Konverents

Rahvusvaheline konverents: Uskumused, rituaalid ja rahvapidustused: traditsioonid ja tänapäev

Humanitaarteaduste instituut

-

Lisa kalendrisse

iCal calendar

Konverentsi eesmärk on pöörata tähelepanu valdkonnale, mis sageli jääb nn kõrgkultuuri varju: rahvapärimusele, folkloorile ja rituaalsetele praktikatele. Globaliseeruvas maailmas toimivad rituaalid, rahvapidustused ja igapäevased rituaalsed praktikad kultuurilise kompassina, aidates mõista sümboolseid tähendusi ja ühtekuuluvust, mis kujundavad kogukondade identiteeti. Konverents kutsub mõtlema nende väljendusvormide
mitmekesisuse, elujõulisuse ja kohanemisvõime üle, tuues kokku erinevad teadusvaldkonnad – antropoloogia, kirjandusteaduse, ajaloo, filmiuuringud ja meediateooria.

Ettekanded keskenduvad:

  • rituaalide sümboolsetele ja sotsiaalsetele tähendustele;
  • rituaalsuse kujutamisele kirjanduses ja kunstis;
  • filmi ja meedia rollile rituaalide jäädvustamises ja (ümber)tõlgendamises;
  • rahvapidustuste ajaloolisele ja poliitilisele rollile kollektiivse identiteedi kujundamises;
  • igapäevaelu rituaalsetele toimingutele kui tähendust ja kuuluvust loovatele praktikatele.

Lisaks itaaliakeelsetele ettekannetele sisaldab programm ka kaks ettekannet prantsuse keeles ning ühe hispaania keeles, rõhutades konverentsi mitmekeelset ja võrdlevat iseloomu.

Üritusele on oodatud kõik Itaalia huvilised.

Programm

13. mail leiab aset ka seminar-etendus "Bella Ciao - ühe müüdi tekke- ja arengulugu" (Blackbox V-103, kell 16.30-18.00)

Sündinud Calabria Ülikoolis 2023. aasta mais peetud loengust, on Bella Ciao – Müüdi sünd ja muutumine etendus, mis kõneleb maailma kuulsaimast itaalia laulust.
Tegu on hübriidse seminar-etendusega, mis viib publiku rännakule läbi lugude, mis ümbritsevad Bella Ciao’ päritolu, ning tõlgenduste, mis puudutavad laulu sõnu ja selle kultuurilist mõju Itaalias ja kogu maailmas.

Vältides lihtsustatud poliitilisi käsitlusi ja põimides omavahel mineviku ning oleviku, jutustab etendus selle „lõpetamata romaani“ loo – nii nagu seda määratleb Cesare Bermani, laulu uurija ja Ernesto de Martino Instituudi asutaja.

Etendus liigub filmist Riso Amaro Rooma õiguseni, klezmer-muusikast Ugo Foscoloni, Sofoklesest COVID-19 pandeemiani, Steccato di Cutro laevahukust Spoleto Kahe Maailma Festivalini. Kõik see kulmineerub mõtisklusega selle üle, miks Bella Ciao’d lauldakse endiselt üle kogu maailma, miks see on tõlgitud kümnetesse keeltesse ning miks see kõnetab jätkuvalt universaalseid teemasid nagu vabadus, emantsipatsioon, töö, demokraatia, migratsioon ja väärikas matus.

Laval on koos jutustaja Dario De Lucaga laulja-laulukirjutaja ja Itaalia popmuusika uurija Sasà Calabrese, kes saadab kogu jutustust elava muusikaga.

Sissepääs on vaba ja üritus on tasuta.