Jätkusuutlikkuse nädal

Tallinna Ülikooli arengukavas oleme võtnud eesmärgiks kujundada jätkusuutlikku ja uuenduslikku mõtte- ning eluviisi väärtustavaid hoiakuid ühiskonnas. Et toetada nende hoiakute poole liikumist, oleme ellu kutsunud töötajatele suunatud jätkusuutlikkuse nädala. Jätkusuutlikkuse nädalal tutvustame erinevaid võimalusi, kuidas saab igaüks keskkonnasäästliku ja jätkusuutlikuma tuleviku heaks panustada.

Jätkusuutlikkuse nädal toimub 29. aprillist 3. maini 2024.

Miks osaleda?

Lähtuvalt Tallinna Ülikooli tegevuskavast jätkusuutliku arengu toetamiseks aastatel 2024-2025

  • ei ole digiprügi probleemiga meie ülikoolis seni piisavalt süsteemselt tegeletud;
  • on kogu linnakus loodud jäätmete sorteerimise võimalus, ent paberjäätmete kogumist ning seisvate seadmete ja -masinate taaskasutusse võtmist või utiliseerimist saame veel parandada;
  • ei ole meie liikmeskonna käitumine alati kooskõlas jätkusuutliku käitumisega nt liikumine linnakus, pudelivee tarbimine, printimine, ühekordsete nõude kasutamine.

Lisaks käitumisharjumuste muutmisele ja kogukonna kaasamisele on veel väga palju teemasid, millega jätkusuutliku arengu toetamiseks tegeleda on vaja. Selleks, et kuskilt alustada, oleme “Jätkusuutlikkuse nädalaks” kavandanud mõned lihtsad tegevused ja jagame näpunäiteid, kuidas igaüks saab oma tegevuste ja harjumuste muutmisega aidata jätkusuutlikuma tuleviku poole liikuda. 

Lisaboonusena saate koos kolleegidega aega veeta kui võtate oma kontoris ette koristustalgud või osalete hoopis ühiselt mõnes “Teeme ära!” talguprojektis.

Jätkusuutlikkuse nädala tegevused ülikoolis:

E, 29.04 - T, 30.04 – kontor korda!

Kevad on ideaalne aeg oma kontoris sahtleid ja kappe tuulutada! Tee tööülesannete vahele väike paus ja likvideeri enda ümbert ebavajalikud asjad või võta ette põhjalikum puhastus. Siit leiad mõned soovitused, mida koristamisel järgida.

  1. Planeeri! Vali endale sobiv päev ja aeg, millal koristamisaktsioon ette võtta. Kui töötad avatud kontoris, lepi võimalusel kolleegidega kokku ühine koristamise aeg. Ülikooli haldusosakond aitab esmaspäeval ja teisipäeval Sinu prügi õigesse kohta toimetada, kui jätad selle tööpäeva lõpus sorteerituna oma kontori ukse taha. Kui Sul on nädala alguses tavaliselt kiire, siis võid koristamisega algust teha juba varem. 
  2. Sorteeri! Alusta sahtlite, kappide ja riiulite tühjendamisest ning sorteeri asjad, mille leiad. Eralda vajalikest asjadest vanapaber ja muu prügi. Kui leiad koristamise käigus ebavajalikku ja kasutuskõlbmatut elektroonikat või tarbetuid ja katkiseid juhtmeid, siis kogu need kokku ja teavita oma osakonna või instituudi tehnikut. Ära viska elektroonikat lihtsalt prügikasti, kuna see kahjustab keskkonda. Elektroonika sorteerimise loe lähemalt siin.
  3. Vabane! Tee kindlaks, milliseid esemeid vajad ja kasutad ning mida saad ära visata. Ole realistlik - vabane asjadest, mida pole kuid või koguni aastaid kasutanud.
  4. Korrasta! Aseta ülejäänud esemed tagasi sahtlisse. Proovi asjad paigutada nii, et leiaksid need tulevikus kerge vaevaga üles.
  5. Hävita dokumendid! Konfidentsiaalse infoga dokumendid tuleb korrektselt hävitada. Kasuta paberihunti või kui on vaja suuremat dokumendihävitust tellida, võta ühendust oma osakonna administratiivjuhiga.

Kui oled koristamise lõpetanud, võta hetk, et oma puhtaid ja korras ruume imetleda.

Jäätmete ja nende sorteerimise kohta saad huvi korral lähemalt lugeda Eesti Kliimaministeeriumi veebilehelt.

K, 01.05 – vabane digiprügist!

Digiprügi hõlmab kõike seda, mis koguneb meie digitaalsetesse seadmetesse ja platvormidesse ning mida me enam ei vaja või kasutame harva. Lühidalt öeldes on see kõik alates vanadest failidest kuni dubleeritud fotode ja rakendusteni. Kuigi digiprügi ei võta füüsilist ruumi nagu paberprügi, kahjustab see siiski oma olemasoluga keskkonda, sest vajab ressursse ülalpidamiseks.

Miks digiprügist vabaneda?

Digiprügist vabanemine on keskkonnasõbralik, aga ka praktiline samm sujuvama ja turvalisema digitaalse elu suunas.

  • Kasu kliimale ja rahakotile: Enne andmemahu juurde hankimist vabane üleliigsest. Pilve- ning kettaruumi tühjendamisega hoiad kokku raha ja energiat
  • Turvalisus: Hooletu andmehaldus võib kujutada endast turvariski. 
  • Vähem segadust ja müra: vajaliku info leidmine ja jagamine muutub lihtsamaks.
  • Pikem seadmete kasutusaeg: saad seadmeid kauem kasutada, sest mälumaht ei saa nii kiirelt täis. 
Kaks kõige lihtsamat sammu digiprügi vähendamiseks:
  • kustuta seadmetest ja pilvedest failid, mis üksteist dubleerivad ja mida Sa enam ei vaja;
  • korrasta oma postkastid – kustuta mahukad ebavajalikud failid ning loobu uudiskirjadest, mida Sa ei vaja.
Rohkem infot, kuidas digiprügist vabaneda:

N, 02.05 – vestlusõhtu „Me pole ainult inimesed“

2. mai kell 17.00
Asukoht: TLÜ meenekohvik (Astra maja, Narva mnt 29, Astraariumi kohvikute ala I korrus)

Vestlusõhtul esitletakse TLÜ kirjastuse raamatuid:

Emanuele Coccia „Metamorfoosid
Graham Parkes „Kuidas mõelda kliimakriisist. Mõistlikuma eluviisi filosoofiline teejuht
Michael Marder „Taimmõtlemine

Vestlevad luuletaja ja esseist Hasso Krull, tõlkija Mirjam Lepikult ja filosoof Margus Vihalem.

TLÜ kirjastuses hiljuti ilmunud raamatud tegelevad kõik omal moel küsimusega, kuidas mõelda loodusest ja keskkonnast vähem inimkeskselt. Ilmunud raamatutest inspireeritud vestlusringis tulevad jutuks erinevate eluvormide ühendused ja metamorfoosid, taimede hillitsetud maailm, asjadega sõbraks saamine ning see, kuidas antiikfilosoofia ning Ida mõttetargad võivad meil aidata elada mõistlikumalt planeedil, mida oleme seni isekalt vaid enda huvides kasutanud.

Rohkem infot siit lingilt!

R, 03.05 – Teeme ära!

Teeme ära talgupäev on aastatepikkune traditsioon, mis praegusel kujul toimub selle aasta 4. mail juba 15. korda. Variante talgutes osalemiseks on mitmeid, siit altpoolt leiad mõned soovitused.

  • Uuri Teeme Ära talgute lehelt, ehk toimub Sinu kodukandis või sobivas asukohas juba mõni projekt, milles saaksid üksi, koos perega või miks mitte hoopis oma kolleegidega osaleda. 
  • Võta omal käel ette talgud ja registreeri need siin.
  • Kui kumbki eelmistest variantidest Sind ei kõneta, võid näiteks oma kodus (või maakodus) talgud ette võtta. Pole muret, kui reedel selleks aega ei leia -  ees on terve nädalavahetus! 

 

Kui sa ei jõua nendel päevadel planeeritud aktsioonidest osa võtta, ära muretse! Ülaltoodud näpunäited on hiljem kättesaadavad Jätkusuutliku ülikooli lehel.

Tutvu ka meie kümne rohelise soovitusega ülikooli liikmetele, mille leiad allolevalt lingilt. Soovitame neid järgida igapäevaselt, Jätkusuutlikkuse nädalal võiksid aga soovitustest eriti hoolsalt kinni pidada. 

Külasta Jätkusuutliku ülikooli lehte