Üritus

Tallinna Ülikoolis avatakse mitmeotstarbeline tunnetustuba

Eesti Rahva Muuseumis lõppes tänavu jaanuari lõpus näitus „Kaasav ELU“, mille eksponaatide baasil avatakse ülikooli peakampuses ehk Terra majas mitmeotstarbeline tunnetustuba. Tunnetustoa idee on juhtida tähelepanu erivajadusega õppijatele ja nendele mõeldud õppevahendite loomisele ning samuti pakkuda tavapärasest veidi erinevat õpikeskkonda. Kõik huvilised on oodatud sel neljapäeval, 21. aprillil kell 12.00 ruumi T-322 avamisest osa võtma!

tallinna ülikool kaasav elu tunnetustuba tiia artla terra

Näitusel olnud eksponaadid on valmistatud puuetega inimestele üliõpilaste poolt pidades silmas kasutajakeskse disaini mudelit. Üliõpilaste mõtte- ja kätetööna valminud kasutajasõbralikud vahendid on universaalsed, mis tähendab, et need arvestavad erivajadusi, aga sobivad ka laiemale sihtgrupile ehk kõikidele, kellele teema huvi pakub. 

image-20220418154851-1

Tunnetustuba ruumis T-322

ERMi osalussaalis eksponeeritud interditsiplinaarse kogukonnaga näituse „Kaasava ELU" ekspositsioon tuli sobitada 4 korda väiksemale pinnale, mis tähendas seda, et sisuliselt tuli monteerimisprotsessiga alustada algusest peale: kõigepealt püstitada valguse ja heliga pannoo ning paigaldada kunstmuru, seejärel kõik ülejäänud. Tähelepanu on pööratud sotsiaalse ja kasutajakeskse ehk kaasava disaini põhimõtetele ja nende rakendamisele erivajadustega laste õppevahendite arendamiseks ning ligipääsetavuse temaatikale erivajadusega seonduvalt.

ERMis toimunud näitus oli eelkõige suunatud lapsevanematele, disaineritele, puuetega lastega tegelejatele, õpetajatele ja laiemale üldsusele, aga samas pakkus lustimist ka lastele. Samas ei ole Tallinna Ülikooli tunnetustuba loodud möllavaks lastetoaks, vaid tegu on rohkem mitmeotstarbelise akadeemilise õppetöö ja puhkeruumiga, kuhu mahub mugavalt korraga sisse umbes 20 inimest.

Tunnetustoas saavad Tallinna Ülikooli töötajad lisaks näituse külastamisele läbi viia ka väiksema osalejate arvuga õppetööd. Käsitöötehnoloogia ja rahvakunsti teeneka lektori Tiia Artla sõnul ei pea õppides alati traditsiooniliselt laudade taga õppima, ja omamoodi ongi tunnetustoa üks eesmärke propageerida teistmoodi miljööd. Tunnetustoas on diivan, tumbad, põrandapadjad ja reguleeritavad lauad, mida saab vastavalt vajadusele ümber tõsta (kui need pärast ka tagasi tõsta!). Tunnestustoas saab korraldada koosolekuid, näituseid, väiksemaid pidusid ja miks mitte sinna ka lihtsalt nii-öelda lõõgastuma minna, kui sind kimbutab näiteks paha tuju ja on soov või vajadus teistest mõneks ajaks eralduda. Tunnetustoas saab olla vaikselt omaette, pikutada, kuulata muusikat, linnulaulu ja vaadata filme.

„Kaasava Elu" kuraator ning tunnetustoa autor ja projektijuht Tiia Artla tutvustab näitust järgnevalt: „Ärge otsige näituselt valmis lahendusi ega lihtsalt kritiseerige nähtut, vaid proovige ise protsessi läbi mõelda. Vaadake, kuulake, tunnetage ja nii saate leida vastuse, kas erivajadus on eriline või mitte."

Lisainfo:
Tiia Artla
tiia.artla@tlu.ee
+372 639 1743