Ühe Minuti Loeng: kuidas õigesti suusamäest laskuda? (Kaarel Zilmer)

Tavakohaselt on üks suusasõit hea ning mitmekülgne pingutus, kus tööd saab kogu lihaskond, kohanetakse pisut külmemate tingimustega ja täieliku “ventileerimise” teeb läbi muidugi ka hingamissüsteem. Seekordses minutiloengus räägib TLÜ loodus- ja terviseteaduste instituudi rekreatsioonikorralduse lektor ja suusaõpetaja Kaarel Zilmer suusatamisest ja õigesti laskumisest.

Suusatamine

Suusatamise kõige mõnusamat mõju ei tunta mitte niivõrd sõidu enda ajal, vaid just pisut hiljem – rajalt tagasi olles. Üsna sageli  sünnib siis mõte – miks mitte uuesti minna? Iga lihtsamgi liikumine aga vajab kindlasti vaimu ja keha koostööd. Sooritusi tegema asudes tuleks saada vastus järgmistele küsimustele: mida ma teen? miks ma seda teen? kuidas ma seda teen? kuidas ma saan oma sooritusi ise kontrollida?

Niisugustele küsimustele otsis lahendusi juba enam kui 60 aastat tagasi ka legendaarne suusaõpetaja professor Hans Gross, luues liigutuste õpetamiseks pedagoogilise kinesioloogia teooria ja rakendades seda just suusatamises. Grossi lähenemisviisi kasutame tema õpilastena tänapäevani nii Tallinna kui ka Tartu ülikoolis.

Selle näiteks olgu toodud siin laskumise õpetamine, kus õpetatavaks on laskumine kõrgasendis. Sooritatakse niisiis laskumise universaalsemat viisi, kus eesmärgiks pole mitte niivõrd kiirus kui laskumise ohutus. Enamasti on seda soovitav kasutada vähesema laskumisoskusega suusatajatel, eriti veel siis, kui laskutakse tundmatul või pisut kiiremal rajal.

Õppimist alustatakse tasasel ja laskumisele siirdutakse alles seal omandatu järel.

Õppimise etapid:
1) Suurema tugipinna saavutamiseks lükka üks pöid teisest 0,5–0,75 pöia võrra ettepoole.
2) Madalda asendit pöia ja põlveliigesest alla liikudes niipalju, et ülalt vaadates kataksid põlved pöidasid.
3) Jälgi, et tagapool asetseva jala reis- kere ja pea asuksid ühel sirgel. Niimoodi on laskudes ka suurem õhutakistus ja väiksem kiirus. Suuna vaade laskumise suunas.
4) Käed vii ette-alla-kõrvale, kepiteravikud suuna taha.
5) Veel – ära unusta naeratada! Nii vabaned liigsest pingest ja naudid laskumist!

Nende viie etapi sooritusi saad kontrollida ise. Neid nimetas Hans Gross enesekontrolli võteteks. Tegevusi võid õppida juba enne õue tulekut, end peeglist kontrollides.

Kokkuvõtteks, iga suusatamise viis õnnestub paremini, kui ühendad selle sooritamiseks nii keha kui ka vaimu ning mõtestad oma tegevuse. Mida enam suusatad ja oskuslikumaks muutud, seda vähem hakkad mõtlema oma tegevustele. Peagi sujub kõik nagu iseenesest.