Avalik loeng

Ökoloogia keskuse teadusseminar „Tormisuse ja meretaseme muutuste rekonstrueerimine Läänemere Holotseeni rannamoodustiste põhjal ja randade arengustsenaariumide analüüs tulevikukliima tingimustes – alanud rühmagrandi tutvustus"

Tule osale ökoloogia keskuse kevadsemestri järgmisel teadusseminaril!

Loodus- ja terviseteaduste instituut

18.03.2022 kell 09.00 - 10.00

Lisa kalendrisse

iCal calendar

Reedel, 18. märtsil kell 9.00 on ökoloogia keskuse teadusseminaril rääkimas TLÜ ökoloogia keskuse vanemteadur Hannes Tõnisson. Seminaril räägitakse tormisuse ja meretaseme muutuste rekonstrueerimisest Läänemere Holotseeni rannamoodustiste põhjal ja randade arengustsenaariumide analüüsist tulevikukliima tingimustel.

Seminarist lähemalt:

Globaalne soojenemine, meretaseme tõus, tormisuse kasv ning ohtlike nihete kaskaadini viivate murdepunktide võimalikkus nõuab Maa süsteemi toimimise paremat mõistmist nii mineviku, oleviku kui tuleviku aspektides. Kuigi meteoroloogilised mõõteread on suhteliselt lühikesed, võimaldavad Läänemere idaosa loodeteta, kerkival rannikul leiduvad Holotseeni rannamoodustised ja setted dešifreerida mineviku tormisündmusi, pakkudes koos kliimatingimuste aegadeülese modelleerimisega unikaalset võimalust uueks läbimurdeliseks rannikumuutuste käsitluseks. Multidistsiplinaarse projekti eesmärk on luua uus kompleksne lähenemine, mis ühendab (1) kaasaegsete rannaprotsesside mõõtmis- ja modelleerimistulemused, (2) Holotseeni klimaatiliste ja geoloogiliste rannamuutuste indikaatorite analüüsi, (3) tuleviku tormisuse, meretaseme ning rannamuutuste modelleerimise ja pakub eeldatavate negatiivsete arengustsenaariumite riski- ja kohanemisvõimaluste analüüsi.

2022. aasta alguses algas TLÜ Ökoloogia keskuses ETAG-I rahastatav personaalne rühmagrant: Tormisuse ja meretaseme muutuste rekonstrueerimine Läänemere Holotseeni rannamoodustiste põhjal ja randade arengustsenaariumide analüüs tulevikukliima tingimustes. TLÜ Ökoloogia keskusest osaleb sellel aastal projektis Hannes Tõnisson (TLÜ poolne juht), Shinya Sugita, Reimo Rivis, Tiit Vaasma, Oliver Koit ja Liisa Küttim. Teemat juhib Ü. Suursaar Tartu Ülikooli Eesti mereinstituudist ning kaasatud on veel Tartu Ülikooli geoloogia osakond (A. Rosentau, T. Hang, T. Nirgi).

Seminar annab ülevaate juba tehtud töödest, saavutatud tulemustest ning lähiajal planeeritavatest tegevustest ning milliste tulemusteni soovitakse jõuda.

Kus seminari saab jälgida?

Nagu juba tavaks saanud, siis meie teadusseminare saavad kõik huvilised kuulata ja vaadata ökoloogia keskuse Facebooki lehelt: https://www.facebook.com/LTIOK/live/

Vaata ökoloogia keskuse teadusseminaride kevadsemestri ajakava SIIN.