Avalik loeng

Ökoloogia keskuse teadusseminar „Tallinna kuumasaarestik“

Tule osale ökoloogia keskuse kevadsemestri neljandal teadusseminaril!

Loodus- ja terviseteaduste instituut

04.03.2022 kell 09.00 - 10.00

Lisa kalendrisse

iCal calendar

Reedel, 4. märtsil kell 9.00 on ökoloogia keskuse teadusseminaril rääkimas Tartu Ülikooli geograafia osakonna teadur Mait Sepp. Seminaril räägitakse linna soojussaare efektist Tallinnas ehk Tallinna kuumaarhipelaagist.

Seminarist lähemalt:

Linna soojussaare efekt ehk fakt, et linnas on õhutemperatuur kõrgem, kui seda ümbritsevatel maa-aladel, on maailmateaduses üks põhjalikumalt uuritud klimatoloogilisi nähtusi. Efekti kirjeldas juba 19. saj. alguses Londoni näitel inglise legendaarne ilmauurija Luke Howard. Kliima soojenemise, linnastumise ja autostumise kontekstis muutub linna soojussaare efekt aga oluliseks mureallikaks. Päikesepaistelisel suvepäeval, kui väljaspool linna asuvas ilmajaamas mõõdetakse õhutemperatuuri +25 °C, võib linnas sees olla juba tervist ohustavad 30 ja enam kraadi. 

Ettekandes tutvustatakse uuringut, milles analüüsiti 2014., 2018. ja 2021. aasta suviste kuumalainete ajal Tallinnas kujunenud kuumasaarestiku geograafiat. NASA satelliidi Landsat 8 soojuskanalis tehtud fotode alusel piiritleti alad, mille pinnatemperatuur ületas teatud, antud kuumalainele iseloomuliku lävendi, väärtust. Selle alusel joonistusid välja konkreetsed piirkonnad, mis kokku moodustavad Tallinna kuumasaarestiku. Peamiselt on tegemist ulatuslike tootmis-, ja laoalade ning kaubanduskeskustega, kus domineerivad suured, tumedad lamekatused. 

Järgmise etapina sai analüüsitud, kuidas vaadeldaval perioodil (2014-2021) on muutunud Tallinna haavatavus. Ehk siis eristati need soojussaared, mille mõjualas elab suhteliselt palju riskirühmadesse kuuluvaid inimesi (vanurid, väikelapsed, krooniliselt haiged). Üldiselt on Tallinn muutunud üha haavatavamaks, kuna siin on suurenenud kuumenevate tehispindade hulk, kriitilistesse piirkondadesse on kolinud rohkem riskirühmadesse kuuluvaid inimesi ja ka kuumalained on olnud üha intensiivsemad.  

Kus seminari saab jälgida?

Nagu juba tavaks saanud, siis meie teadusseminare saavad kõik huvilised kuulata ja vaadata ökoloogia keskuse Facebooki lehelt: https://www.facebook.com/LTIOK/live/

Vaata ökoloogia keskuse teadusseminaride kevadsemestri ajakava SIIN.