Seminar

Kursus „Rahvusülene mõttelugu. Võrdlevad meetodid“

Tallinna Ülikooli iga-aastase suvekooli raames toimub tänavu kõigile avatud ja tasuta ingliskeelne kursus „Rahvusülene mõttelugu. Võrdlevad meetodid“ (Transnational Intellectual History: Comparative Methods).

Humanitaarteaduste instituut

-

Lisa kalendrisse

iCal calendar

Tänavu 12. juulil peab Londoni Ülikooli Queen Mary kolledži professor Georgios Varouxakis loengu teemal „Kui „globaalne“ on mõttelool võimalik olla? „Lääne“ idee ajaloo juhtum“ (How 'Global' Can Intellectual History Be? The History of the Idea of 'the West' as a Case Study). Loengut ja arutelu juhatab Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi poliitilise filosoofia professor Liisi Keedus.

Loengu lühitutvustus:

Ideed ei hooli riigipiiridest ning liiguvad omi trajektoore pidi. Nii on ka kaasaegne mõttelooline uurimistöö rahvusülene. Mis on aga mõtteloo piirid, mida tähendab uurida ideede levikut mitte ainult rahvusüleselt vaid ülemaailmselt? Loeng keskendub „lääne“ ideele, kuna see on üks sellistest mõistetest, mille kohta on igal kultuuril ja ühiskonnal midagi olulist ning pakilist öelda, kuid millest ei saada maailmas sugugi ühte moodi aru.  

13. juulil annab Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi poliitikateooria kaasprofessor Eva Piirimäe loengu „Kas ja miks peaksime käsitlema poliitilisi mõisteid korraga nii ajaloolises kontekstis kui ka pikas ajaloolises perspektiivis? “Rahvaste enesemääramise“ juhtum“. Loengut ja arutelu juhatab Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi semiootika ja tõlkeuuringute professor Daniele Monticelli.

Loengu lühitutvustus:

Kaasaegne mõttelugu ei huvitu niivõrd ideedest ja mõistetest iseeneses, kui sellest, kuidas erinevad inimesed neid kasutavad teatud ajastuomases kontekstis, et esitada oma arvamust maailma asjadest, midagi ümber mõtestada, kedagi veenda või vastustada. Kuid kas on siiski vajalik kaardistada ka mõiste pikemat ajalugu või avanebki selle tähendus ainult kontekstuaalselt? Miks peaksime huvi tundma ka selle vastu, kuidas mõiste on ajas muutunud? Kuidas võiksime selliseid muundumisi ja rännakuid uurida ja kirjeldada? Loeng käsitleb süvitsi praegu eriti aktuaalseks muutunud enesemääramise mõistet ja rahvaste enesemääramise teemat.

Kursus toimub Tallinna Ülikooli Mare maja ruumis M-225, Uus-Sadama 5, Tallinn 12. juulil algusega kl 17 ning 13. juulil algusega kl 17.30. Loengusaalile on hea ligipääs ka ratastooliga.

Kursuse korraldaja on Euroopa Teadusnõukogu (ERC) toetatava projekti „Kriis ja ajalikkus maailmasõdade vahelises mõtteloos“ töörühm, mis tegutseb Tallinna Ülikoolis.

Lisainfo:

Piret Peiker

E: piret.peiker@tlu.ee

T: 58095834

Ksenia Shmydkaya

E: ksenia.shmydkaya@tlu.ee

T: 55577322