Hiina keele ja kultuuri kõrvaleriala on sinu investeering tulevikku. Viimase paari aastakümne jooksul on Hiina Rahvavabariigist saanud maailma majandushiiglane ja üks suurimaid tegijaid rahvusvahelises poliitikas. Hiina keele oskus ning teadmised Hiina ühiskonnast ja kultuurist mitte üksnes ei avarda su silmaringi, vaid annavad ka suure eelise tööturul nii Eestis kui ka mujal maailmas.

Õppekava ja -ained

Hiina keel (võimalus õppida A1-C1.2 tasemel)

Kaheaastase intensiivse keeleõppe tulemusena omandad hiina keele tasemel, mida saad kasutada iseseisvalt oma igapäeva toimevaldkondades. Kursused täismahus läbinuna oled võimeline suhtlema hiina keelt emakeelena kõnelevate inimestega ning mõistma lihtsamate tekstide põhisisu. Kui alustad hiina keele õpet algajana, siis jõuad kõrvaleriala läbides B1.2-tasemele. Kui alustad hiina keele õpet kõrgemalt tasemelt kui A1, siis on võimalik läbida ka B2- ja C1-taseme kursused. 

Hiina vanem ning uuem ajalugu ja kultuur

Need kaks kursust annavad ülevaade Hiina vanema ja uuema kultuuri ja ideede kujunemisest ajaloolises perspektiivis. Käsitletakse teemasid, mis on seotud Hiina mõtteloo, kirjanduse, ühiskonna, teatri, filmi ja kujutav kunsti arenguga. Õpitakse eristama mainitud valdkondade olulisimaid vorme, opereerima põhikategooriate ja mõistetega, võrdlema Hiina spetsiifilisi kultuurinähtusi Euroopa traditsiooniga. Arutatakse Hiina kultuuri rolli üle Aasia ning kogu maailma kultuuriajaloo kontekstis.

Hiina kirjandus

Kursusel tutvustatakse Hiina kirjandustraditsioonide kardinaalseid tekste ja peamisi autoreid, samuti peamisi kirjanduslikke žanre, suundi ja liikumisi, mis arenesid välja eelkeiserlikul, keiserlikul ja nüüdisajal, kontekstualiseerides need vastavale ajaloolisele ja sotsiaalkultuurilisele taustale. Kursuse käigus tutvutakse ja loetakse laia ja mitmekülgse valiku erinevat tüüpi tekste erinevatelt autoritelt ja ajaperioodidelt ingliskeelses tõlkes. Viiakse end kurssi Hiina kirjanduse olulisemate kirjandusžanrite ja -stiilidega, õpitakse iseseisvalt tekstile lähenema ja seda analüüsima. Eelkõige keskendub kursus Hiina kirjandustraditsiooni meistriteostele, nii eelmodernsetele kui ka kaasaegsetele, pakkudes ammendavat sissejuhatust Hiina kirjanduse arengusse läbi aegade. Mõned teemad, mida käsitletakse, on nn konfutsianistlik klassika, filosoofilised meistrid, Tangi luule, "imelood" (chuanqi), romaani ja nelja suure klassikalise romaani areng, neljanda mai liikumine ja modernistlik kirjandus ja luule 20. sajandil.

Hiina filosoofia

Kursus annab ülevaade Hiina filosoofiliste koolkondade, usuliste süsteemide ja praktikate kujunemisest. Käsitletakse teemasid, mis on seotud Hiina mõttevoolude, mõtlejate, usundite ja praktikatega. Õpitakse eristama Hiina mõtteloo erinevaid koolkondi ja vorme, opereerima põhikategooriate ja mõistetega. Võrreldakse Hiina spetsiifilisi usulisi praktikaid ja teiste kultuuride analoogseid nähtusi. Muu hulgas keskendutakse sünkretistlikule maailmavaatelisele kogumile, mis kannab nime “kolm õpetust” (san jiao). Arutatakse Hiina maailmavaadete rolli üle Aasia ning kogu maailma kultuuriajaloo kontekstis.

Õppejõud

 

Jekaterina Koort on Hiina uuringute lektor.

Jekaterina Koort on õppinud hiina keelt Taiwani Riiklikus Pedagoogikaülikoolis ja Hiina Rahvavabariigis Zhenjiangi ülikoolis ning on täiendanud ennast Taiwani Hiina uuringute keskuse (CCS) teadurina.

Teaduslikud huvid: Tema uurimisvaldkonnad on kultuuri- ja mõttelugu fookusega Ida-Aasia suurimate maailmavaateliste süsteemide, eelkõige taoismi ja konfutsianismi ühiskondlikele ja poliitilistele aspektidel


Lisa Indraccolo on Hiina uuringute professor. Lisa Indraccolo on saanud doktorikraadi Ca’ Foscari Ülikoolis ning seejärel asunud järeldoktorantuuri Zürichi Ülikooli.

Teaduslikud huvid: Konfutsianismi poliitiline ja moraalne mõte, võrdlev filosoofia.

.