendada ning edendada koostööd teadlastega väljaspool TLÜ-d ning linna- ja riigigümnaasiumitega, toetades õpilaste uurimistööde valmimist. Oluliseks eesmärgiks on välja töötada õpilasuurimistöö vajadusest lähtuvad infootsingu ja -koolituse programmid. 

Kogemuste ja koostöö arendamiseks osaleb TLÜ AR Erasmus+ programmis.

Raamatukogu pakub TLÜ üliõpilastele praktika võimalust.

Tark ja väärtustatud organisatsioon

Tark ja väärtustatud organisatsioon algab pädevatest, nutikatest ja kohanemisvõimelistest inimestest. TLÜ AR kõige tähtsamaks eesmärgiks on tihedas infovahetuses ja koostöös ülikooli teiste üksustega ülikooli sh raamatukogu töötajate arendamine ja edasiõppimise soodustamine.

Väärtustatud organisatsiooniks kujunemisele aitab kaasa tänapäevane ruumiline  keskkond. Raamatukogu arendamise eesmärk pikemas perspektiivis on innovaatilise ja mitmekesise füüsilise keskkonna loomine, mis ühelt poolt lähtub kasutajate vajadustest, teisalt tõstab aga töötajate ja üliõpilaste motivatsiooni ning inspireerib nii ülikooli liikmeid kui ka olulisi ühiskondlikke sidusrühmi uuenduslikult mõtlema ja tegutsema.

Aastal 2011 algatatud Estonia pst, Kaubamaja tn, Rävala pst ja Teatri väljaku vahelise kvartali detailplaneering saab kõigi eelduste kohaselt kehtestatud arengukava perioodi alguses (2023). See loob ülikoolile võimaluse koostöös partneritega südalinna kvartalis paiknevate kinnistute optimaalse arendus- ja kasutusplaani loomiseks ning raamatukogu kaasajastamiseks. Raamatukogu käesoleva arengukava perioodi eesmärgiks on ühelt poolt panustada südalinna kinnistu ja raamatukogu tulevikuvisiooni väljatöötamisse ning teiselt poolt raamatukogu tegevused ümber korraldada viisil, mis võimaldab kinnisvara arendusprojekti käivitamist ja elluviimist.