Teade

TLÜ jätkusuutliku arengu dotsent osales arenguseire ümarlaual

Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi jätkusuutliku arengu dotsent Mihkel Kangur osales eelmine nädal arenguseire ümarlaual „Kuidas liikuda kliimaneutraalsuse eesmärkide suunas?”.

ümarlaud

Arenguseire ümarlaud tõi kokku poliitikakujundajad, eksperdid, teadlased ja erinevate valdkondade esindajad, et arutada Eesti ja maailma ees seisvate suurte väljakutsete üle ning et koos leida neile lahendusi

„Kuidas liikuda kliimaneutraalsuse eesmärkide suunas?” ümarlaual esinesid lisaks Tallinna Ülikooli jätkusuutliku arengu dotsendi Mihkel Kangurle veel Tallinna Tehnikaülikooli ehituse ja arhitektuuri instituudi professor Jarek Kurnitski, Tallinna Tehnikaülikooli energiatehnoloogia instituudi professor Alar Konist ja SEI Tallinn kliima- ja energiaprogrammi juht Madis Org. Ümarlaua arutelu juhtis Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere.

Ümarlaua eesmärk oli pakkuda välja kolm potentsiaalset lahendust süsinikdioksiidi heitkoguste vähendamiseks, mille puhul on võimalik saavutada laialdane ühiskondlik kokkulepe ning oskusliku poliitilise juhtimisega neid realiseerida.  

Kolm ettepanekut mille ümarlaud edasiseks aruteluks välja pakkus olid: a) vähendada süsiniku emissioone süsinikuvabade tehnoloogiate ja kütuste rakendamise näol. Eelkõige transpordis liikuda võimalikult kiiresti vesiniku põhiste kütuste kasutamise suunas. Raudtee transpordi osas saab seda teha küllalt kiiresti. b) energia kokkuhoiule suunatud tegevused. Hoonete kütmiseks kuluva energia vähendamine on siin kõige kiiremini tehtav ja suurt kokkuhoidu pakkuv. c) Elanikkonna teavitamisele suunatud tegevused. Süsiniku vabade tehnoloogiate ja uuenduste läbiviimiseks on vaja kaasata kogu elanikkonda, muudatuste põhjendatud peab olema üldiselt aktsepteeritud. Loe lahendustest pikemalt Riigikogu lehelt.

Arenguseire ümarlaual arutleti erinevate valdkondade ekspertide ja poliitikakujundajatega kuidas selles suunas liikuda. Eesti on võtnud ambitsioonika eesmärgi muutuda järgmise 30 aasta jooksul kliimaneutraalseks. See laiem eesmärk eeldab sihtide seadmist paljudes valdkondades, konkreetsete lahenduste väljatöötamist ning laiapõhjalist ühiskondlikku kokkulepet.