Tõlgitud mälu loengusari: Mälu ja dekoloniseerimine Ukrainas
Tallinna Ülikool kutsub kõiki huvilisi 5. detsembril osalema "Tõlgitud mälu" loengusarjas "Mälu ja dekoloniseerimine Ukrainas". Loeng leiab aset kell 14–17 ruumis M-213, kus astuvad üles Yuliya Yurchuk Södertörni Ülikoolist, Valentyna Kharkhun Tallinna Ülikoolist ja Nižõni Mõkola Gogoli Riiklikust Ülikoolist. Ettekannetele järgneb arutelu, mida juhib Tallinna Ülikooli professor Linda Kaljundi.
Humanitaarteaduste instituut
Lisa kalendrisse
iCal calendarYuliya Yurchuk, PhD, on Södertörni Ülikooli ideedeajaloo vanemlektor. Ettekandes käsitleb Ukraina mälu-uuringute dekoloniaalset lähenemist, mis tõusis teravamalt esile pärast Venemaa 2022. aasta täiemahulist sissetungi. Tema uurimistöö hõlmab mälu-uuringuid, religiooniuuringuid ja ideedeajalugu. Ta on tegelenud Ukraina mälupoliitika, propaganda ja ajaloo ärakasutamisega Vene-Ukraina sõjas ning regiliooni ja poliitikaga Ukrainas. Praegu tegeleb ta riikidevahelise ideedeajalooga, mis käsitleb ideede ringlust 19. ja 20. sajandil ning Ukraina vastupanuvõime, vastupanu ja mälu dekoloniseerimise küsimusi Venemaa Ukraina-vastase sõja kontekstis.
Valentyna Kharkhun on Nižõni Mõkola Gogoli Riikliku Ülikooli professor. Enda ettekandes räägib ta (soovimatu) pärandiga tegelemisest Vene-Ukraina sõja ajal. Ta on kahe raamatu, kuue õpiku ja enam kui saja Ukraina ja rahvusvahelistes ajakirjades nagu Nationalities Papers, Canadian Slavonic Papers, Journal of Soviet and Post-Soviet Politics and Society ja Krytyka avaldatud artikli autor. Ta on töötanud stipendiaadina paljudes erinevates ülikoolides: Pennsylvania osariigi ülikool, Columbia ülikool, Jagelloonia ülikool Poolas, Varssavi ülikooli, Rzeszowi ülikool ja Maria Curie-Sklodowska ülikool, Woodrow Wilsoni keksuses Washingtonis, Alberta ülikoolis. Oma karjääri jooksul on ta tegelenud ideoloogia ja kultuuri suhetega, keskendudes järgmistele teemadele: Ukraina modernistlikud tekstid; kunst Nõukogude võimu ajal; sotsrealismi kaanon ukraina ja vene kirjanduses; kommunismi mäletamine Kesk- ja Ida-Euroopa riikide muuseumides. Praegu kirjutab ta ingliskeelset raamatut „Multi-faceted Memory: Exhibiting the Soviet Era in Ukrainian Museums”.
Linda Kaljundi on ajaloolane ja kuraator, Eesti Kunstiakadeemia kultuuriloo professor ja Tallinna Ülikooli vanemteadur. Tal on doktorikraad Helsingi Ülikoolist. Kaljundi on avaldanud teadustöid Balti ja Põhjamaade ajaloost ja ajalookirjutusest, kollektiivsest mälust ja rahvuslusest, aga ka keskkonna, kolonialismi ja teaduse põimunud ajaloost. Ta on kaaskureerinud mitmeid interdistsiplinaarseid näitusi, sealhulgas "Vallutaja pilk" (2019), "Kunst või teadus" (2022) ja "Kunst antropotseeni ajastul" (2023), kõik Kumu kunstimuuseumis, Tallinnas. Ta on kaastoimetanud mitmeid artiklikogumikke ja näituste katalooge, samuti avaldanud monograafia visuaalkultuurist kui kultuurimälu meediumist („History in Images – Image in History: National and Transnational Past in Estonian Art”, koos Tiina-Mall Kreemiga 2018).
Loengusari on osa projektist "Tõlgitud mälu: Ida-Euroopa minevik globaalsel areenil" (grandi hoidja Eneken Laanes, grandileping nr 853385, 2020–2024), mida rahastab Euroopa Teadusnõukogu Euroopa Liidu Horisont 2020 teadusuuringute ja innovatsiooni programmi raames.