Muu sündmus

Raamatuesitlus "Varjatud märgid ja salaühingud. Vandenõuteooriate tähendusmaailm"

Ootame teid 11. detsembril kell 18 Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi emeriitprofessor Mihhail Lotmani ja Tartu Ülikooli semiootikute Andreas Ventseli ja Mari-Liis Madissoni ühismonograafia "Varjatud märgid ja salaühingud.Vandenõuteooriate tähendusmaailm" esitlusele.

Humanitaarteaduste instituut

11.12.2023 kell 18.00 - 20.00

Lisa kalendrisse

iCal calendar

See on esimene süvitsi minev eestikeelne uurimus, mis selgitab konspiratsiooniteooriaid kui sotsiokultuurilist nähtust, avades nii nende ajaloolist konteksti kui muutumist digiajastul. Muuhulgas selgitatakse vandenõuteooriatele iseloomulikku nn nakkavat seoseloomet ning selle kasutamist strateegilises kommunikatsioonis, k.a. rahvusvahelises infomõjutustegevuses ja turunduses.

Autorite kultuuriteaduslik vaatenurk võimaldab uurida, kuidas inimesed vandenõuteooriaid loovad ja levitavad, näiteks tasuks tähelepanu pöörata suhtluskontekstile ning vandenõumotiivide ajaloolisele korduvusele ja varieeruvusele. Raamatu sihiks pole lugejat vandenõuteooriate eest hoiatada ega konspiratsiooniteooriate vastu võidelda, pigem püütakse nende mitmekesiseid funktsioone avades selgitada, miks nad tänapäevases kultuuris nii elujõulised on.

See raamat võiks kõnetada mitte ainult akadeemilist ringkonda, vaid ka ajakirjanikke, poliitikuid, õpetajaid ja kõiki, kes on huvitatud vandenõuteooriate ning nende tähendusmaailma nüansirikkast mõistmisest. Teos on avaldatud Postimehe kirjastuse sarjas „Vaba Akadeemia Raamatukogu“.

Kavas on raamatu autorite lühiettekanded ja vestlusring vandenõuteooriate teemadel Eestis ja mujal. Esitlust modereerib Tallinna Ülikooli kultuuriteooria lektor Lauri Linask. 

Raamatu kaanepilt